Faze porođaja: Prvo porođajno doba – POČETAK POROĐAJA
Prvo porođajno doba je sam početak porođaja. Kada kontrakcije dolaze u relativno pravilnim razmacima i vaš grlić materice počinje postupno da se širi i briše, i zvanično ste na početku porođaja.
Da li su čia semenke u trudnoći dobar izbor? Koliko je dozvoljeno? Zašto su one korisne? Da li ćete smeti da ih jedete?
U ekspanziji konzumiranja namirnica koje prethodnih decenija nisu bile toliko popularne na ovim prostorima, svoje mesto uz batat, avokado i mango, našle su i čia semenke. Odjednom su postale skoro obavezna namirnica u skoro polovini domova, a neretko se i u restoranima poručuje čia puding za desert. Kao i za većinu namirnica, koja nije odomaćena i naše bake je nisu konzumirale, trudnice se pitaju da li smeju da jedu čia semenke i u kojoj količini.
U ovom tekstu
Čia semenke se u Centralnoj Americi koriste od davnina, verovalo se da one povećavaju izdržljivost i daju energiju. Danas u popularne širom sveta i prisutne kao dodatak jelima ili gotovo samostalan desert.
Ova namirnica je dozvoljena, pa čak i poželjna tokom trudnoće zbog svog sastava.
Čia semenke su korisne zbog svog sastava. Bogate su omega-3 masnim kiselinama, kalcijumom, magnezijumom, cinkom i antioksidantima.
Semenke možete jesti kao puding ili jednostaavno dodati 2 kašike u ovsenu kašu ili žitarice, zatim u jogurt, pa ga ostaviti malo da odstoji. Ukusne su i ako ih stavite u jela od povrća, salate, kao zgušnjivač za sosove, slažu se i sa pirinčem. U pecivima se koriste i kao zamena za jaja.
Omega-3 su esencijalne masne kiseline, što znači da ih telo mora pribaviti iz ishrane da biste ostali zdravi. One su važne jer pomažu organizmu da se bori protiv srčanih bolesti, depresije i dijabetesa, a u trudnoći posebno zbog pozitivnog uticaja na razvoj mozga fetusa. Čia su semenke bogate alfa-linoleinskom kiselinom (ALA), oblikom omega-3. Međutim, većina istraživanja vezanih za unos omega-3 masnih kiselina koncentrisana je na EPA i DHA, a ne na ALA. Telo pretvara ALA u EPA i DHA, ali su tada stope apsorpcije niske. Stoga je važnije da u trudnoći jedete ribu kako biste sigurno nadoknadili omega-3 masne kiseline koje su vam potrebne. (Izvor: MDPI )
Oko 2 kašike čia semenki sadrži oko 179 miligrama kalcijuma što je oko 18% preporučene dnevne doze od 1 gram. Kalcijum je posebno važan u trudnoći, ne samo zbog razvoja bebinih zuba i kostiju, već i zbog kostiju trudnice. Pročitajte više zašto je veoma važno da unosite dovoljno kalcijuma u trudnoći!
Čia semenke su bogate i magnezijumom. U 2 kašike ima oko 95mg – 27% preporučenih dnevnih količina magnezijuma. Konzumiranje dovoljne količine magnezijuma u trudnoći će vas spasiti grčeva u nogama, ali i smanjiti rizik od pojave ekcema kod bebe. (Izvor: Food data)
Čia semenke sadrže još i selen (26,5% dnevnih potreba), mangan (39% dnevnih potreba), cink (12% dnevnih potreba). Antioksidanti u čia semenkama smanjuju rizik od prevremenog starenja, tumora, a u trudnoći pomažu u sprečavanju negativnog ishoda trudnoće. ( Izvori: Zink – National Institutes of Health, Selenium – NIofH i NCBI)
Trudnice često imaju isti problem, kao i žene tokom predmenstrualnog sindroma, osećaju neopisivu glad svih 24 sata dnevno. S jedne strane su svesne da ne treba da jedu preterano, jer prevelika telesna težina može da im donese samo komplikacije u trudnoći vezane za zdravlje, a sa druge ne treba ni da trpe glad koja će ih činiti nervoznim. Čia semenke apsorbuju veliku količinu vode, zajedno sa visokim sadržajem vlakana i proteina te tako pomažu ljudima da se osećaju sito duže vreme. (Izvor: Science direct)
U slučaju unosa prevelike količine, može doći do nadutosti stomaka, jer upijaju velike količine tečnosti, koja privremeno može izazvati dijareju ili pak zatvor.
Poseban oprez se savetuje osobama koje koriste lekove za snižavanje šećera u krvi, jer ga semenke dodatno mogu sniziti.
U svakom slučaju, najbolje je da se držite saveta da čia semenke u trudnoći jedete 2 kašike na dan. Tako ćete uneti određenu količinu hranljivih sastojaka, a opet biti sigurni da niste preterali.
Objavljen 12. mart 2020. godine, ažuriran 8. oktobar 2024. godine
Prvo porođajno doba se vodi kao rani porođaj i prva je faza porođaja. U ovoj fazi se ne dešava rođenje bebe. U ovom tekstu1 Prvo porođajno doba: rani porođaj1.1 Koliko dugo traje rani porođaj?1.1.1 Prvo porođajno doba: aktivne porođajne snage1.1.2 Faza mešanja Prvo porođajno doba: rani porođaj Kada kontrakcije dolaze u relativno pravilnim razmacima i…
Gvožđe i beba – Mišljenja o tome da li beba može imati anemiju, koliko se često dešava, koliko je gvožđe i bebama je dovoljno da sisaju ili je potrebno još nešto? Šta treba preduzeti? Šta pokazuje praksa prethodnih godina? Anemija kod beba Važno jе da, pre svega, znatе da su riziku od anеmijе izložene bebe…
Tek novije studije i saznanja pokazuju da je vitamin D važan za svaku ćeliju našeg organizma uključujući i jajne ćelije i spermatozoide, a ne samo za zdravlje kostiju kao što se ranije mislilo. Stoga je vitamin D tokom priprema za trudnoću jedan od ključnih vitamina koji se savetuju kroz suplementaciju. U ovom tekstu1 Vitamin D…