17.11.2024 08:25

Skraćivanje grlića materice – Zašto se meri grlić materice?

Oko 37. nedelje trudnoće lekar će verovatno proveriti stanje vašeg grlića i da li je počelo skraćivanje grlića materice. To se čini radi procene da li je i koliko je skraćen i dilatiran (otvoren). Šta to u stvari znači i zašto je bitno?

Skraćivanje grlića materice

Pre same trudnoće, kao i tokom njenog većeg dela, pa i samog trećeg tromesečja, grlić je dug i čvrst. Kako se porođaj približava on počinje da se skraćuje i istanjuje. Ova promena se naziva skraćivanje grlića.

Koliko je grlić skraćen se najčešće meri u postocima. Tako može da bude u rasponu od 0% (kada nije uopšte skraćen) do 100% (kada je potpuno zbrisan – izravnan). Kad je grlić u potpunosti zbrisan, on tada postaje deo zida materice i tada dolazi do ispadanja sluznog čepa.

Skraćivanje grlića materice

Dilatacija – otvaranje grlića materice

Grlić materice bi trebalo da ostane čvrst i zatvoren do skoro samog kraja trećeg tromesečja. Time se bakterije drže podalje od bebe.

Kako se približavate porođaju, tako se ušće grlića materice otvara i širi. Na taj način se stvara prostor kroz koji će beba proći.

Otvaranje grlića se meri u centimetrima. Kroz najveći deo trudnoće bi trebalo da bude 0 centimetara otvaren, a kad dođe vreme da se beba rodi, na samom kraju porođaja – 10 centimetara. (Izvor)

Kako se grlić proširuje, neke trudnice to opisuju kao grčeve i pritisak, slično onome što se oseća tokom menstruacije.

Ako počnete da se otvarate u drugom tromesečju i to veoma brzo, kao i uopšte pre poslednjeg meseca trudnoće, to može da bude znak prevremenog porođaja. Lekar će vas posavetovati o daljim postupcima, kao što je postavljanje serklaža, hormonska terapija i mirovanje.

skracivanje grlica materice
Photo by Chema Photo on Unsplash

Dilatacija i kiretaža

Dilatacija i kiretaža su postupci pomoću kojih se uklanja tkivo iz materice. Koristi se u određenim sitacijama, a neki od njih su uklanjanje određenog tkiva, ostataka posle spontanog pobačaja ili porođaja i prekid trudnoće. Ova procedura je veoma jednostavna i uglavnom bezbedna, a obavlja se veoma često. Detaljnije: Dilatacija i kiretaža – šta je kiretaža?

Objavljen: 4. maj 2014. godine, ažuriran: 17. novembar 2024. godine

  • Kalendar razvoja bebe po nedeljama – 1. godina

    Kalendar razvoja bebe po nedeljama – 1. godina

    Nakon Kalendar trudnoće – trudnoća po nedeljama želele smo da vam podjednako detaljno predstavimo i Kalendar razvoja bebe po nedeljama od njihovog rođenja, pa sve do prvog rođendana, a onda i kasnije. U ovom tekstu1 Kalendar razvoja bebe2 Kalendar razvoja bebe po nedeljama – PRVA GODINA2.1 Prvi mesec2.2 Drugi mesec2.3 Treći mesec2.4 Četvrti mesec2.5 Peti…

  • Mogući simptomi posle abortusa

    Mogući simptomi posle abortusa

    U proseku 30% žena tokom života ima abortus, može biti medicinski i hiruški, ali je hiruški još uvek češći izbor u odnosu na medicinski. Fizički simptomi posle abortusa se razlikuju od žene do žene. Važno je da se na vreme informišete kod svog ginekologa i znate šta vas očekuje. U tom slučaju ćete znati da…

  • Lenja pita na starinski način

    Lenja pita na starinski način

    Da li ste se nekada pitali kako se pravi originalna lenja pita na starinski način? Moram priznati da sam veliki obožavalac kolača sa jabukama, a nekako su jabuke svima i jedno od voća koje se uvek nalazi u kući, ali ovo je prvi put da se lenja pita pravila kod nas. Iz tog razloga, probala…