Da li je zdravo jesti džigericu? Prednosti i nedostaci konzumiranja
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne.
Ništa nije važnije od zdravlja i bezbednosti vas i bebe koju nosite u stomaku. Zato je veoma važno da se pridržavate nekih osnovnih smernica u ponašanju tokom trudnoće, a mi ističemo 10 stvari koje trudnica treba da izbegava kako bi izbegla rizike koji mogu da zakomplikuju trudnoću i ugroze bebu.
U ovom tekstu
Riba je veoma važan deo ishrane trudnice i treba je jesti jednom do dva puta nedeljno. Međutim, velike ribe koje dugo žive, u svom masnom tkivu sadrže živu koja je toksična po vašu bebu i može izazvati oštećenja mozga. Ribe koje treba izbegavati su kraljevska skuša, brancin, sveža tuna (tuna u konzervi sadrži znatno manje žive, pa je treba jesti, ali umereno), ajkula i sabljarka. Takođe, izbegavajte rečnu ribu upecanu u rekama i jezerima u koja se izlivaju industrijska zagađenja, kanalizacija i drugo. (Izvor: WebMD)
Nemojte piti lekove, uključujući i aspirine, biljne preparate ili bilo koje druge medikamente i lekovita sredstva koji se mogu nabaviti bez recepta, ukoliko vam ih lekar nije prepisao. Sve što vi unesete u sebe prolazi kroz placentu i stiže do vaše bebe. Za veoma malo lekova je dokazano da ne škode u trudnoći i zato se obavezno, u slučaju bilo kakvog problema kao što su na primer glavobolja ili zatvor, najpre obratite lekaru. On će vam prepisati bezbednu i delotvornu terapiju. Saznajte više: Lekovi u trudnoći – Koji lekovi su bezbedni u trudnoći?
Bez obzira što nema naučnih dokaza da stres može da izazove spontani pobačaj. Čak i osobe koje nisu trudne veoma teško se bore sa stresom. Kod trudnica, on se može manifestovati mnoštvom iznenađujućih simptoma kao što su zatvor, bolovi u stomaku i leđima, nesanica, preniska porođajna težina ploda ili prerani porođaj. Zato se trudite najbolje što možete da se ne izlažete stresu i probajte da izvežbate neke od tehnika relaksacije koje bi mogle da vam pomognu da se rasteretite.
Mačke, naročito one koje izlaze napolje, mogu da budu nosioci toksoplazmoze. Ovaj parazit generalno nije mnogo opasan po čoveka, ali ukoliko se plod inficira preko majke, kod njega može izazvati oštećenje mozga, težak poremećaj vida ili čak spontani pobačaj. Posebno treba da se obrati pažnja na pesak u kome mačka obavlja nuždu jer se ovaj parazit tako izbacuje iz mačijeg organizma. Dok ste trudni, najbolje je da pesak čisti neko od ukućana, i to svakodnevno. Perite ruke posle maženja mačke, dobro perite voće i povrće jer je u bašti moglo da dođe u kontakt sa mačkom, i nemojte jesti nedovoljno termički obraćeno meso.
Pušenje je izuzetno štetno za vašu bebu. Smanjuje joj dotok kiseonika i ne dozvoljava joj da se razvija na pravi način. Bebe čije su majke pušile u trudnoći mogu da imaju manju porođajnu težinu, da sporije rastu, često se rađaju pre termina, imaju veći rizik od SIDS-a i brojne druge zdravstvene komplikacije.
Trudnice koje ne puše treba da izbegavaju i pasivno pušenje – zadimljene prostorije. Ukoliko živite sa pušačem, ograničite pušenje na terasu ili određene prostorije, a sebi ostavite deo sa čistim vazduhom. Možda je ovo dobar trenutak da vaši ukućani razmisle o trajnom ostavljanju cigareta?
Vitamina A ima svuda, u veoma mnogo hrane i njegov deficit primećen je kod izuzetno malo osoba. S druge strane, višak vitamina A tokom trudnoće može biti toksičan za vašu bebu i izazvati defekte ili pobačaj. Dok ste trudni, dovoljno vam je 770 mikrograma vitamina A, a dok dojite 1300 mikrograma.
Kafa, čaj, gazirana i druga pića koja sadrže kofein nisu poželjna u trudnoći. Ne morate ih potpuno izbaciti, ali je važno da pripazite na ukupan unos kofeina koji, osim što vama daje energiju, predstavlja i nepoželjan stimulans za vašu bebu (sećate se, sve što uđe u vas, prođe i kroz posteljicu do bebe).
Smatra se da je bezbedna dnevna količina kofeina koji trudnica unese u organizam do 200 mg. Pogledajte sadržaj kofeina u popularnim pićima:
Izbegavanje pesticida, što uključuje dobro pranje i čišćenje voća i povrća ili kupovinu organski gajene hrane, izuzetno je važno tokom trudnoće, a naročito u prvom trimestru kada se formira nervni sistem bebe. Takođe, izbegavajte jake kućne hemikalije kao na primer sonu kiselinu. Probajte da čistite onako kako su to radile naše bake – sirćetom i sodom bikarbonom. Ukoliko se u vašoj kući farba ili kreči, izbegavajte isparenja – nemojte boraviti u prostorijama u kojima se oseća miris kreča.
Trudnice koje se pregrevaju u vreloj kadi, sauni, solarijumu ili na nekom drugom mestu, u velikom su riziku da imaju pobačaj ili da rode bebu sa oštećenjima neuralne cevi i drugim velikim zdravstvenim problemima.
Nijedan alkohol nije dobar u trudnoći. Ukoliko možete, izbegavajte ga u potpunosti. Lekari štetnost alkohola trudnicama najčešće objašnjavaju ovako: ako je vas alkohol koji ste popili u trudnoći malo “uhvatio”, vaša beba je “mrtva pijana”. Neki lekari kažu da je relativno bezbedno popiti jedno piće nedeljno, dok su drugi veoma strogi po ovom pitanju. Bebe majki koje piju alkohol tokom trudnoće ponekad pate od fetalnog alkoholnog sindroma ili imaju ozbiljna psihička ili fizička oštećenja.
Objavljen: 1. oktobar 2013. godine, ažuriran: 22. decembar 2024. godine
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…
Mnoge žene mogu da primete oticanje posle porođaja ili nadutost na koži. Ovo je posebno izraženo na nogama i licu i zove se postpartalni edem. Otoci će nestati u roku od nekoliko dana, kada telo bude polako eliminisalo višak tečnosti koju ste zadržavali poslednjih meseci trudnoće. U ovom tekstu1 Zašto se nekada dešava oticanje posle…
Jedno od najjednostavnijih jela koje možete da napravite, a svi ga vole jesu svinjske šnicle sa krompirom u rerni. Važno je da ih napravite tako da šnicle ne budu suve, što je čest slučaj kada je svinjski but u pitanju. Sastojci za svinjske šnicle u rerni: Za dodatnu aromu i ukus, nakon vađenja iz rerne,…