Postoji nekoliko stvari o kojima bi trebalo da razmislimo onog trenutka kada počnete da se pitate da sam spremna za bebu.
Ono što je sigurno je sledeće – nikada nećemo biti u potpunosti spremni, ma koliko znali i ne znali šta vas zaista čeka. Sa druge strane, volećete to malo biće više nego što ste ikada mogli i da pomislite da nekoga možete da volite u toj meri.
Image by Jeff Allen from Pixabay
Odluka o proširenju porodice
Odluka ovog tipa treba da bude planirana. Na taj način obezbeđujemo, kako detetu, tako i sebi najbolji mogući početak i pre svega – zdravlje.
Na našem portalu u odeljku Priprema za trudnoću možete naći mnoštvo korisnim saveta za što bolju pripremu. Ako, pak, želite i neki inostrani vodič, mnoštvo informacija možete naći na portalu Planned Parenthood.
Kako znali da li sam spremna za bebu?
Za početak, dobar orjentir može da bude da sprovete sebe i odgovorite sebi na sledećih 13 pitanja:
Zbog čega uopšte želite bebu?
Da li i vaš partner želi bebu?
Da li kao važan kriterijum u razmišljanju uzimate vaše godine?
Na koji način će beba uticati na vas i vašu porodicu?
Kako će beba promeniti vaš stil života?
Da li imate potrebnu emotivnu podršku?
Da li imate finansijske mogućnosti?
Da li ćete moći da obezbedite vašem detetu odgovarajuću negu?
Da li ste dostigli planirani/željeni stepen obrazovanja?
Da li ste zadovoljni dosadašnjim poslom/karijerom?
Šta je sa stambenim pitanjem?
Kako reagujete na bebe i decu oko sebe?
Kakvo je vaše zdravstveno stanje?
Uzmite svako od navedenih pitanja i stavite na papir. Pa svakome od njih posvetite neko vreme, i više dana ukoliko ima potrebe, da razmislite o svakom aspektu. I zapišite sebi odgovore na ista.
Svako od nas sam zna odgovore na ova pitanja i tako može da zaključi da li sam spremna za bebu. Takođe, mi smo ti koji jedini znaju šta im je od ovih pitanja pioritet. Šta je ono što im predstavlja ili ne predstavlja problem.
Image by ErikaWittlieb from Pixabay
O čemu još možemo da promislimo, ako se pitamo da li smo spremni za bebu?
U međuvremenu, evo još nekih stvari koje bi mogle da nas podstaknu na dalje razmišljanje da li sam spremna za bebu.
Ustajaćete više puta u toku noći, beba će plakati, a vi ćete joj menjati pelene.
Beba vam neće spasiti brak i najverovatnije neće stvarno naterati vašeg partnera da se ponaša kako vi želite.
Bebe su slatke dok su male. Možda ste se i pomirili s neprospavanim noćima u prvim mesecima nakon porođaja. Ali tu ne prestaje ni briga ni žrtva, niti postaje manja. Jednog dana vaše dete će poći u školu, postaće tinejdžer, odrašće… Jeste li spremni i na sve ostale izazove koje donosi roditeljstvo i koji će vas pratiti dok ste živi?
Trebaće mnogo godina da prođe da bi ponovo bezbrižno i neplanirano izašli u grad ili da bi vam kuća izgledala uredno i “odraslo”.
Da li zaista osećate želju za bebom, ili samo mislite da treba da je imate? Da li na vaša razmišljanja utiče to što vam se bliže godine kada se šanse za trudnoću smanjuju? Da li baš svi oko vas već imaju decu? Da li trpite pritisak okoline, porodice?
Ne moraju svi ljudi da imaju dete. Iskrena odluka je uvek ispravna – možda jednostavno vi niste za to.
Ako ste, pak, sigurni da vam je beba želja i da nije samo potreba, te da je zaista želite. Samo napred. Možemo reći da ste spremni za bebu. Upustite se u pripreme i u očaravajući svet roditelsjtva. Uživaćete u putu koji vam predstoji.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće?
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće.
Da li i vi znate neke bapske priče o planiranju pola deteta? Ako želite da Vaše dete bude dečak, da li treba da što više jedete crveno meso? Da bi dobili devojčicu, treba li da se prejedate čokoladom? Ili da vodite ljubav pod punim mesecom?
Linija isparavanja ili kada je linija na testu nestala jeste slaba linija koja se pojavljuje nakon što se na traci za testiranje urin osuši. Ako dugo čekate rezultat i u jednom momentu se urin u potpunosti osuši može vam se učiniti da vidite blagu liniju, a da onda ona ostane vidljiva ali bela u potpunosti.