27.11.2024 08:35

Išijas u trudnoći: Trudnoća i išijas

Velike promene koje se dešavaju u telu trudnice, uključujući i rast telesne težine i promenu položaja leđa usled rasta ploda, po pravilu uzrokuju različite bolove. Neke žene pate od bolova u leđima, neke u kukovima, na stopalima. Išijas u trudnoći izaziva vrlo specifičan bol, pa ga nije teško prepoznati.

Šta je išijas?

Išijas je stanje koje uzrokuje bol duž staze išijatičnog živca, najdužeg živca u telu, koji se proteže od donjeg dela leđa, preko stražnjice pa sve do nogu. Tokom trudnoće, žene su osetljivije na razvoj išijasa zbog promena u telu koje utiču na leđa i karlicu.

Najjednostavnije se išijas može objasniti kao bol i druge nelagodnosti izazvane pritiskom na kičmene korenove išijadičnog živca. Bol se javlja u dnu leđa, krstima, zadnjici i često proteže niz nogu sve do stopala, a može se javiti na levoj ili desnoj strani, ili, znatno ređe, na obe istovremeno. Veoma često otežava kretanje i stajanje.

Simptomi išijasa u trudnoći

Simptomi išijasa u trudnoći mogu variriati od blagih do mučnih. Može se dogoditi da primetite samo blago peckanje u jednom delu tela, ali i da:

  • Imate pečenje u donjem delu leđa i zadnjici.
  • Jak bol koji se kreće od karlice niz zadnji deo noge.
  • Iznenadni bol koji se upoređuje sa udarom struje.
  • Bol koji se pogoršava tokom dužeg sedenja, kašlja i kijanja.
  • Utrnutost, slabost mišića i peckanje u jednoj nozi, kuku ili stopalu.
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Zašto se javlja išijas u trudnoći?

U trudnoći, usled naglog rasta materice i ploda, pritisak na ovaj živac može stvoriti veliku neprijatnost za trudnicu. Bol se može javljati samo u određenim periodima trudnoće, ili pred kraj, kada beba oteža, zatim kada beba zauzme određeni položaj u materici, ili da traje sve vreme i sve do porođaja. Bol po pravilu prestaje odmah ili ubrzo nakon porođaja.

Činjenice o išijasu

Evo nekoliko ključnih činjenica o išijasu tokom trudnoće:

  1. Povećanje težine: Tokom trudnoće, žene dobijaju na težini što može za posledicu imati dodatni pritisak na leđa i karlicu, što može pogoršati simptome išijasa.
  2. Promene u položaju tela: Rastući fetus menja položaj tela trudnice. Ovo može rezultirati povećanim pritiskom na išijatični živac, što može uzrokovati bol.
  3. Hormonske promene: Hormoni koji su prisutni tokom trudnoće mogu oslabiti ligamente i mišiće koji podržavaju leđa i karlicu, povećavajući rizik od razvoja išijasa.
  4. Komplikacije zbog nelečenja: Nelečeni išijas tokom trudnoće može biti posebno neugodan i otežati kretanje trudnice, što može uticati na njen kvalitet života i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Šta možete učiniti da ublažite bol od išijasa?

Ništa ne možete da uradite da u potpunosti izlečite ovaj problem u trudnoći, ali možete olakšati simptome ako isprobate ove metode:

  • Koristite tople obloge, topao tuš ili termofor oko 10 minuta u kontinuitetu.
  • Nežno radite vežbe istezanja i prenatalnu jogu.
  • Radite vežbe snage. One koje su predviđene za trudnoću i koje su vam odobrene. Trening snage ojačava mišiće trupa i leđa i pomaže da se stabilizuje kičma.
  • Pokušajte da nagibom karlice ojačate trbušne mišiće.
  • Plivajte. Vežbe u vodi pomažu posebno kod bolova u leđima, a mnogim ženama je odobreno da plivaju tokom cele trudnoće i tako olakšaju probleme koje pravi išijas u trudnoći.
  • Probajte da nosite pojas za trudnice kako bi pružili potporu leđima i donjem delu stomaka.
  • Pravite pauze i nemojte predugo biti na nogama. Pokušajte da se oslonite samo na jednu nogu ili nogu u kojoj osećate bol oslonite na stolicu ili neki drugi predmet.
  • Nemojte sedeti u jednom položaju tokom dužeg vremena.
  • Spavajte na suprotnoj strani od one u kojoj osećate bol.
  • Držite jastuk između nogu dok spavate na boku kako bi olakšali bol.
  • Probajte alternativne metode lečenja kao što su akupunktura, kiropraktika ili masaža, ali budite sigurni da idete kod kvalifikovane i stručne osobe.
  • Pitajte svog lekara o tome koje lekove protiv bolova smete da koristite.
  • Izbegavajte da podižete bilo šta teško.
isijas u trudnoci
Photo by Joyce Hankins on Unsplash

Literatura:

  1. WalnutHill: Easing Sciatic Nerve Pain During Pregnancy – https://walnuthillobgyn.com/blog/ease-sciatic-nerve-pain-during-pregnancy/
  2. Babycenter: How to treat sciatica during pregnancy – https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body/sciatica_40007960
  3. PennMedicine: Sciatic Nerve Pain During Pregnancy – https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/your-pregnancy/sciatic-nerve-pain-during-pregnancy

Objavljen: 8. jula 2015. godine, ažuriran: 27. novembar 2024. godine

  • Koliko dugo traje seks?

    Koliko dugo traje seks?

    Ne postoji određeno vreme koliko dugo traje seks, ali ipak se ljudi to često pitaju. Neki se jednostavno prepuste vremenu, a drugi ipak „mozgaju“ da li je prekratko ili pak previše dugo. U svojoj knjizi „Jedanaest minuta“ Paolo Koeljo navodi da je baš toliko prosečno vreme trajanja seksualnog odnosa. A šta kažu istraživanja? Šta utiče…

  • 1. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe

    1. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe

    Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči. Beba već na samom rođenju pokazuje svoju savršenu veštinu – pogledom neprekidno traži vaše lice, želi da se…

  • Da li je zdravo jesti džigericu? Prednosti i nedostaci konzumiranja

    Da li je zdravo jesti džigericu? Prednosti i nedostaci konzumiranja

    Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…