Dete se budi noću i plače i vrišti
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega.
Šta su poremećaji posteljice i kakvi mogu biti? Patološke posteljice, kako sam naziv kaže, prestavljaju oblike posteljica koje po nečemu odstupaju od uobičajeno očekivane posteljice. Najčešći poremećaj je placenta previa.
Poremećaji posteljice se dele na:
Najčešće se javljaju odstupanja u obliku posteljice.
U ovom tekstu
Posteljica je obično ovalnog oblika ili oblika pogače. Odstupanja mogu da se jave, više ili manje izražena.
Takođe, mogu da postoje problemi oko načina kako je posteljica pričvršćena za matericu. Posteljica se za mataricu drži obično putem čupica (horionskih resica) koje su urasle u bazalnu decuduu. Posle porođaja, kako materica počinje da se kontrahuje, tako se te veze kidaju i posteljica se ljušti. Međutim, nekad to ne ide tako lako, zbog čega je potrebna manuelna revizija, kiretaža ili čak histerektomija.
Razvoj trudnoće utiče na položaj posteljice samim tim što se materica širi, a posteljica raste. Područje na kom je postavljena posteljica je obično dalje od grlića materice. Ako ostane nisko postavljena posteljica, ona može da bude blizu ili delom prekriva grlić materice što blokira bebin izlaz. Događa se kod 1 od 200 trudnica, ali dobra vest je da u većini slučajeva grlić nije potpuno prekriven.
Položaj posteljice se obično beleži na ultrazvuku između 18 i 21 nedelje. Kod čak 9 od 10 žena posteljica će se pomeriti nagore u narednom periodu i izbeći će se komplikacije placente koje dovode do carskog reza.
Placenta previa je posteljica koja je smeštena u donjem delu materice i time je na putu prednjačećeg dela ploda kada krene porođaj. Može da doseže unutrašnje ušće materice, da ga delimično ili u celosti pokriva. Ova situacija zahteva porođaj putem carskog reza. Više o placenta previa!
Postoje znaci koji ukazuju da postoje poremećaji posteljice tokom trudnoće. U nekim slučajevima možda nećete znati da nešto nije u redu, ali će lekar prilikom rutinskih pregleda utvrditi postojanje komplikacije placente i dati vam savet šta dalje da radite. Glavni znaci da postoje komplikacije posteljice su:
Kod nekih žena se javlja samo jedan od ovih simptoma, ali bi trebalo da se svako obratite lekaru, ukoliko primetite nešto neuobičajeno. Posebno ukoliko se pojavi vaginalno krvarenje u drugom ili trećem trimestru, a ako je praćeno i bolom, hitno se obratite lekaru.
Objavljen: 25. jul 2013. godine, ažuriran: 18. oktobar 2024. godine
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega. U ovom tekstu1 Šta su noćni strahovi kod dece? (prilagođeni uzrast: dete 2-12 godina)1.1 Koliko često se dešavaju noćni strahovi?2 Dete se budi noću i…
Česte su dileme trudnica o tome šta ako je posteljica postavljena napred ili na zadnjem zidu. Ima li razike i uticaja na nešto? U ovom tekstu1 Posteljica na prednjem zidu1.1 Kako izgleda posteljica?1.2 Kako je posteljica povezana sa bebom i majkom?2 Šta je posteljica postavljena napred?2.1 Kako se utvrđuje da li je posteljica postavljena napred?2.1.0.1…
Datum Uskrsa se menja iz godine u godinu, a mi se svake godine pitamo „Kada je Uskrs ove godine?“ između ostalog i da bismo mogli da planiramo slobodne dane, praznike i eventualna putovanja. Uskrs je najstariji hrišćanski praznik koji se uvek praznuje nedeljom. Kao i svi pokretni praznici, on ne menja dan u nedelji, ali…