Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Jedna od velikih dilema sa kojima se srećemo jesta da li vakcina i dojenje mogu da idu zajedno. Vakcinacija trudnica i dojilja nije uobičajena, pa čak ni većinu lekova ove grupe žena ne mogu da piju iz razloga što je vršenje istraživanja na njima veoma rizično. Sa druge strane, uobičajeno je i da se lekari, vrlo često ograđuju od upotrebe bilo kakvih lekova, upravo da bi izbegli odgovornost za bilo kakav rizik.
Suočavanje sa koronavirusom nas je navelo da moramo da razmišljamo brzo i da se prilagođavamo u hodu. Za sve je ova situacija nova, pa i lekari dobijaju nova saznanja iz dana u dan i pretpostavljamo da će se ona u perspektivi menjati. Prenosimo vam najnovija zvanična svetska saznanja iz oblasti medicine kada je vakcina i dojenje u pitanju.
U ovom tekstu
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), Američki koledž akušera i ginekologa (ACOG) i Društvo za majčinsko-fetalnu medicinu (SMFM) imaju jedinstven stav da vakcinu protiv COVID-19 treba da prime svi, uključujući trudnice i dojilje. Oni su stava da su i vakcina i dojenje vaš najbolji izbor.
Virus se ne prenosi putem majčinog mleka i dojenje NE TREBA prekidati, ako je majka u mogućnosti da doji.
Infekcija virusom korona je potencijalno opasna za sve ljude, ali nema podataka o tome da je opasniji za žene tokom postanatalnog perioda i dojenja. Normalno je da su žene u mesecima posle porođaja često nešto lošijeg imuniteta jer se susreću sa iscrpljenošću i nedostatkom sna. Samim tim podložnije su različitim virusima.
Ukoliko tokom dojenja dobijete korona virus, moguće je da ćete zaraziti i bebu zbog stalnog kontakta sa njom. Preproručuje se da pri svakom kontaktu sa bebom nosi maska i što češće peru ruke.
Virus se ne prenosi putem majčinog mleka i dojenje NE TREBA prekidati, ako je majka u mogućnosti da doji.
Vrlo je verovatno da ćete vakcinacijom tokom trudnoće ili dok dojite i bebu zaštiti od COVID-19 jer ćete joj preneti antitela.
U potpunosti je za dojilje, kao i za sve ostale grupe ljudi starije od 16 godina odobrena Pfizer vakcina.
Važno je znati da sve vrste vakcine nisu potpuna garancija i zaštita od dobijanja virusa, ali su izuzetno efikasne kada je u pitanju rizik od teškog oblika bolesti koji uključuje hospitalizaciju i smrtne slučajeve.
Važno je da znate i da komponente vakcine nisu štetne za novorođenčad. Malo je verovatno da čestice vakcine od majke dospeju do bebe, ali i ta najmanja moguća količina bi se svarila. Sa druge strane, antitela koja majka stvori će se preneti bebi putem mleka.
Neželjeni efekti mogu trajati jedan do dva dana u pojedinim situacijama, ali i ako se pojave, nisu nužno loš znak, već pokazatelj da telo stvara imunitet od virusa. Najčešće se javljaju: bol na mestu uboda, otečeni limfni čvorovi u ruci gde ste dobili vakcinu, umor, temperatura, bolovi u mišićima, glavobolja i mučnina i povraćanje u nešto ređim slučajevima.
Imajte na umu da je odluka vaša, ali da su u svakom slučaju koristi vakcine veće od potencijalnih opasnosti. Sve čega se plašite kada su vakcine u pitanju, mnogostruko je opasnije ako se zarazite virusom korona. Informacije će se u perspektivi dopunjavati, neke možda i menjati, a o svemu ćemo vas blagovremeno obaveštavati. Važno je da verujemo u nauku i medicinu, pomoću koje je prosečan životni vek udvostručen, a smrtnost tokom porođaja i dece do 2 godine neuporedivo smanjena.
Pročitajte još:
Literatura:
Photo by Pavel Danilyuk from Pexels