Boja dečije sobe: Koja boja za dečiju sobu je pravi izbor?
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali.
Serklaž je postupak kojim se grlić materice zatvara u trudnoći. Ovaj postupak se obično sprovodi između 12. i 14. nedelje trudnoće, a ostavlja se na cerviksu sve dok ne prođe rizik od prevremenog porođaja.
U ovom tekstu
Zatvoren grlić materice drži fetus u materici do porođaja. Kada dođe do skraćivanja grlića materice, može se dogoditi prevremeni porođaj. Ovaj postupak može da pomogne da se trudnoća održi do termina, odnosno najmanje do 37 nedelja trudnoće, tako što grlić materice drži zatvorenim. (Izvor: Cochrane)
Ginekolog se obično odlučuje za ovu intervenciju ako kod trudnice postoji:
Posle serklaža nema bolova, ali mogu da se jave blagi grčevi i tačkasto krvarenje koje će ubrzo proći. Uz konsultaciju sa lekarom, možete koristiti lekove za bolove dok grčevi ne prođu.
Potencijalni problemi zbog ove intervencije su retki, mada svaka procedura sa sobom nosi određeni rizik. Pre nego što obavi intervenciju, ginekolog će razmotriti potencijalne probleme poput:
Prvo će lekar uraditi klasičan vaginalni pregled radi procene abnormalnosti grlića, zatim koliko je poravnat ili otvoren, a onda će možda raditi vaginalni ultrazvuk i briseve, kako bi se utvrdilo da li postoji neka infekcija.
Preciziraćete sa lekarom da li treba da prestanete sa lekovima i suplementima, ako ih pijete dok ne prođe intervencija. Imajte na umu da ćete možda biti u anesteziji, te pred sam postupak ne smete da jedete i pijete nekoliko sati, ali tačne upute ćete takođe dobiti od lekara. Nekada se koristi samo lokalna anestezija, a nekada opšta.
Kada je seksualna aktivnost u pitanju, verovatno neće biti dozvoljeno da imate odnose zbog rizične trudnoće, te ćete i u ovom periodu morati da se strpite.
Ova interevencija se radi kod trudnica koje imaju rizik od prevremenog porođaja zbog cervikalne insuficijencije (slabost grlića materice). To je postupak postavljanja šava oko grlića materice kako bi se sprečilo njegovo prerano otvaranje.
Ne postoji precizna učestalost jer se radi samo kod određenih trudnica sa specifičnim problemima. Prema nekim procenama, radi se kod otprilike 1% do 2% svih trudnoća. Najčešće se primenjuje kod žena koje su već imale prevremeni porođaj ili koje imaju dijagnostikovanu slabost grlića materice.
Serklaž se smatra efikasnim metodom u prevenciji prevremenog porođaja kod žena koje imaju dijagnostikovanu cervikalnu insuficijenciju. Efikasnost varira u zavisnosti od specifičnih okolnosti svake trudnoće, ali generalno se smatra da može značajno smanjiti rizik od prevremenog porođaja kod odgovarajućih pacijentkinja.
Prema istraživanjima, može smanjiti rizik od prevremenog porođaja pre 34. nedelje trudnoće za otprilike 30-50% kod žena koje su visoko rizične. Ipak, uspeh zahvata zavisi od pravovremene dijagnoze, pravilne indikacije za postavljanje serklaža, i adekvatne prenatalne nege.
Važno je napomenuti da nije bez rizika i ne garantuje uvek uspeh. Mogući rizici uključuju infekcije, preuranjeno pucanje plodovih ovoja, i kontrakcije. Zato je ključno da odluku o postavljanju donese stručnjak na osnovu detaljne procene individualnog rizika i stanja trudnice.
U zavisnosti od situacije i specifičnosti potreba, rade se različite vrste serklaža:
Obično se uklanja u periodu od 36. do 38. nedelje trudnoće, osim ako ne postoje indikacije za ranije uklanjanje ili ako trudnica započne porođaj pre ovog perioda. Postupak uklanjanja serklaža je relativno jednostavan i obično se radi ambulantno, bez potrebe za hospitalizacijom.
Postupak uklanjanja:
Ako trudnica započne porođaj pre planiranog termina uklanjanja, šav će se ukloniti čim se utvrdi da porođaj napreduje. U hitnim slučajevima, ako se razvije infekcija, krvarenje ili preuranjeno pucanje plodovih ovoja, serklaž će takođe biti uklonjen pre roka.
Samo kod serklaža koji se radi kroz stomak je uglavnom uobičajen carki rez, mada i tu ima izuzetaka. Ako se planira carski rez iz nekog drugog razloga, onda nema potrebe da se on skida ranije.
Kada je planiran vaginalni porođaj, uklanja se na početku 9. meseca trudnoće.
Lekar će vas uputiti koliko često treba da dolazite na kontrole i da li vam je potrebna terapija. Mimo toga trebalo bi da odmah odete na pregled ako se jave:
Preporuka lekara za postavljanje serklaža može biti zabrinjavajuća, ali je važno razumeti da se ova procedura preporučuje kako bi se smanjio rizik od prevremenog porođaja i poboljšali ishodi trudnoće. Evo nekoliko razloga zašto ne bi trebalo previše brinuti i kako se možete informisati i pripremiti:
Uvek je najbolje razgovarati sa svojim lekarom o svim brigama i pitanjima koja imate kako biste doneli informisanu odluku i osećali se sigurnije u procesu.
Objavljen 22. mart 2021. godine, ažuriran 13. novembar 2024. godine
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali. Ukoliko se bliži kupovina stvari za bebu ili je vreme da dete dobije svoju sobu, spremili smo za vas vodič kroz kombinacije boja. Predočićemo vam…
Da li je dobro da vaša beba na bazenu provodi vreme? Koje su prednosti, mane, na šta treba obratiti pažnju? Voda prija, a vežbe koje radite sa bebom u bazenu, pomažu da se pravilnije razvija. U većim gradovima, i zimi postoje razni programi boravka na bazenu za bebe. Međutim, roditelji su često u dilemi –…
Veoma je teško, iz kog god ugla da sagledavate, da se napravi lista najboljih knjiga svih vremena. Mnogi su pokušali da sastavljaju ovakve liste, ali je nemoguće biti potpuno objektivan. Probaćemo da napravimo listu najocenjivanijih knjiga na aplikaciji i sajtu Goodreads, možda one nisu najbolje, ali svakako su zavredile pažnju najvećeg broja ljudi u savremenom…