Pasulj sa kobasicama: Kako se kuva čorbast pasulj?
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli.
Osipi u trudnoći su česta pojava i mogu se javiti iz različitih razloga, poput hormonskih promena, rastezanja kože, ili reakcija na određene proizvode. Iako mnogi osipi nisu opasni, neki mogu izazvati nelagodnost ili ukazivati na ozbiljnija stanja koja zahtevaju medicinsku pažnju. Razumevanje uzroka, simptoma i tretmana osipa u trudnoći pomaže trudnicama da se pravilno nose sa njima i zatraže odgovarajuću negu kada je to potrebno.
U ovom tekstu
Osipi u trudnoći koji se javljaju samo u ovom periodu su:
Ovo stanje je najčešća dermatoza (stanje kože) u trudnoći. Uzrok je bio nepoznat sve do nedavno kada su dr Selim Arakting i njegove kolege iz Francuske sprovele studiju koja povezuje PUPPP sa ćelijama fetusa. Njihova istraživanja sugerišu da fetalne ćelije mogu da upadnu u majčinu kožu tokom trudnoće i na neki način uzrokuju ovaj poremećaj kože.
Simptomi i znaci PUPPP:
Komplikacije: Ovo stanje može da šteti majki i/ili detetu.
Lečenje:
Sa ovim poremećajem povezani su abnormalni nivoi hormona u krvi, a posebno hronično povišeni nivoi gonadotropina (hormona proizvedenog od strane hipofize u mozgu, a koji reguliše nivoe polnih hormona) i spušteni nivoi kortizola i estrogena.
Papilarni dermatitis – simptomi i znaci:
Komplikacije: Ovo stanje ne uzrokuje komplikacije kod majke, ali studije pokazuju da su stope smrti fetusa povećane.
Lečenje: Potrebne su visoke doze kortikosteroida.
Ovaj osip dolazi u dva oblika: kao rani oblik i kasni oblik.
Simptomi i znaci:
• Šta: crvene tačkice koje prati svrab.
• Gde (rani oblik): gornji deo trupa i gornji delove ruku i nogu. U ovom obliku, stomak i stražnjica retko su uključeni.
• Gde (kasni oblik): osip se nalazi uglavnom na trbuhu, obično duž strija. Nakon porođaja, ovaj obrazac može da se proširi na celo telo.
• Kada: rani oblik se pojavljuje u sredini trudnoće, dok se kasni oblik javlja u poslednjim nedeljama trudnoće. Osip u potpunosti nestane u roku od tri nedelje nakon porođaja.
Komplikacije: Ovo stanje obično nije povezano sa bilo kojim ozbiljnim komplikacijama kod majke ili deteta.
Lečenje: Jednostavne mere kao što su antihistaminske tablete.
Herpes gestationis je retka bolest koja nije povezana sa virusnim infekcijama herpes simplexa.
Simptomi i znaci:
• Šta: umereno do težak svrab koji prati ospu koja se sastoji od različitih vrsta lezija (kao izdignute tačke, čvorići ispunjeni sadržajem, ili kombinacija).
• Gde: obično se vidi na stomaku, posebno oko pupka, kao i na rukama i nogama. Dlanovi i tabani često su pogođeni. Celo telo takođe može da bude obuhvaćeno.
• Kada: najverovatnije će se pojaviti u četvrtom i petom mesecu trudnoće, ali se može pojaviti i pre ili posle. To stanje se može videti u prvoj trudnoći ili u narednim trudnoćama po prvi put.
Komplikacije:
• Ova bolest može da ima ozbiljne komplikacije. Majka može da razvije nekrozu (raspad i smrt ćelija) zahvaćene kože, kao i oštećenje bubrega, koje se dijagnostikuje kada se krv i proteini nalaze u mokraći.
• Novorođenče može da bude rođeno sa ovim osipom, ali to obično nestane u roku od nekoliko nedelja od rođenja bez lečenja.
Lečenje: Kortikosteroidi koji se piju (sistemski). Piridoksin (vitamin B6) se takođe pokazao kao učinkovit.
Impetigo herpetiformis je akutno, ali retko stanje kože tokom trudnoće.
Simptomi i znaci:
Komplikacije Ako se ovo bolest ne leči odmah, stopa smrtnosti majke je visoka, a takođe i stopa mrtvorođenih beba.
Lečenje:
Rana dijagnoza i brzo i intenzivno lečenje je poželjno.
• Kao dobra terapija su se pokazali preparati sa ACTH (adrenokortikotropni hormon koji stimuliše telo da proizvodi više steroida u nadbubrežnim žlezdama) i kortizonom.
Pročitajte još: Kožne promene u trudnoći
Objavljen: 7. januar 2012. godine, ažuriran: 24. oktobar 2024. godine
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli. Bio bez mesa, sa suvim mesom ili kobasicama, pasulj je i veoma zdravo povrće. Dobra strana ovog variva je u tome što uvek možete da ga skuvate za više dana i čini se da…
U tradicionalnom društvu, monogamija se često doživljava kao jedini ispravan oblik partnerskog odnosa. Međutim, poslednjih godina sve više se govori o alternativnim modelima veza, među kojima je i poliamorija. Iako i dalje izaziva kontroverze i nerazumevanje, poliamorija postaje deo šire rasprave o ljubavi, intimnosti i slobodi izbora u savremenom svetu. U ovom tekstu1 Šta je…
Čitalac se obratio lekaru jer ima kalcifikat u prostati i zanima ga da li postoji neko rešenje mimo operacije. Pitanje: Kalcifikat u prostati Poštovanje doktore…. Imam pitanje u vezi prostate. Naime, već duže godina kontrolišem redovno stanje prostate i koliko toliko je držim pod kontrolom. Imam 55 godina, a dimenzije prostate su 51 x 33…