Zamrzavanje hrane za bebe: Kako se zamrzavaju kašice za bebu
Spremanje zdrave, izbalansirane, domaće hrane najbolje je što možete da ponudite vašoj bebi u uzrastu nakon 6. meseca. Zamrzavanje hrane za bebe je moguće za neke vrste kašica i samim tim je moguća ušteda vremena.
Da, moguće je zamrzavanje kašica za bebe, ali važno je pratiti određene smernice kako bi se očuvala nutritivna vrednost i bezbednost hrane. Evo nekoliko saveta:
Koristite sveže sastojke: Pripremite kašice od svežeg voća, povrća ili mesa.
Pravilno skladištenje: Kašice zamrzavajte u čistim, hermetički zatvorenim posudama ili u posudama za led prekrivenim folijom.
Označavanje: Na svakoj posudi zabeležite datum zamrzavanja kako biste znali koliko dugo je hrana zamrznuta.
Rok trajanja: Zamrznute kašice za bebe obično mogu trajati do 3 meseca u zamrzivaču.
Odleđivanje: Odleđujte kašice u frižideru ili pomoću vodene kupke. Izbegavajte mikrovalnu pećnicu jer može neujednačeno zagrevati hranu.
Jednokratna upotreba: Nakon što se kašica odmrzne, nemojte je ponovo zamrzavati.
Zamrzavanjem možete unapred pripremiti obroke za svoju bebu i olakšati svakodnevnu pripremu hrane.
Kako se zamrzavaju kašice za bebu?
Evo korak-po-korak uputstava za zamrzavanje kašica za bebe:
Priprema kašica: Pripremite kašice koristeći sveže i kvalitetne sastojke. Skuvajte voće, povrće ili meso dok ne postanu mekani, a zatim ih izblendajte ili ispasirajte do željene konzistencije.
Hlađenje: Ostavite kašice da se potpuno ohlade na sobnoj temperaturi pre nego što ih zamrznete.
Podela na porcije: Sipajte kašice u posude za led, silikonske kalupe ili male hermetički zatvorene posude. Ako koristite posude za led, prelijte folijom pre stavljanja u zamrzivač kako biste sprečili stvaranje kristala leda.
Označavanje: Na svakoj posudi napišite datum zamrzavanja i vrstu kašice. Ovo će vam pomoći da pratite koliko dugo je kašica zamrznuta i da znate šta se nalazi u svakoj posudi.
Skladištenje: Stavite posude u zamrzivač. Nakon što su kockice kašice potpuno zamrznute (obično preko noći), možete ih prebaciti u plastične kese sa patent zatvaračem kako biste uštedeli prostor.
Odleđivanje: Kada budete spremni da koristite kašicu, izvadite željenu količinu i ostavite je da se odledi u frižideru preko noći. Alternativno, možete koristiti vodenu kupku za brže odleđivanje.
Zagrevanje: Odleđenu kašicu blago zagrejte u posudi sa toplom vodom ili kratko u mikrotalasnoj pećnici (pazeći da je dobro promešate kako bi se ravnomerno zagrejala). Pre hranjenja obavezno proverite temperaturu kašice.
Zamrznute kašice mogu trajati do 3 meseca, a pravilno odleđivanje i zagrevanje osiguravaju da su bezbedne za vašu bebu.
Zamrzavanje kašica – koja hrana je pogodna za zamrzavanje?
Mnoge vrste hrane su pogodne za zamrzavanje kao kašice za bebe, ali neke se bolje drže i zadržavaju svoj ukus, teksturu i nutritivnu vrednost. Evo liste namirnica koje su pogodne za zamrzavanje:
Voće
Jabuke: Kuvane i ispasirane, često u kombinaciji s drugim voćem.
Kruške: Kuvane i ispasirane.
Banane: Ispasirane, ali mogu promeniti boju; najbolje ih je mešati s drugim voćem.
Breskve: Kuvane, oguljene i ispasirane.
Mango: Ispasiran.
Šljive: Kuvane, oguljene i ispasirane.
Borovnice: Ispasirane ili u kombinaciji s drugim voćem.
Riba: Kuvana, bez kostiju, ispasirana ili iseckana.
Sočivo: Kuvano i ispasirano.
Žitarice
Pirinač: Kuvan i ispasiran.
Ovsena kaša: Kuvana i ispasirana.
Namirnice koje treba izbegavati zamrzavanje:
Hrana s visokim sadržajem vode: Kao što su krastavci i lubenica, jer gube teksturu.
Avokado: Može promeniti boju i teksturu.
Mlečni proizvodi: Poput jogurta ili sira, jer se mogu razdvojiti.
Prilikom zamrzavanja hrane za bebe, važno je osigurati da je hrana sveža i pravilno pripremljena kako bi se očuvala nutritivna vrednost i sigurnost. Postoje neke mere opreza koje treba da imate na umu. Preporuka je da zamrzavate uvek sveže, što kvalitetnije plodove ili meso. I naravno, vodite računa o sigurnosti, uvek operite ruke i temeljno operite proizvode koje koristite. Dobro skuvajte meso kako bi izbegli kontaminaciju bakterijama.
Zamrzavanje kašica i majčino mleko
Takođe, nikada ne bi trebalo da zamrzavate hranu koja sadrži prethodno zamrznuto majčino mleko. Mnogi roditelji promešaju mleko u kašicu, ali ako je to majčino mleko koje je već bilo već zamrznuto pa odmrznuto, nikako ga ne zamrzavajte ponovo.
Uvek vodite računa o roku trajanja. On zavisi od vrste hrane koju ste zamrzli. Nakon što je voće ili povrće skuvano i zamrznuto kao obrok, ono bi trebalo da bude čuvao tako najviše tri meseca jer toliko dugo zadržava prehrambene vrednosti. Isti rok važi i za jela koja sadrže meso.
Najbolji način da se odmrznu zaleđene kašice je da se preko noći ostave u frižideru. Sve što se ne iskoristi u roku od dva dana treba da se baci – slično kao kod kupljenih kašica za bebe.
Hrana iz frižidera se može zagrejati tako što se stavi u posudicu, koja se zatim ubaci u činiju sa toplom vodom.
Roditelji moraju da budu oprezni ukoliko koriste mikrotalasnu rernu, jer se hrana neravnomerno zagreva. Proverite da li je hrana dovoljno ohlađena pre posluživanja.
Objavljen: 16. septembar 2012. godine, ažuriran: 13. decembra 2024. godine
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
33.nedelja bebinog razvoja – Verovali ili ne, bebe u ovom uzrastu mogu da računaju. Već u uzrastu od 24 nedelje, one mogu da predvide na osnovu iskustva koliko događaja će slediti. Ne umeju, razume se, da broje “jedan, dva, tri” kao starija deca, ali u globalu znaju da će se neka pojava sastojati od 3 radnje, na primer.
32.nedelja bebinog razvoja – Već sada shvatate neke karakteristike bebine ličnosti. Iako je svaka beba priča za sebe i nema potrebe da je upoređujete, vi i članovi vaše porodice ste verovatno shvatili neke osnovne odlike ličnosti vašeg deteta.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?