20 jela i ideja za posni meni
Neke od ideja za vegetarijanski ili posni meni sa receptima koje možete spremiti.
Zapravo je 10.nedelja trudnoće samo 8. nedelja od ovulacije, ali embrion se uveliko razvija i ima oko 2 centimetra dužine. Placenta se formira i počinje da proizvodi hormone koji podržavaju trudnoću. Možete očekivati da budete umorniji i imate povremene glavobolje. Važno je da imate svog lekara i redovno se hranite i pijete prenatalne vitamine.
U ovom tekstu
Činjenice:
[kalkulator_trudnoce]
Došla je i 10. nedelja trudnoće, još pune tri nedelje i moći ćete da prilično odahnete i od mučnina i zakoračite u lagodnije drugo tromesečje trudnoće.
Prekomerno gojenje i neadekvatna težina su povezani sa lošim razvojem bebe. Žene sa prekomernom težinom rađaju bebe sa više problema, dok one koje optimalno povećaju telesnu težinu u trudnoći dobijaju zdravije bebe. Prekomerna težina dovodi u pitanje i probleme pri porođaju, kao i mogućnost da beba dobije komplikacije na rođenju. Kontrolišite redovno svoju težinu, ako ne zbog vas, onda zbog zdravlja vaše bebe.
Izdržite još malo. Samo još par nedelja i primetićete značajnu razliku kada su jutarnje mučnine u pitanju.
Do 10. nedelje već ćete imati prilike da osetite i mnoge pozitivne strane vaše trudnoće. Recimo, verovatno ste već imali priliku da čujete otkucaje srca vaše bebe. To je trenutak kog ćete se zauvek sećati i bilo bi lepo da ga podelite sa partnerom. Tokom prve posete ginekologu, ni partner ni vi ne bi trebalo da se ustručavate da pitate lekara sve što vas zanima.
Moguće je da sada osećate konstantan umor. Vaše telo stvara više krvi i povećava protok krvi kroz telo, a krvni sudovi se šire i mogu smanjiti vaš krvni pritisak.
Pod dejstvom niskog krvnog pritiska sa jedne strane i visokog progesterona, moguće je da ste veoma pospani, koliko god da spavate.
Ako dosta spavate u toku dana, onda se noću može javiti nesanica. Posebno ako tokom noći morate da ustajete da odlazite u toalet. Još jedna od čudnih pojava u trudnoći su neobični snovi. Moguće je da ćete imati snove koji su živopisniji nego inače i o temama o kojim budni čak mislite da nikada niste ni razmišljali.
Ako se javi učestala nesanica, možda možete da pomognete sebi promenama nekih dnevnih rutina. Neki od saveta koji vam mogu pomoći da noću bolje spavate:
Do kraja ove nedelje, beba prestaje da bude embrion i postaje fetus. Fetalni period je vreme kada će beba proći period brzog rasta. U 10. nedelji beba je već u manjoj opasnosti od malformacija, koje se obično javljaju u prvih devet nedelja trudnoće. Posle pregleda ove nedelje, možete malo da odahnete. Važno je da znate da izloženost toksinima tokom cele trudnoće može biti štetna za plod.
Zdravlje bebe u velikoj meri zavisi od brige i nege koju joj posvećujete u ovom periodu. Unutrašnji organi fetusa počinju da se formiraju, uključujući jetru, bubrege i creva. Mozak će početi da funkcioniše. U naredne tri nedelje, dužina bebe će naglo rasti. Sićušni detalji će početi da se pojavljuju, uključujući nokte. Vaša beba će u narednom periodu početi da guta namionsku tečnost. Kičmeni nervi postavi vidljivi u ovom periodu trudnoće. Sada bebin nos, usta i oči dobijaju oblik, kapci nastavljaju da rastu i zatvaraju se, a zubni pupoljci postaju prepoznatljivi. Spoljašnje uho se formira i pomera se na svoje mesto na glavi.
Ako nosite blizance, moguće je da imate veoma izraženu mučninu. U narednom periodu će vaša trudnoća početi da se razlikuje od onih sa jednim plodom. Možda vam neki od ovih dodatnih saveta pomogne:
Razvoj bebe tokom ove nedelje:
Blizanci su do sada prošli svoju najkritičniju fazu rasta. Koža im je i dalje providna, ali se udovi mogu savijati i nokti počinju da im se formiraju.
Tokom ove nedelje i vi i vaš partner moćićete u večernjim satima da primetite da je stomak počeo blago da se zateže, a možda čak postaje i zaobljen. U narednih nekoliko nedelja počeće da se primećuje veći stomak.
Beba je ove nedelje duga između 2,5 i 3 cm, a teška je oko čitavih 4 grama.
Postoje testovi koji su obavezni tokom trudnoće, dok se drugi obavljaju isključivo pod specifičnim okolnostima. Preporučuje se da obavezno uradite ekspertni ultrazvuk između 11. I 14. nedelje trudnoće, a zatim i Double test. Ove nedelje možete da već možete da uradite neinvazivni prenatalni test, koji je inovacija i nudi najkompletniji skrining.
Ženama starijim od 35 godina savetuje se da obavezno urade neku od detaljnih analiza:
Važno je da otvoreno pričate sa svojim partnerom o osećanjima. Saslušajte i partnerove misli i brige. Nije uvek lako nositi se sa trudnoćom.
- Uzimajte redovno prenatalne vitamine.
- Pijte 10 do 12 čaša vode dnevno.
- Planirajte svoju zdravu rutinu spavanja.
- Koristite trudnički jastuk koji ćete držati između nogu, da lakše spavate.
- Razgovarajte sa lekarom, ako imate problem sa jakim glavoboljama.
Objavljen: 10. jun 2011. godine, ažuriran: 12. novembar 2024. godine
Često nam i inače nedostaje inspiracije za pripremu hrane, a još češće fali ideja za posni meni. Evo nekih od predloga za koje imate recepte na portalu, šta biste mogli da pripremate tokom posta. U ovom tekstu1 20 ideja za posni meni1.1 Ideja za posni meni: RIBA1.1.1 Ideje za posni meni: Doručak tokom posta1.1.1.1 Ideja…
Iščašenje zgloba kolena je jedna od češćih povreda, a uglavnom se događa u sitacijama kada osoba naglo promeni smer kretanja – najčešće tokom plesanja ili bavljenja sportom. Situacija u kojoj je „ispala čašica kolena“ je zapravo vrlo česta. Istraživanja su pokazala da se lečenje iščašene čašice prvi put sprovodi najmanje šest nedelja, mada vreme lečenja…
Ukoliko vam je ponestalo ideja za pripremu klasičnih svinjskih šniclu, tu su šnicle u pavlaci kao malo drugačija opcija. Pored toga što su ukusne, prednost je i što, kada spremate jelo u rerni, ne morate stajati pored šporeta. Još jedan recept se priprema na sličan način, a to su Svinjske šnicle sa lukom. Kako se…