05.10.2024 05:15

Ekspertni ultrazvuk

Ekspertni ultrazvuk je sličan standardnom ultrazvučnom pregledu, ali sa većim nivoom detalja i osvrtom na bebinu anatomiju. Ekspertni ultrazvuk omogućuje lekaru da pogleda fetus od glave do pete, proveri da li postoje bilo kakve nepravilnosti u strukturi i anatomiji, i proceni bebin rast i okolinu, uključujući i posteljicu, pupčanu vrpcu i amnionsku tečnost. Obično ga izvodi lekar-ginekolog sa višegodišnjim iskustvom.

Šta je to ekspertni ultrazvučni pregled?

Ultrazvuk omogućuje lekaru da vizualizuje fetus u stvarnom vremenu dobijajući sliku izvedenu iz merenja i interpretacije talasa velikih frekvencija zvuka koje se odbijaju o unutarašnje strukture. Vrsta slike zavisi od gustine objekta, od kosti do tečnosti. Ti zvučni talasi se ne mogu čuti od strane bilo koga, uključujući i fetus. Zvuk talasa se emituje iz sonde postavljene na trbuh. Ultrazvuk projektuje sliku na ekran, iz koje se lako uočava anatomija i može se izvršiti merenja.

tezina i duzina fetusa
Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Kada se radi ekspertni ultrazvuk?

Eksperni ultrazvuk započinje ukupnim pregledom fetusa, uključujući i položaj placente i merenja glave, trbuha i ekstremiteta. Te mere su korisne u određivanju gestacijske dobi i vrednovanja rasta i razvoja. Nadalje, detaljno se ispituje fetalna anatomija uključuje više pregleda organa i struktura, a često se koriste i 3-D ili 4-D tehnologije snimanja, dopler merenja protoka kao i angiografija. Funkcija se procenjuje isto kao i struktura. Ekspertni ultrazvuk uključuje procenu fetalnog koštanog sistema, krvnog sistema, kičme, mozga, lica, srca, pluća, dijafragme, jetre, želuca, nadbubrežnih žlezda, bubrega, creva, mokraćne bešike, pola, ekstremiteta, pupčane vrpce, posteljice i plodove vode, kao i materice i okolnih organa.

PROČITAJTE: Skraćenice sa ultrazvučnog nalaza 

ekspertni ultrazvuk
Photo by Anthony Tran on Unsplash

Obično se rade tri ekspertna ultrazvučna pregleda, po jedan u svakom tromesečju. Prvi obično bude u periodu oko 12. nedelje trudnoće, gde je akcenat na završenoj organogenezi – formiranju organa. A i nalazi mera sa tog snimanja se koriste kao pokazatelji na osnovu kojih se radi biohemijski skrining – dabl test. Drugi pregled je u periodu između 22. i 24. nedelje trudnoće i obično ga prati detaljniji pregled morfologije srca i krvotoka (fetalna ehokradiofigrafija). Treći ekspertni ultrazvuk je u periodu između 32. i 34. nedelje trudnoće.

Objavljen: 7. februar 2012. godine

brojanja udaraca ploda

Brojanje udaraca ploda – Pokreti bebe u stomaku

  • Zaštita kože od sunca: Kako ga pravilno koristiti kreme

    Zaštita kože od sunca: Kako ga pravilno koristiti kreme

    Zaštita kože od sunca je od velikog značaja, a često to previdimo. Leto je pravo vreme da uživamo u prirodi, putovanjima i dužim šetnjama, ali to znači i – više izlaganja suncu. I dok većina nas zna da treba koristiti kremu sa SPF-om, mnogi i dalje ne znaju šta SPF zaista znači, kako se pravilno…

  • Kako percepcija tela utiče na samopouzdanje – šta kažu psiholozi i istraživanja

    Kako percepcija tela utiče na samopouzdanje – šta kažu psiholozi i istraživanja

    Da li ste razmišljali o tome kako percepcija tela utiče na samopouzdanje? U savremenom društvu, gde slike „idealnog tela“ svakodnevno iskaču iz medija, percepcija sopstvenog izgleda postaje važan činilac psihološkog zdravlja. Način na koji žena vidi svoje telo direktno utiče na njeno samopouzdanje, raspoloženje, pa čak i odnose sa drugima. Ali, šta kaže nauka? Zašto…

  • Endometrioza bešike: Da li bol tokom seksa i menstruacije može biti uzrok endometrioze bešike?

    Endometrioza bešike: Da li bol tokom seksa i menstruacije može biti uzrok endometrioze bešike?

    Endometrioza se može proširiti i na okolne organe te postoji mogućnost da se javi i endometrioza bešike. Ono je jedan od razloga zbog kojih se mogu javiti i bolovi tokom seksualnog odnosa ili menstruacije. U ovom tekstu1 Šta je endometrioza bešike?1.1 Simptomi endometrioze bešike1.1.1 Zašto se javlja endometrioza bešike?1.1.2 Zašto se javlja endometrioza bešike?1.1.2.1 Kako…