Jesti za dvoje: Da li stvarno treba da jedete za dvoje u trudnoći?
Šta znači „jesti za dvoje“ i da li zaista u trudnoći treba da jedete za dvoje? Koliko je i koje hrane potrebno trudnici? Čega je bitno da unosi za dvoje?
Moram li zaista da jedem dvostruko više sad kad sam trudna?
Možda ćete, zbog povećanog apetita, biti u iskušenju da pojedete dvostruko više, ali to nije ono što je lekar preporučio.
Vaše telo postaje delotvornije tokom trudnoće i može da apsorbuje više hranjivih sastojaka koje jedete. Dakle, konzumiranje dva puta više ne daje dvostruko veće šanse za zdravo dete – umesto toga verovatnije znači prekomernu težinu za trudnicu, koja može dovesti do komplikacija u trudnoći.
Ako ste normalne telesne težine, nisu vam potrebne dodatne kalorije u prvom tromesečju, hranite se uobičajeno, samo još zdravije. Oko 300 dodatnih kalorija dnevno više nego inače potrebno vam je u drugom tromesečju, a oko 450 dodatnih kalorija dnevno više u trećem tromesečju. Ako ste gojazni ili neuhranjeni, trebaće vam više ili manje od toga.
Poslednjih meseci trudnoće, potrebno je samo nekoliko čaša nemasnog mleka i pregršt semenki suncokreta ili sendvič sa tunjevonim da bi uneli te dodatne kalorija.
Kako mogu da dobijem sve hranjive materije ako treba da jedem bez puno kalorija?
Evo nekoliko saveta za najbolju ishranu tokom trudnoće:
Kako bi zadovoljili vaše dnevne potrebe za proteinima, kalorijama, ugljenim hidratima, zdravim masnoćama i ključnim vitaminima i mineralima u trudnoći, jedite raznoliku hranu. Čak i unutar kategorije namirnica (kao što je povrće), traže različite boje, tipove i teksture.
Pokušajte da smanjite dodatne namirnice koje imaju kalorije, ali malo hranjivih sastojaka – slatka pića, pržena hrana, namirnice sa dodatnim masnoćama i šećerom. Umesto toga, odaberite jela koji imaju najviše dobrog po kaloriji. Dodavanje nekoliko kaloričnih namirnica – kao što su jogurt, orasi, tvrdo kuvano jaje, neko sveže voće ili povrće – za dnevni unos je odličan način da dobijete zdrave kalorije koje su bebi potrebne.
Odaberite namirnice koje su se najbliže svom prirodnom stanju što je više moguće. Izaberite hleb sa celim zrnom ili smeđ pirinač umesto belog hleba ili belog pirinča, i sveže voće ili smrznuto nezaslađeno voće umesto konzerviranog voća u šećernom sirupu, na primer.
Jedite masti, ulja i slatkiše retko. I budite sigurni da odaberete zdrave masti. Ne možete da prevladate svoju žudnju za brzom hranom? Otkrijte neke zdrave – i ukusne – alternative.
„Jesti za dvoje“: Kako je hrana koju jedem podeljena između mojih potreba i potreba moje bebe?
Lekari ne razumeju tačno kako mama i beba dele hranljive materije. Hrana za dete dolazi iz vaše ishrane i iz hranjivih materija već pothranjenih u kostima i tkivima.
U prošlosti, o fetusu se mislilo kao o „savršenom parazitu,“ koji uzima svu potrebnu hranu od majke, bez obzira na ishranu. Prema ovom mitu, ako vašoj bebi fali, recimo, kalcijuma, nije važno šta se jede jer je jednostavno mogla da izvuče iz mineralnih rezervi u kostima i zubima.
Stručnjaci danas znaju da beba koja raste pati ako u majčinoj ishrani nešto nedostaje. Neadekvatna ishrana tokom trudnoće verovatno će imati dugotrajne posledice na zdravlje deteta. Saznajte više: Stepen zrelosti posteljice: Klasifikacija zrelosti posteljice
Ukratko: na zdravlje i razvoj vaše bebe direktno utiče ono što jedete pre i za vreme trudnoće. A kada ste u iskušenju da preterate, setite se da jedete za bebu, a ne za još jednu odraslu osobu. Odaberite kvalitet umesto količine!Save
Tekst „Jesti za dvoje“ objavljen: 17. decembar 2011. godine, ažuriran: 16. mart 2024. godine
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ljudi se pitaju da li ovsena kaša i dijabetes tip 2 idu zajedno, odnosno da li je dozvoljeno jesti ovaj doručak. Ovas je bogat vlaknima i može pomoći kod kontrole nivoa šećera u krvi, ali nisu svi načini i oblici ovsa dobar izbor.
Da li je dovoljan i adekvatan lek laneno seme za bešiku? Ono može biti korisno za zdravlje bešike, ali ne direktno kao lek za probleme s bešikom. Njegova upotreba je najčešće povezana sa opštim poboljšanjem varenja, smanjenjem upala i podrškom zdravlju urinarnog sistema.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Možda niste razmišljali o tome da u domu mnoštvo stvari može biti štetno, pre svega, da postoji nezdrav pribor u kuhinji. Ali da, i te kako može biti stvari koji štete vašem zdravlju, a da toga niste ni svesni. Uz male promene, lako ćete kuhinju učiniti bezbednim mestom po zdravlje. Ovo su neke od stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju u svom domu.