Žena RAK – 5 stvari koje treba da znate o rakovima
Sve o tome ko je žena RAK. Koje su najbolje, a koje najgore kombinacije za ovaj horoskopski znak?
Hronične bolesti predstavljaju stres za organizam žene i neke od njih mogu uzrokovati neplodnost. To se naročito odnosi na bolesti koje izazivaju nagli gubitak težine što se može odraziti na ovulaciju i uzrokovati njen izostanak.
U ovom tekstu
Hronične bolesti, koje su dugotrajna zdravstvena stanja često sa trajnim efektima na telo i um, mogu imati značajan uticaj na plodnost i reproduktivno zdravlje. Neplodnost, koja se definiše kao nemogućnost postizanja trudnoće nakon godinu dana redovnih nezaštićenih odnosa, može biti direktno ili indirektno pogođena hroničnim oboljenjima. U ovom članku istražićemo kako različite vrste hroničnih bolesti mogu uticati na plodnost i koje mere mogu biti preduzete kako bi se umanjio njihov uticaj.
Na primer, među bolesti koje utiču na plodnost spadaju i poremećaji tiroidne žlezde kao na primer Hašimoto tiroiditis. Oni takođe mogu da zaustave ovulaciju. Zbog negativnog uticaja na rad hipofize, i problemi sa jetrom i bubrezima takođe se mogu odraziti na sposobnost začeća. Izvor: fertstert.org
Uticaj na plodnost kod žena – Dijabetes može uticati na hormonalnu ravnotežu kod žena, što može dovesti do problema sa ovulacijom. Visok nivo šećera u krvi može negativno uticati na funkciju jajnika i menstrualni ciklus, što otežava začeće. Pored toga, dijabetes može povećati rizik od spontanih pobačaja i komplikacija u trudnoći.
Uticaj na plodnost kod muškaraca – Kod muškaraca, dijabetes može dovesti do erektilne disfunkcije i smanjenja kvaliteta sperme. Visok nivo šećera u krvi može oštetiti DNK u spermatozoidima, što može smanjiti šanse za uspešno začeće i povećati rizik od genetskih abnormalnosti kod potomstva. Saznajte više: Uticaj dijabetesa na sterilitet kod muškaraca
PCOS je jedan od najčešćih uzroka neplodnosti kod žena. Ovo stanje karakteriše neravnoteža hormona koja može dovesti do retkih ili izostajućih ovulacija. Žene sa PCOS-om često imaju visoke nivoe insulina, što može dodatno komplikovati plodnost i povećati rizik od razvoja dijabetesa. Saznajte više: PCOS i trudnoća: Da li je moguće zatrudneti nakon 30. godine sa policističnim jajnicima?
Autoimune bolesti, poput lupus eritematodesa i reumatoidnog artritisa, mogu značajno uticati na plodnost. Ove bolesti mogu izazvati zapaljenje i oštećenje tkiva, uključujući reproduktivne organe. Pored toga, tretmani za autoimune bolesti često uključuju upotrebu lekova koji mogu negativno uticati na plodnost. Saznajte više: Kako antifosfolipidni sindrom utiče na trudnoću
Kardiovaskularne bolesti mogu uticati na plodnost na nekoliko načina. Loša cirkulacija može smanjiti dotok krvi u reproduktivne organe, što može uticati na njihovu funkciju. Takođe, lekovi koji se koriste za lečenje srčanih bolesti mogu imati neželjene efekte na plodnost.
Bolesti štitaste žlezde, poput hipotireoze i hipertireoze, mogu negativno uticati na plodnost. Hormoni štitaste žlezde igraju ključnu ulogu u regulaciji menstrualnog ciklusa i ovulacije. Disbalans u nivou tih hormona može dovesti do problema sa začećem.
Ono što potencijalno može biti još veći problem su lekovi koje hronični bolesnici koriste. Mnogi od njih mogu uticati na plodnost kao i na zdravlje bebe ukoliko do trudnoće dođe.
Zbog svega toga veoma je važno da se konsultujete sa lekarom ukoliko planirate bebu. U slučaju da vam je u terapiju uključen lek koji može uticati na zdravlje ploda, lekar će verovatno predložiti da počnete da koristite zamenu – lek sa sličnim dejstvom koji je dozvoljen u trudnoći i bezbedan po bebu i vas.
Pacijentkinje koje su obolele od raka, a razmišljaju o proširenju porodice, treba da razmotre još neka pitanja. Na primer, ukoliko su podvrgnute hemoterapiji ili zračenju, mogu dobiti hormone koji bi privremeno zaustavili ovulacije, što bi kasnije moglo da poveća šanse za začeće. Takođe, ponekad se mogu dobiti i lekovi koji su “nežniji” prema reproduktivnom sistemu. Žena može da razmotri i opciju zamrzavanja jajnih ćelija pre nego što se podvrgne tretmanu, što joj povećava opcije po završetku lečenja.
Rezime
Hronične bolesti mogu imati značajan uticaj na plodnost, ali uz odgovarajuću medicinsku negu i promene u načinu života, mnogi ljudi mogu prevazići ove izazove i ostvariti svoje reproduktivne ciljeve. Ključno je raditi u bliskoj saradnji sa zdravstvenim profesionalcima kako bi se pronašla najbolja rešenja za svaku individuu.
Pročitajte još: Ovulacija – kada se događa?
Objavljen: 8. februar 2016. godine, ažuriran: 24. septembar 2024. godine
Žena RAK je poput Meseca, emocije joj se menjaju iz dana u dan. Ima dana kada žele da ste im u blizini, a onda i dana kada im je potrebno malo samoće. Pokušajte da to ne shvatate lično. Rak je kao reka koja teče, uvek se kreće. Ove žene su prirodni hranitelji i zato im…
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…