Skraćivanje grlića materice – Zašto se meri grlić materice?
Oko 37. nedelje trudnoće lekar će verovatno proveriti stanje vašeg grlića i da li je počelo skraćivanje grlića materice. To se čini radi procene da li je i koliko je skraćen i dilatiran (otvoren). Šta to u stvari znači i zašto je bitno?
Pre same trudnoće, kao i tokom njenog većeg dela, pa i samog trećeg tromesečja, grlić je dug i čvrst. Kako se porođaj približava on počinje da se skraćuje i istanjuje. Ova promena se naziva skraćivanje grlića.
Koliko je grlić skraćen se najčešće meri u postocima. Tako može da bude u rasponu od 0% (kada nije uopšte skraćen) do 100% (kada je potpuno zbrisan – izravnan). Kad je grlić u potpunosti zbrisan, on tada postaje deo zida materice i tada dolazi do ispadanja sluznog čepa.
Skraćivanje grlića materice
Dilatacija – otvaranje grlića materice
Grlić materice bi trebalo da ostane čvrst i zatvoren do skoro samog kraja trećeg tromesečja. Time se bakterije drže podalje od bebe.
Kako se približavate porođaju, tako se ušće grlića materice otvara i širi. Na taj način se stvara prostor kroz koji će beba proći.
Otvaranje grlića se meri u centimetrima. Kroz najveći deo trudnoće bi trebalo da bude 0 centimetara otvaren, a kad dođe vreme da se beba rodi, na samom kraju porođaja – 10 centimetara. (Izvor)
Kako se grlić proširuje, neke trudnice to opisuju kao grčeve i pritisak, slično onome što se oseća tokom menstruacije.
Ako počnete da se otvarate u drugom tromesečju i to veoma brzo, kao i uopšte pre poslednjeg meseca trudnoće, to može da bude znak prevremenog porođaja. Lekar će vas posavetovati o daljim postupcima, kao što je postavljanje serklaža, hormonska terapija i mirovanje.
Dilatacija i kiretaža su postupci pomoću kojih se uklanja tkivo iz materice. Koristi se u određenim sitacijama, a neki od njih su uklanjanje određenog tkiva, ostataka posle spontanog pobačaja ili porođaja i prekid trudnoće. Ova procedura je veoma jednostavna i uglavnom bezbedna, a obavlja se veoma često. Detaljnije: Dilatacija i kiretaža – šta je kiretaža?
Objavljen: 4. maj 2014. godine, ažuriran: 17. novembar 2024. godine
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.