Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Nemaju sve žene sva obeležja PCOS (sinroma policističnih jajnika). Važno je da odaberete lekara u kog imate poverenja i koji će vam dati adekvatne analize, a zatim i preporučio kako lekove, tako vas i uputio na nekoga ko će vam preporučiti adekvatnu ishranu i fizičku aktivnost.
U ovom tekstu
Sindrom policističnih jajnika (u daljem tekstu: PCOS) je hormonski poremećaj koji pogađa milione žena širom sveta. Kod žena sa PCOS, nekih hormona ima više nego što bi trebalo, te se nekada javljaju neredovne menstruacije ili ih uopšte nema, a ciste na jajnicima se ogledaju kao “niz bisera”. PCOS je jedan od čestih uzroka neplodnosti.
Sindrom policističnih jajnika se ne može lečiti, ali se može držati pod kontrolom.
Visok nivo insulina je pokretač ove bolesti. Lekari ne znaju zašto se on javlja, nekada je u pitanju genetika, nekada prekomerna težina, a uzrok možda može biti i stres.
Osobe sa prekomernom kilažom su sklonije pojavi PCOS, a ako je majka imala ovaj sindrom, velike su šanse da ga ima i ćerka. Dijagnoza se najčešće postavlja u dvadesetim godinama, a kod nekih devojčica se pri ultrazvučnom pregledu može videti i sa 11 godina, čak pre dobijanja prve menstruacije.
Da bi se postavila dijagnoza sindroma policističnih jajnika moraju da postoje najmanje dva pokazatelja: neredovni ciklusi, hormonski status koji ukazuje na PCOS i više od 12 cisti pri ultrazvučnom pregledu.
Moguće je da će vam lekar prepisati kontaceptivne pilule kako biste na neko vreme regulisali menstruaciju. Trebalo bi da vas pošalje da uradite i test opterećenja glukozom sa obaveznom pratećom analizom insulina kako biste bili sigurni da li je potrebno da pijete lekove za regulaciju insulina.
Možete razmisliti i o preparatima za poboljšanje gustine kose, kao i epilaciji pojačane maljavosti.
Nažalost, iako je sijaset dijetetskih suplemenata koji navodno pomažu kod PCOS, do sada se nijedan nije pokazao efikasnim. Gubitak prekomernih kilograma (već 6% manje kilograma) je najbolje što možete da učinite za svoje telo i dovedete svoje jajnike u bolje stanje. Spontano će verovatno doći do regulacije mesečnih ciklusa, kao i do smanjenja opadanje kose, smanjenja prekomerne maljavosti i rešavanja problema depresije. Vežbanje je pored pravilne ishrane važno, a trebalo bi i da prestanete da pušite.
Imajte na umu da sindrom policističnih jajnika može da prethodi dijabetesu tip 2, te ako se ne budete pridržavali regulisane ishrane, terapije i zdravog načina života, postoji realna verovatnoća da obolite od dijabetesa i svega što on sa sobom nosi.
Većina žena kod kojih su jedina obeležja PCOS upravo nemogućnost trudnoće i regulisanja menstruacije, doživeće uspeh kada smršaju samo 5-6%. Znači, kod žene koja ima 80 kilograma do trudnoće će možda spontano doći već kada bude imala 71-72 kg, dok će kod one koja je imala 60 kilograma do trudnoće možda doći već sa 53 ili 54 kilograma.
Najčešće se kod neplodnosti koristi lek klomifen, kako bi pokrenuo oslobađanje zrelih jajnih ćelija, ali i on može biti “mač sa dve oštrice”. Više: Klomifen (Clomid)
Kada žena koja je imala sindrom policističnih jajnika ostvari trudnoću, lekar će želeti da tokom trudnoće uradi i test opterećenja glukozom, kao i da vodi računa da ne dođe do gestacijskog dijabetesa. Osim toga, mogu se javiti preeklampsija, visok krvni pritisak, a sve to može dovesti i do prevremenog porođaja.
Istraživanja pokazuju da je održavanje nivoa insulina lekovima sprečava moguće komplikacije kod žena sa sindromom policističnih jajnika.
Uz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i terapiju, ako je potrebna, možete izbeći i simptome i posledice bolesti.
Žene sa ovim sindromom moraju obavljati redovne ginekološke preglede, vršiti analize i ići na druge preventivne preglede. Kod njih postoji veća verovatnoća da imaju neka od ovih obeležja PCOS:
Sindrom policističnih jajnika nije stanje koje je trajno izlečivo, ali se može držati pod kontrolom. On je odlična opomena na šta treba da obratite pažnju tokom života i kako da izbegnete druge kompleksije bolesti. Uz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i terapiju, ako je potrebna, možete izbeći i simptome i posledice bolesti.
Objavljen: 18. februar 2020. godine, ažuriran: 4. februar 2025. godine
Image by skeeze from Pixabay
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…