Dete se budi noću i plače i vrišti
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega.
Postoje neki momenti u trudnoći koji se posebno pamte. Nakon što ugledate pozitivan test, a onda i čujete otkucaje srca svoje bebe, jedna od prvih velikih prekretnica u kojoj sve buduće majke posebno uživaju su prvi pokreti bebe u stomaku.
Prvi pokreti bebe u stomaku se uglavnom osećaju kao „leptirići u stomaku“.
U ovom tekstu
Trudnice često ne mogu da dočekaju da osete bebine pokrete. Iščekujući dan kada će osetiti da se njihova beba pomera, raspituju se kod drugih kada je pravo vreme i dobijaju odgovore iz iskustva koji mogu biti oprečni. Uputićemo vas u sled događaja i kada možete očekivati bebine pokrete.
Od kada postoje savremeni ultrazvučni aparati znamo da beba ne oživi tek kada trudnica oseti pokrete, iako je ovo jedan od mitova koji još postoje u našem društvu. Međutim, zbog bebine male telesne težine i vode u kojoj se nalazi, nije moguće odmah osetiti i pokrete. Često žene misle i da osećaju bebu, a zapravo su u pitanju organi za varenje. Ili se, pak, dogodi obrnuta situacija, da žena ne prepoznaje u početku pokrete ploda.
Neke žene porete ploda osete ranije, neke kasnije. U prvoj trudnoći se često pokreti ploda prepoznaju nešto kasnije, a zavise i od toga gde se nalazi poseljica i kako je beba smeštena. U proseku žene prvo pomeranje bebe osete u 18. nedelji trudnoće, ali normalno je da se to dogodi i tek oko 20. nedelje. (Izvor: www.pregnancybirthbaby.org.au)
U drugoj trudnoći, prosečno vreme kada trudnica primeti pokrete ploda je 16. nedelja.
Osećaj pokreta bebe u stomaku će se vremenom veoma razlikovati. On zavisi od bebinog uzrasta i stepena razvoja, ali i od karaktera bebe. Svaki fetus je priča za sebe, kao i svaka beba, pa kasnije i odrastao čovek.
Prvi pokreti bebe u stomaku se uglavnom osećaju kao „leptirići u stomaku“.
Kako trudnoća odmiče pokreti će podsećati i na milovanje, lepršanje, zatim iznenadni zamah, kotrljanje, trzaje i male udarce. Kasnije pokreti mogu da se osećaju kao rastezanje i jači udarci, a povremeno mogu biti i bolni. Nekada ćete možda osećati vrlo intenzivne udarce nogama u rebra.
Pokreti bebe su najintenzivniji u trećem trimestru, posebno na početku tog trimestra. Beba je tada dovoljno velika i jaka, a ima još uvek mesta da se pokreće.
Kada jednom osetite bebine pokrete u stomaku, dešavaće vam se sve češće. Okvirno ćete između 20. i 24. nedelje trudnoće početi intenzivno da ih osećate. Neće se možda uvek dogoditi da primetite, ako spavate ili radite nešto drugo. Možda će beba biti mirnija dok šetate.
Fetus u stomaku spava najčešće u intevalima 20 do 40 minuta, nekada i 90. U tom periodu se vrlo često ne pomera. U početku ćete pokrete osećati samo kada se na njih koncentrišete, a vremenom će početi i da vas prekidaju u aktivnosti kojom se bavite.
Nema tačnog broja pokreta koji se očekuje da beba tokom 24 časa. Svako novorođenče je različito pa se i tokom boravka u stomaku očekuje da će imati svoj obrazac ponašanja. Verovatno ćete vremenom naučiti u kojim periodima dana je beba aktivnija.
Ukoliko primetite nešto neobično, javite se svom lekaru ili na prijemno odeljenje u porodilištu. Prvo budite sigurni da ne paničite bez razloga. Najbolje je da probate da pojedete nešto slatko, a zatim se primirite nekih pola sata do sat i sačekajte. Ukoliko ipak izostaju pokreti ploda, najbolje je da se javite stručnom licu i uradite CTG.
Više o praćenju pokreta ploda možete čitati ovde: Brojanje udaraca ploda
Objavljen: 8. novembar 2020. godine, ažuriran: 22. oktobar 2024. godine
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega. U ovom tekstu1 Šta su noćni strahovi kod dece? (prilagođeni uzrast: dete 2-12 godina)1.1 Koliko često se dešavaju noćni strahovi?2 Dete se budi noću i…
Česte su dileme trudnica o tome šta ako je posteljica postavljena napred ili na zadnjem zidu. Ima li razike i uticaja na nešto? U ovom tekstu1 Posteljica na prednjem zidu1.1 Kako izgleda posteljica?1.2 Kako je posteljica povezana sa bebom i majkom?2 Šta je posteljica postavljena napred?2.1 Kako se utvrđuje da li je posteljica postavljena napred?2.1.0.1…
Datum Uskrsa se menja iz godine u godinu, a mi se svake godine pitamo „Kada je Uskrs ove godine?“ između ostalog i da bismo mogli da planiramo slobodne dane, praznike i eventualna putovanja. Uskrs je najstariji hrišćanski praznik koji se uvek praznuje nedeljom. Kao i svi pokretni praznici, on ne menja dan u nedelji, ali…