04.01.2025 22:03

Mitovi o trudnoći – ovo je 11 najčešćih

Od knjiga i časopisa do rođaka i komšija, realnost je pretrpana savetima o trudnoći. Šta se stvarno sme a šta ne, i šta je prava istina? Koji su to najčešći mitovi o trudnoći?

Mitovi o drugom stanju

Mit # 1 – Stres u trudnoći je loš za fetus.

STVARNOST: Stres nikad nije dobra vest, ali trudnice ne treba da se plaše. Nova istraživanja pokazuju da je umeren nivo stresa zapravo dobar za fetus: to utiče na nervni sistem fetusa i ubrzava njegov razvoj. Saznajte više: Stres kao uzrok spontanog pobačaja

Mitovi o trudnoći # 2 – Trudnice ne bi trebalo da jedu slatkiše.

STVARNOST: Postoji veliki izuzetak od ovog pravila: čokolada. Nove studije pokazuju da šestomesečne bebe žena koje su jele čokoladu svaki dan tokom trudnoće pokazuju manji strah i češće se osmehuju. Prema drugoj studiji, redovno unošenje čokolade značajno smanjuje rizik od razvoja visokog krvnog pritiska – preeklampsije.

Mit # 3 – Trudnice bi trebalo da izbegavaju vežbe.

STVARNOST: Zapravo, trudnica treba da vežba, a beba u tome uživa. Fetusi trudnica koje su fizički aktivne imaju stopu srčanih otkicaja koja je sporija i promenjiva što su znaci zdravog kardiovaskularnog sistema. Saznajte više: Trudnoća i vežbanje

Mit # 4 – Trudnice bi trebalo da se drže daleko od morskih plodova.

STVARNOST: U stvari, unošenje puno ribe bogate sa omega-3 masnim kiselinama, a siromašne živom tokom trudnoće „proizvodi“ pametniju decu. Deca čije su majke jele najmanje 350 grama morskih plodova nedeljno tokom trudnoće, pokazuju istraživanja, imala su veći verbalni IQ, bolje socijalne i komunikacione veštine i vrhunske motoričke veštine. Saznajte više: Riba i morski plodovi u trudnoći

Photo by charlesdeluvio on Unsplash

Mit # 5 – Postoji neka idealna trudnoća kojoj žena treba da teži.

STVARNOST: Trudnoća nije generalno idealno iskustvo, već je vrlo lično i posebno. Neke trudnoće su lagane, neke teške. Neke sa komplikacijama, neke bez. Neke mame su srećne, dok su neke depresivne. Sve te trudnica pomažu bebi da odraste i pripremi se za svet u kom će biti dobrodošla. Razvoj malenog bića u maminom stomaku jedinstven je baš kao i trudnica sama.

Mit # 6 – Trudnoća je zapravo samo devet meseci čekanja velikog događaja – porođaja.

STVARNOST: Naučnici smatraju da je trudnoća je ključno razdoblje samo po sebi: „početno stanje za blagostanje ali i bolesti u kasnijem životu”, kako to kaže jedan istraživač. Zaista, akušerstvo je nekad bila uspavana medicinska specijalnost, a danas su tih devet meseci u središtu interesovanja i i predmet sve većeg broja broja časopisa i knjiga.

Mitovi o trudnoći # 7 – Fetus je inertno biće, skup tkiva, a trudnica je njegov pasivni inkubator.

STVARNOST: Istraživanja o fetusima otkrivaju da je fetus aktivno i dinamično stvorenje, koje se prilagođava okolini. Saznajte više: Podsticanje bebinog razvoja u stomaku

Mitovi o trudnoći # 8 – Moramo da se usresredimo na sve što može da pođe po zlu za vreme trudnoće.

STVARNOST: Uslovi u materici imaju veliki uticaj na kasniji život, a prenatalni razdoblje je izvor zdravlja i snage.

Mit # 9 – Fetus je zatvoren daleko u materici, na njega ne utiče ono što se događa napolju.

STVARNOST: Mnogo toga sa čime se trudna žena susreće u svom svakodnevnom životu, od vazduha koji udiše, hrane i pića koje unosi, hemikalija kojima je izložena – sve to na neki način deli sa njom i fetus.

Trudnice mogu da zaštite svoje fetusa suzdržavanjem od alkohola i cigareta, kupovinom plastičnih proizvoda koji su bez ftalata i BPA-free, i bez stavljanja plastičnih posuda u mikrotalasnu rernu.

Mit # 10 – Sve žene se osećaju zadovoljno tokom trudnoće.

STVARNOST: Trudnice, baš kao i druge čene, mogu da pate od poremećaja raspoloženja: psihijatri procenjuju da oko 20 posto trudnica osete anksioznost ili imaju depresiju. Depresija tokom trudnoće može da poveća rizik od prevremenog porođaja i niske porođajne težine, pa u tom slučaju treba potražiti pomoć lekara.

mitovi o trudnoci
Mitovi o trudnoći – Photo by Eyre June Bustamante on Unsplash
Mitovi o trudnoći # 11 – Pol deteta možete saznati pomoću ultrazvuka ili amniocenteze, sve ostale metode predviđanja su glupe bapske priče.

STVARNOST: U stvari, istraživanja o fetusima potvrđuju neke od bapskih priča o tome kako da se raspozna pol deteta. Žene koje imaju jake jutarnje mučnine zapravo imaju veću verovatnoću da rode devojčice, žene koje imaju veliki apetit zapravo imaju veću verovatnoću da će dobiti dečke, a žene koje se oslanjaju na sne ili „osećaj“ imaju iznenađujuće dobre šanse da i budu u pravu.

Objavljen: 28. jun 2012. godine, ažuriran: 4. januar 2025. godine

  • 11. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe

    11. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe

    Beba – 11. nedelja bebinog razvoja: Tatama nekad nije pravo što je beba mirnija sa mamom nego sa njim, mada to retko hoće da priznaju. Zapravo, stvar je u tome da se beba uz mamu oseća sigurnije, mama miriše na hranu i udobnost, posebno ako je mama doji, onda je beba prepoznaje po mirisu i…

  • Skraćen grlić materice u trudnoći

    Skraćen grlić materice u trudnoći

    Skraćen grlić materice nije tako retka pojava u trudnoći, a smatra se da je grlić skraćen kada je kraći od dva centimetra. Problem nastaje kada je grlić i otvoren više od 2,5 cm, te je tada uglavnom potrebna terapija i strogo mirovanje. Važno je da pratite uputstva i preporuke lekara, da redovno odlazite na preglede…

  • Revival 90-ih: Stari trendovi na nov način

    Revival 90-ih: Stari trendovi na nov način

    Revival 90-ih godina prošlog veka. Ova moda i dalje inspiriše savremene trendove. Karakteristični komadi tog perioda, poput slip haljina, kratkih majica, begi farmerki i kožnih jakni, sada dobijaju modernu interpretaciju. Ako volite estetiku 90-ih, ali želite da je prilagodite današnjem stilu, evo saveta kako da nosite ove trendove na sofisticiran i svež način. Revival 90-ih…

Tagovi: