Lenja pita na starinski način
Da li ste se nekada pitali kako se pravi originalna lenja pita na starinski način? Ona se pravi sa puno jabuka i koristi se svinjska mast, ne ni puter, a ni margarin.
Kožne promene u trudnoći su veoma česte. Mnogi od tih kože promena su normalne u trudnoći i ne smeju se zameniti za neku ospu ili neki poremećaj kože.
U ovom tekstu
Najčešći promene na koži u trudnoći su:
Trudnoća uzrokuje promene u nivou hormona u krvi, uglavnom povećanje nivoa estrogena i melanostimulirajućeg hormona (MSH). Melanociti su ćelije u koži čiji koncentracija određuje nivo pigmentacije kože.
Potamljivanje (hiperpigmentacija) nastaje nakon povećanja MSH. Promene u venama su zbog povećanja estrogena. Strije gravidarum se pojavi kada se elastično tkivo rasteže zbog povećanja trbuha i grudi.
Većina tih promena nestane u roku od nekoliko meseci nakon rođenja bebe, ali imaju tendenciju da se ponovno pojave u kasnijim trudnoćama. Strije gravidarum ne nestaju u potpunosti, ali s vremenom postaju manje vidljive.
Osim uticaja majke (kozmetički učinak), te promene kože ne štete majci ili detetu na bilo koji način.
Kožni poremećaji koji se javljaju tokom trudnoće mogu da budu:
Ovi poremećaji mogu da uzrokuju štetu i majci i detetu, tako da potražite lekarski savet ako bilo koja promena na koži izgleda neuobičajeno. Svrab bez ospe može da bude normalan ili nenormalan u trudnoći. Treba potražiti savet ako se svrab javlja nakon prvog tromesečja trudnoće ili ako se pogoršava.
Ospe koje se javljaju samo u trudnoći su:
Saznajte više o specifičnim dermatozama.
Svaki poremećaj kože može da se pojaviti tokom trudnoće. Uzroci ospe uključuju alergije, lekove, ubode insekata, infekcije kože, virusne infekcije, parazite, tumore i grupa bolesti koje utiču na celo telo poznate kao poremećaji vezivnog tkiva.
Ove ospe moga da utiču na bilo koju osobu u bilo koje vreme, a ne posebno na trudnice. Međutim, trudnoća može da promeniti izgled i posledice tih ospi i stanje koje uzrokuje ospu može da ima štetne posledice na trudnoću.
Ponekad tokom prvog tromesečja trudnoće, možete da doživiti blagi svrab bez osipa. Ako ovaj svrab traje i nakon prvog tromjesečja ili ako se pogoršava, obavetite o simptomima svog lekara.
Neke trudnice osećaju teški svrab tokom trećeg tromesečja trudnoće. Ovaj simptom može da bude zbog stanja koje se naziva intrahepatična holestaza u trudnoći.
Blaga žutica (žuta obojenost kože i očiju), također se mogu pojaviti u ovom stanju. I svrab i žutica se javljaju jer tokom trudnoće jetra postaje do 30 puta manje uspešna u oslobađanju od žuči.
Neka stanja koja uzrokuju ospu su opasna i za majku kao i za dete, pa je važno rano se obratiti za savet za bilo koju kožnu promenu koja izgleda abnormalno, posebno ako se trudnica ne oseća dobro.
Rana dijagnoza i lečenje su neophodni u mnogim od tih stanja.Save
Objavljen: 12. decembra 2011. godine, ažuriran: 26. mart 2024. godine
Save
Save