Koliko dugo traje seks?
Neka istraživanja (*1) pokazuju da sama penetracija u proseku traje kraće nego što je ženama u monogamnim, „stabilnim“, heteroseksualnim vezama potrebno da dožive orgazam.
Sindrom nemirnih nogu u trudnoći i nelagodnost u nogama
Nelagodnost u nogama u trudnoći ili nemir koji se javlja u nogama, kao i otečenost i bol jedna je od muka sa kojima se najveći broj trudnica suočava. Poseban problem može biti noću kada se uobičajenim mukama sa nogama pridruže i grčevi.
Sindrom nemirnih nogu se najčešće javlja u trećem trimestru trudnoće i za njega ne postoji lek, ali postoje načini da sebi olakšate ove simptome.
Lekari nemaju usaglašen odgovor na pitanje šta je sve uzrok ovih problema. Znaju da sve nestaje odmah nakon porođaja, uključujući i oticanje i bol.
U ovom tekstu
Sindrom nemirnih nogu je poznat kao Vilis-Ekbomova bolest je uobičajeno stanje nervnog sistema kada imate neodoljivu želju da pomerate noge. Bez obzira što se javlja želja za pomeranjem nogu, ona ne mora nužno biti neprijatna.
Neki sindrom nemirnih nogu u trudnoći opisuju kao peckanje, „vatru u stopalima“, mravinjanje, kao da imaju mineralnu vodu u venama. Ovaj osećaj se često javlja samo u stopalima, a nekada i potkolenicama. Ne postoji način da se testiranjem ili pregledom utvrdi ovaj sindrom, osim što vi možete lekaru opisati simptome koje imate.
Simptomi koji prate sindrom nemirnih nogu u trudnoći se često gore osećaju dok odmarate i uveče ili tokom noći, odnosno kada vam se spava. Ponekad pomaže kretanje.
Važno je napomenuti da sindrom nemirnih nogu u trudnoći, osim što je dosadan, nema uticaja na zdravlje, ali može uticati na odmor i zdrav san.
Oko 20% trudnica razvije sindrom nemirnih nogu u trudnoći, najčešće u trećem trimestru i pretpostavlja se da je on posledica hormonskih promena koje se dešavaju u telu. Jedan od mogućih okidača je i anemija koja može biti česta u trudnoći. Ako se javi anemija, verovatno će vam lekar prepisati suplemente gvožđa koje ćete uzimati svaki dan.
Postoje indicije da jedan od uzročnika da se pojavi sindrom nemirnih nogu u trudnoći mogu biti prekomeran unos čokolade, kofeina ili alkohola, ali za ovakve tvrdnje nema naučnih dokaza. Konzumiranje alkohola u trudnoći može da izazove ozbiljne komplikacije. Više: Alkohol u trudnoći
Važno je da imate na umu da je ovo stanje potpuno bezazleno, ali da krvni ugrušak, odnosno duboka venska tromboza to nije. Stoga je važno razlikovati da li se radi o sindromu nemirnih nogu ili venskoj trombozi. Simptomi duboke venske tromboze su: pulsirajući bol u jednoj nozi, otok na nozi, crvena ili potamnela koža oko bolnog područja, topla koža oko bolnog područja, otečene vene koje su tvrde i bolne kada ih dodirnete. (Izvor: NHS)
Za sindrom nemirnih nogu u trudnoći ne postoji lečenje, možete sebi olakšati simptome i lagano šetati malo, bar po kući kada imate ovaj problem. Osim toga se potrudite da dovoljno spavate, jer se češće javlja zajedno sa umorom.
Objavljen: 11. marta 2017. godine, ažuriran: 3. decembra 2024. godine
Ne postoji određeno vreme koliko dugo traje seks, ali ipak se ljudi to često pitaju. Neki se jednostavno prepuste vremenu, a drugi ipak „mozgaju“ da li je prekratko ili pak previše dugo. U svojoj knjizi „Jedanaest minuta“ Paolo Koeljo navodi da je baš toliko prosečno vreme trajanja seksualnog odnosa. A šta kažu istraživanja? Šta utiče…
Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči. Beba već na samom rođenju pokazuje svoju savršenu veštinu – pogledom neprekidno traži vaše lice, želi da se…
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…