Porođaj sa blizancima je nešto izazovniji od porođaja sa jednom bebom. Nekada se ovakve trudnoće završavaju carskim rezom, ali to nije pravilo.
Kako izgleda porođaj sa blizancima?
Iskusni akušeri bezbedno završavaju vaginalni porođaj kod blizanačke trudnoće bez obzira na položaj plodova.
Blizanci sa telesnom masom ispod 1500 grama su pod većim rizikom, kada je zdravstveno stanje i preživljavanje u pitanju, ali ono ne zavisi od toga u kom su položaju bili u materici i na koji su način rođeni.
Bebe blizanci su pod većim rizikom od perinatalne afilaksije (nedostatka kiseonika u mozgu) pri porođaju.
Višeplodna trudnoća se često završava carskim rezom.
U nekim situacijama, neophodno je da se porođaj završi carskim rezom ako:
Čak i kada se porođaj odvija prirodno, bez većih problema i obe bebe prednjače glavom, drugom blizancu je teže. Za njega trauma porođaja traje duže i uglavnom dobija lošiju ocenu na rođenju.
Može se dogoditi i da je:
Jedan blizanac znatno manji od drugog, pa je i na rođenju manje vitalan (diskordantni blizanci);
Jedan blizanac dobija previše krvi, a drugi premalo. Oba blizanca su ugrožena jer jedan ima problem sa anemijom, a drugi zbog previše guste krvi (feto-fetalna transfuzija).
Blizanci se, ipak, uglavnom rađaju zdravi i vitalni, a nešto manju porođajnu težinu nadoknađuju do kraja treće godine života.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.