Kratak dah u trudnoći je veoma česta pojava, posebno kratak dah u kasnoj trudnoći. Zašto se to dešava?
Da, mnoge žene dožive ovaj osećaj kako njihove trudnoće napreduju. Možda ste to primetili čak dosta rano u trudnoći, iako se u toj fazi to češće oseća kao povećana svest o potrebi za disanjem.
Potrebno vam je više kiseonika tokom trudnoće i vaše telo se prilagođava kako bi se zadovoljile ove potrebe na nekoliko načina. Porast hormona, posebno progesterona, direktno utiče na pluća i stimuliše centar za disanje u mozgu. I dok se broj udisaja u minuti zapravo vrlo malo menja tokom trudnoće, količina vazduha koju uzmete sa svakim dahom se značajno povećava.
Kasnije u trudnoći, kako i vaša materica rastom vrši pritisak na dijafragmu, vaše disanje može ličiti više na „trudničko“ – pogotovo ako nosite bebu visoko ili nosite blizance. Možete osećati neko olakšanje nekoliko nedelja pred termin, pogotovo ako je ovo vaša prva trudnoća (beba se spušta u karlicu).
Taj osećaj je obično bezopasan i normalan. Ali ipak je dobra ideja da stvari malo usporite i zapamtite da se ne forsirate previše da budete aktivni. Sednite uspravno i držate ramena gurnuta unatrag, pogotovo kad sedite, da bi dali svojim plućima prostor da se prošire što je više moguće. Poduprite se u krevetu malo sa nekoliko dodatnih jastuka da možete da imate neko olakšanje noću.
Nakon porođaja vaše disanje će se uskoro vratiti na kako je to bilo pre nego što ste bili trudni.
Pravilno disanje: Vežbajte tehnike disanja, kao što je dijafragmatično disanje, kako biste efikasnije disali i smanjili napetost.
Odmaranje: Uzimajte česte pauze i izbegavajte preterano naprezanje. Lezite na bok sa jastucima za podršku kako biste olakšali disanje.
Vežbanje: Umerena fizička aktivnost može pomoći u održavanju zdravlja pluća i poboljšanju kapaciteta disanja. Pre nego što započnete bilo koji program vežbanja, konsultujte se sa svojim lekarom.
Hidratacija: Pijte dovoljno tečnosti kako bi vaša pluća bila dobro hidrirana i olakšala disanje.
Astma i trudnoća – Šta raditi?
Redovne kontrole kod lekara: Posetite svog lekara redovno kako biste pratili stanje astme i prilagodili terapiju ako je potrebno.
Uzimanje propisane terapije: Nastavite da uzimate lekove koje vam je lekar propisao za kontrolu astme. Mnogi lekovi za astmu su sigurni za upotrebu tokom trudnoće.
Izbegavanje okidača: Identifikujte i izbegavajte stvari koje mogu izazvati napad astme, poput alergena, dima, prašine i hladnog vazduha.
Plan za hitne slučajeve: Imajte plan za hitne slučajeve ako se simptomi astme pogoršaju, uključujući informacije o tome kako koristiti inhalator ili druge lekove.
Može li kratak dah u trudnoći da ukazuje na ozbiljan problem?
Da. Na primer, ako imate bolest respiratornog sistema poput astme ili upale pluća, to može da bude ozbiljnije kad ste trudni.
Takođe, zbog promena u zgrušavanja krvi tokom trudnoće, imate veći rizik za plućnu emboliju (krvni ugrušak koji odlazi u pluća). Ovo je retka, ali vrlo ozbiljna pojava.
Ako gubljenje daha dolazi naglo ili postaje teško, to bi mogao da bude znak ozbiljnog medicinskog problema. Potražiti lekarsku pomoć odmah.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.