GER se manifestuje, plastično objašnjeno, tako što mišić koji drži saržaj želudca ne radi u pravo vreme. Ovo omogućava da sadržaj izlazi nazad u jednjak. Kod odraslih se to javlja kao gorušica.
Kod bebe refluks dovodi do povraćanja, grčeva i iznenadnog plakanja zbog bola, do toga da čak i odbijaj da jedu. Bebe se plačući često bude noću. GER je retko ozbiljan medicinski problem, ali izaziva nelagodu i često problem u celoj porodici. Majke su nekada sklone da krive sebe, potrebno je vreme da se postavi dijagnoza, neispavane su i dodatno nervozne, pa se često javlja i postporođajna depresija, što, neretko, remeti odnose u celoj porodici. Saznanjem da je reč o fizičkom problemu, koji će proći im često pomaže da se uspostave pozitivni odnosi.
GER se manje manifestuje kod dojene dece. Bez obzira što ćete imati problem da namestite bebu na dojku, dojenje se ne sme prekidati zbog ove dijagnoze, jer je ono najbolja moguća hrana za vašu bebu. Saznajte više: Dojenje bebe sa refluksom
Ranije se smatralo da je GER retka pojava kod beba, ali se sada smatra uobičajenom. Uglavom se postavlja na osnovu opisa simptoma roditelja i nije neophodno raditi ozbiljnu dijagnostičku pretragu. Simptomi variraju i ukljčuju:
Respiratorne probleme (astmu, bronhitis, otežano disanje, upalu pluća, apneju)
GER kod bebe – nemaju sve bebe koje bljuckaju GERB
Mnoge zdrave bebe imaju neke od ovih simptoma, bez pojave GER. Sa druge strane, mnogo beba sa ozbiljnim oblikom GER imaju samo po neki od ovih simptoma. Uglavnom, refluks se ne smatra problematičnim sve dok beba nema upalu jednjaka ili ozbiljnih problema sa želudcem, usled ispuštanja sadržaja. Postoje različita testiranja, ali je najbolje posmatranje sopstvenog deteta i saradnja sa dečijim gastroenterologom.
Pozicioniranje bebe što je duže moguće u uspravan položaj
Dodavanje žitarica u tečnosti čak i veoma malim bebama
U ozbiljnim oblicima se daju lekovi za smanjenje želudačne kiseline i brže varenje
Koja je razlika između bebe koja bljucka i bebe koja ima GER?
Razlika između bebe koja bljucka (refluks) i bebe koja ima gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB) je u ozbiljnosti simptoma i posledicama na bebu. Evo detaljnijeg objašnjenja:
Beba koja bljucka (Refluks):
Normalna pojava: Bljuckanje je vrlo česta pojava kod beba, posebno u prvih nekoliko meseci života. Oko 50% beba bljucka do trećeg meseca života, a većina preraste ovaj problem do prvog rođendana.
Blagi simptomi: Bljuckanje je obično blago i nije praćeno drugim simptomima ili problemima. Beba može bljuckati nakon hranjenja, ali to ne utiče na njen rast i razvoj.
Uzrok: Uzrok bljuckanja je nezreo donji ezofagealni sfinkter (mišić između jednjaka i želuca) koji omogućava da se hrana i želudačna kiselina vrate nazad u jednjak.
Beba koja ima GERB (Gastroezofagealna refluksna bolest):
Ozbiljnija pojava: GERB je ozbiljniji oblik refluksa koji može izazvati nelagodnost i probleme kod bebe.
Simptomi: Osim bljuckanja, simptomi GERB-a mogu uključivati povraćanje, razdražljivost, slabo dobijanje na težini, probleme sa disanjem, kašalj, često gutanje i plačanje tokom ili nakon hranjenja.
Posledice: GERB može uticati na rast i razvoj bebe, uzrokovati upalu jednjaka (ezofagitis), probleme sa hranjenjem i druge zdravstvene komplikacije.
Uzrok: GERB može biti uzrokovan kombinacijom faktora kao što su nezreo donji ezofagealni sfinkter, određene alergije na hranu, ili anatomske abnormalnosti.
Bljuckanje: Obično ne zahteva tretman osim podizanja bebine glave tokom hranjenja, čestih podizanja da se izbaci višak vazduha, i zadržavanja bebe u uspravnom položaju nakon hranjenja.
GERB: Može zahtevati medicinski tretman koji uključuje promene u ishrani, specijalne formule za bebe, i/ili lekove koji smanjuju kiselinu u želucu. U težim slučajevima, može biti potrebna dodatna medicinska intervencija.
GERB se vezuje za nezrelost bebe i stanje se poboljšava vremenom. Neke bebe ga prerastu već sa šest meseci starosti, druge sa godinu dana, dok može trajati i duže. Sa sazrevanjem probavnog sistema i ovi simptomi nestaju.
Photo by Daniel Reche, objavljen: 13. maj 2015, ažuriran: 23.oktobar 2024. godin
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.