Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT.
Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe?
Studija rađena još 2002. godine sugeriše da nivoi hormona izmereni tokom prvog tromesečja trudnoće mogu ukazivati na to da li se radi o razvoju dečaka ili devojčice. Izraelski naučnici su utvrdili da testiranja samo tri nedelje nakon oplodnje pokazuju da majke koje nose devojčice imaju za 20% viši nivo Beta HCG hormona.
Još jedna od studija iz 2002. godine koja je istraživala vezu između nivoa beta HCG hormona i pola bebe je studija objavljena u časopisu “Prenatal Diagnosis” pod naslovom:
„Koncentracije humanog horionskog gonadotropina (hCG) u serumu majke u ranoj trudnoći su veće kod žena sa ženskim fetusom u poređenju sa muškim fetusom.”
Autori ove studije su Jonathan A. E. Connan, J. N. Gray, and John L. McClure. Studija je ispitivala nivoe hCG hormona u ranim fazama trudnoće i otkrila da su nivoi hCG-a nešto viši kod žena koje su nosile ženski fetus u poređenju sa onima koje su nosile muški fetus.
Međutim, iako su rezultati pokazali određenu razliku, ova razlika nije bila dovoljno velika da bi se mogla koristiti kao pouzdan indikator pola bebe. Zbog toga se beta HCG test ne koristi u kliničkoj praksi za određivanje pola, već se oslanjamo na ultrazvučne preglede i genetske testove. Izvor: Oxford Academic
Naravno, ovo ne može da bude precizan pokazatelj, posebno što je nivo Beta HCG nizak u početku. On se duplira na svakih 48 sati, a većina trudnica ne zna tačan dan začeća.
Beta hCG i bebin pol – Da li je biranje pola opravdano?
Uvek postoji debata oko toga da li je potrebno da roditelji tako rano znaju pol deteta zbog mogućeg biranja pola i vršenja prekida trudnoće. Međutim, ovo je veoma značajno zbog genetskih bolesti koje su određene polom deteta, kao što su hemofilija i Dišenova mišićna distrofija.
Razlika u visini nivoa hormona se najbolje vidi krajem prvog trimestra između trudnica koje nose fetus ženskog i onih čiji je fetus muškog pola.
Doktor Juval Jaron iz Suraski medicinskog centra u Tel Avivu i njegov tim su sproveli istraživanje analizom krvi kod 347 trudnica koje su prolazile kroz tretman vantelesne oplodnje i imale jedan plod. Od toga je bilo 184 devojčice i 163 dečaka. Nivo beta HCG je meren između 14. i 20. dana nakon oplodnje. Zaključak strudije bio je da su majke imale oko 19% viši nivo hormona, u proseku, ako su nosile plod ženskog pola, u odnosu na one koje su nosile dečake.
Ako trudnica nosi muški fetus, upravo zbog nešto nižeg nivoa beta HCG hormona, moguće je da prvi kućni test za trudnoću bude negativan. Takođe, ovo može značiti da je ovulacija bila nešto kasnije i nije siguran pokazatelj pola bebe.
Danas se vrlo lako saznaje kog je pola beba već u 10. nedelji trudnoće uz pomoć neinvanzivnih prenatalnih testova, koji pored toga pružaju mnogo važniji podatak – da li je beba zdrava.
Beta hCG i bebin pol – Rezime
Nivo beta HCG hormona ne može se pouzdano koristiti za utvrđivanje pola bebe. Beta HCG (humani horionski gonadotropin) je hormon koji proizvodi posteljica tokom trudnoće, i njegov nivo varira kod svake trudnice bez obzira na pol bebe.
Dok su neka istraživanja pokazala da može postojati mala razlika u nivou beta HCG-a između trudnoća sa dečakom i devojčicom, te razlike nisu dovoljno značajne niti pouzdane da bi se koristile za određivanje pola. Postoje mnogi faktori koji mogu uticati na nivo HCG-a, i zbog toga se ovaj hormon koristi uglavnom za potvrdu trudnoće i praćenje njenog napredovanja, a ne za predviđanje pola.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran. Problem je u tome što se gluten u tragovima može naći u mnogim prerađenim namirnicama, pa čak i u…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.