Često se dešava, u blizanačkim trudnoćama, da još u stomaku jedna beba udara drugu, da joj ova ne vraća, već trpi, uzmiče i povlači se sklupčana u jedan kraj. Ovakav obrazac ponašanja, bebe nastavljaju i po rođenju. Jedna beba biva dominantna, dok se druga povlači u potčinjeni položaj.
Redosled rođenja blizanaca
Psiholozi se slažu u jednom – ključne karakteristike karaktera se formiraju tokom prvih godina života. Kod dece, red rođenja često igra bitnu ulogu. Međutim, kada su u pitanju blizanci, radi se o minutima, ne o godinama. A da li će se nešto značajno desiti tokom tih par minuta između rođenja jednog i drugog deteta? Uglavnom ne.
Prvorođeni blizanac nije predodređen da bude dominantan. Položaj beba se menja tokom trudnoće. A ukoliko se radi o carskom rezu, onda je redosled rođenja nevažan.
Kako treba da se postavi roditelj prema blizancima?
Ono što je jako bitno je da roditelji ne treba da se prevare i sami dodatno favorizuju dominantno dete. Bitno je voditi računa da se podjednaka pažnja posvećuje i jednom i drugom detetu. Roditelj ne treba da hrli onom detetu koje grlatije plače ili stalno zahteva dodatnu pažnju.
Ma koliko vam sada deluje teško, za razliku od roditelja koji dobijaju jedno po jedno dete, vi ćete “u paketu“ proći kroz sve faze, a kada deca odrastu, imaćete više vremena za sebe.
{loadmodule mod_banners,Banner google u članku}
Zaključak
Ne postoji previše istraživanja na ovu temu. Blizanci, kao i sva deca imaju potrebu da nađu svoje mesto unutar porodice. Ukoliko imaju i mlađeg brata/sestru, oni će svakako usvojiti neke osobine prvorođene dece.
Blizanci su skloniji da se bore, jer samim rođenjem dobijaju, na neki način, rivala. Oni odmeravaju svoje snage, dostignuća i mogućnosti tokom čitavog života.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Možda vas izluđuje to što dete žvaće majicu, ali ako se prisetite faze kada je bilo beba i stavljalo u usta sve što uspe da dohvati, možda će vam stvari postati jasnije. Bebe to rade da bi naučile kako izgleda svet oko njih, kada ih muči izbijanje zubića, ali ako pričamo o godinama kasnije, zašto dete stavlja majicu u usta? Koji je razlog što deca to rade?
Razvoj samopouzdanja kod dece samohranih roditelja je kompleksan proces koji može biti pod uticajem različitih faktora. Ova tema postavlja zanimljiva pitanja o tome kako jednoroditeljska porodica utiče na formiranje samopouzdanja kod dece u poređenju sa decom koja žive sa oba roditelja.
Roditeljima beba se čini da je seksualni razvoj njihove dece veoma daleko. Zapravo, naučno je dokazano da se dešava da već na ultrazvučnom pregledu može da se uoči erekcija kod beba dečaka, kao i prva vaginalna lučenja već tokom prvog dana nakon rođenja. Seksualnost kod dece i njen razvoj tokom prvih godina života je ključan za normalno odrastanje deteta.
San je neophodan za decu, njihovo zdravlje i rast. Roditelji često ne znaju da li da dete koje ne želi da spava puste ili je spavanje preko dana kod dece obavezno. Tačnije, kada prestaje spavanje dece preko dana?