Ako ste na porođaju imali epiziotomiju, moraćete da se pobrinete za nju narednih dana posle porođaja i kod kuće. Higijena i nega rane od epiziotomije ne samo što je važna već sami sebi možete olakšati ovaj period. Briga o oporavku od ušivanja smanjiće rizik od infekcije, a vi možete upravljati bolom i neprijatnošću.
Šta treba preduzeti? Na šta obratiti pažnju? Da li treba posebno brinuti o ovom području? Kako da rana brže zaraste? Zašto je važno da ne dođe do infekcije epizitomije?
Nega rane od epiziotomije
Epiziotomija je hirurški postupak koji se koristi u samom procesu porođaja. Ona se radi kako bi se olakšao težak porođaj (kad je bebina glavica prevelika, kad je potrebno upotrebiti vakuum ili forceps u porođaju ili ako je došlo do zaglavljivanja ramena bebe u porođajnom kanalu) i spreče moguće komplikacije. Pre svega, nekontrolisano cepanje međice i posledično gubitka kontrole nad mišićima sfinkterima mokraćne bešike i rektuma. Važno je da vodite računa o eventualnoj pojavi znakove infekcije rane.
Pravilna nega rane od epiziotomije podrazumeva stavljanje leda na ranu za smanjenje otoka i održavanje tog područja čistim.
Bol posle vaginalnog porođaja je jači ako imate epiziotomiju u odnosu na žene koje nisu imale epiziotomiju, ali ih perineum boli. Rana je zašivena koncima i trebaju joj oko 7 do 10 dana da zaraste. Osećaj zatezanja i svraba u predelu rane su znaci njenog zarastanja. (Izvor: Scielo.br)
Šavovi od epiziotomije
Nakon epiziotomije, lekar ili babica će zašiti ranu. Šavovi mogu biti crni, prozirni ili neke druge boje. verovatno ćete moći da ih vidite kada pogledate vaginalno područje i perineum. Za ovu intervenciju se obično koriste rastvorljivi šavovi koje ne mora da uklanja lekar već će sami ispasti u roku od 2 do 4 nedelje. Ne morate da se vraćate u bolnicu zbog njihovog uklanjanja i retko se javljaju komplikacije zbog upotrebe ovih šavova.
Šavovi od epiziotomije obično počinju da se rastvaraju u roku od nekoliko dana, nekada već posle nedelju dana ne možete da ih primetite, a ponekad zaostanu i duže od mesec dana. Ukoliko ostanu duže od toga, svakako će biti vreme i za prvu kontrolu kod ginekologa, pa će ih on ukloniti.
Moguće je da ćete prilikom nege epiziotomije, dok se tuširate ili na toalet papiru primetiti crne končiće koji otpadaju. To su šavovi i potpuno je normalno da na ovaj način ispadaju iz rane koja je zarasla.
Nega epiziotomije
Najvažnije je da perineum održavate čistim. Najbolje bi bilo da se svaki put kada idete u toalet posle porođaja istuširate ili isprete bočicom tople vode ranu.
Kada vršite veliku nuždu posle porođaja, nakon toga se obavezno istuširajte u prvim danima dok je rana sveža.
Uložak menjate na svaka 4 sata, po potrebi češće.
Kada uklanjate uložak, pomerate ga na pozadi kako ne bi preneli bakterije iz creva u vaginu.
Kada ste u mogućnosti da ležite, uklonite uložak i ostavite ranu da se suši na vazduhu. (Vodite računa i da ne ležite sve vreme da ne bi došlo do prevelikog nakupljanja krvi u materici koje može da izazove komplikacije druge vrste).
Nelagodnost možete umanjiti stavljanjem hladnih obloga, pre svega leda umotanog u pelenu ili peškir posebno ako je područje još uvek crveno i otečeno.
Obzirom da je koža u ovoj regiji posebno osetljiva, neke mame kvase uložak, blago zamrznu, pa to drže na rani i preko oblače mrežaste gaćice. Ovo im je često komfornije i udobnija opcija.
Za pranje rane nemojte koristiti agresivna sredstva, već samo blagi sapun i vodu.
Tokom prvih dana perinuem je često bolan i osećate pulsirajući bol čak i ako nemate epiziotomiju. Može se osetiti povremeno trzanje, probadanje i zatezanje. Svrab i zatezanje su znaci da rana zarasta.
Nemojte koristiti tampone dok traju lohije, odnosno prvih 6 nedelja posle porođaja.
Neki preparati mogu da pospeše zarastanje rane: sprejevi za zarastanje rana (tipa Oktanisept), povidon jod rastvor, blagi rastvor hipermangana. (Napomena: ove preparate ne treba kombinovati jer mogu da dovedu do prebojenosti kože).
Nemojte da sedite pod pravim uglom dok konci potpuno ne ispadu, da ne bi doveli do pucanja rane u zarastanju. Možete nabaviti i šlauf za decu za plivanje ili jastuk sa rupom na sredini koji će vam olakšati sedenje.
Pri ustajanju i sedanju, uvek ustajte i sedajte preko boka i to onog koji je suprotno od strane gde je epiziotomija.
Sprečite zatvor povećanim unosom vode i vlakana, po potrebi koristite laksativ.
Upotrebljavajte vlažne maramice za bebe umesto toalet papira jer su nežnije.
Bol koji izaziva rana i šavovi od epiziotomije možete ublažiti uzimanjem lekova protiv bolova na bazi paracetamola.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.