Mutiranje kod dečaka – Promena glasa kod dečaka u pubertetu
Odjednom će se dogoditi velika promena glasa kod dečaka u pubertetu i počeće da zvuči kao muškarac. Zašto i kada se dešava mutiranje kod dečaka i kakve promene možete očekivati, možete pročitati u ovom članku.
Glas se proizvodi tako što se vazduh prisilno kreće kroz vaše grlo i glasne žice. Usta i jezik igraju ulogu formiranja reči koje izgovarate, a glasne žice utiču na to koliko je ton glasa dubok ili visok. Glasne žice se nalaze u glasovnoj kutiji koja se naziva grkljan. Glasne žice vibriraju da bi proizvodile zvuke.
Kako pubertet utiče na promenu glasa kod dečaka?
Glasne žice dečaka i devojčica su slične dužine (oko 2 milimetra. Rastu kako dete raste, svake godine kod devojčica oko 0,4 mm, a kod dečaka oko 0,7 milimetara. Ovaj rast se usporava i na kraju su kod devojčica vokalni nabori oko 10 mm, a kod dečaka dužine 16 mm. Duži vokalni nabori daju dublji glas.
Uz to se dešava i promena grkljana koja je povezana sa količinom testosterona kod dečaka u pubertetu. Povećanje nivoa testosterona dovodi do produženja hrskavice grkljana i glasnih žica i do zadebljanja glasnica. Deblji vokalni tonovi dovode do izmene tona i boje glasa.
Promena glasa kod dečaka se dešava tokom povećanja testosterona u sklopu brojnih promena koje se događaju kod dečaka. Mutiranje kod dečaka često započinje u dobi od 12 do 13 godina, mogu i ranije početi, a promene se uglavnom završavaju između 15 i 18 godina. Najčešće dečaci mutiraju između 10 i 15 godina, u vreme kada završavaju osnovnu i kreću u srednju školu.
Kada dečacima počne da se menja glas, to obično znači početak naleta promene njihovog glasa. Ovo je ujedno i period u kome se visina najviše povećava. Kada glas prestane da se menja, usporiće se i njegovo rast. Ovaj proces može trajati dve do tri godine.
Zašto dolazi do promene glasa kod dečaka?
Promena glasa je normalna faza odrastanja, ali može svima biti pomalo čudna kada se dogodi. Razlog zbog kog će dečak povremeno ostajati bez glasa, promukao ili čudno zvučati se dešava upravo usled tih promena. Pre puberteta, govorna kutija dečaka je mala, a nakon njega veća, dok su glasne žice duže i deblje.
Verovatno ćete i fizički primetiti rast grkljana i pojavu Adamove jabučice kod dečaka.
Kako se dečaci nose sa promenama glasa
Pubertet je sam po sebi stresno vreme za adolescente, a razumevanje promena, kao što je mutiranje kod dečaka, može da im pomogne da se nose sa situacijom. Ako počne da brine zbog toga kako mu zvuči glas, uverite ga da škripanje, promuklost i sve što mu se sada javlja neće trajati večno. Dobra vest je i da će njegova visina rasti sa promenama, pa će napredovati onako kako je želeo.
Može se dogoditi da dečaku bude neprijatno kada zvuči promuklo, tokom razgovora, pred drugima. Važno je da ima svest o tome da je ovo sastavni deo odrastanja i da će proći. Možda će mu pomoći da pročisti grlo ili sačeka par sekundi, da preuzme kontrolu nad svojim glasom. Pastile i žvake ne pomažu, ali možda će mu stvoriti osećaj da ima kontrolu nad svojim glasom.
Dečaci se različito nose sa „pucanjem“ glasa, nekima će biti smešno, dok će se drugi postideti i uznemiriti. Moraju imati na umu da je ovo stvar koja se ne može kontrolisati. Dajte mu do znanja da i roditelji prolaze kroz razne neprijatne trenutke, a da je način na koji se nose sa njima važniji od pokušaja da ih izbegnu.
Rezime
Tokom puberteta, dečaci doživljavaju promenu glasa poznatu kao mutiranje u pubertetu. Ako dečak postane zabrinut zbog toga kako mu zvuči glas, uverite ga da pucanje, promuklost i druge promene koje doživljava neće trajati večno. Dobra je vest da će se i njegova visina povećati zajedno sa ovim promenama, što će mu omogućiti da napreduje po želji.
Dečaci različito tretiraju lomljenje glasa; nekima to može biti zabavno, dok se drugima može biti neprijatno ili uznemireno. Treba ih podsetiti da je ovo prirodan proces van njihove kontrole. Dajte im do znanja da i roditelji prolaze kroz razne neprijatne trenutke, a kako se oni nose sa njima važnije je od pokušaja da ih izbegnu.
KidsHealth: Why is my voise changing? – https://kidshealth.org/en/teens/voice-changing.html
Laryngol Otol. Changes in the male voice at puberty: vocal fold length and its relationship to the fundamental frequency of the voice -https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9747473/
VeryWellFamily: Voice Changes for Boys During Puberty – https://www.verywellfamily.com/what-to-know-about-puberty-and-voice-changes-3200893
Objavljen: 27. januar 2020. godine, ažuriran: 21. oktobra 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Pubertet je period burnih promena koje pogađaju i um i telo tokom puberteta. Glavni "pokretači" svih tih promena su hormoni – hemijske supstance koje proizvode žlezde u telu i koje utiču na skoro svaki aspekt razvoja.
Dečaci u pubertetu su veoma osetljivi, iako će vam njihovo ponašanje veoma često izgledati sasvim suprotno. Dečaci inače ne razmišljaju mnogo o odrastanju unapred, posebno kada je u pitanju njihov telesni razvoj. Oni često misle da se nikada neće zaljubiti i da je sve to jedno veliko “bljak”.
Devojčice intenzivno rastu u pubertetu, u periodu između 10. i 14. godine, a dostižu svoj rast obično kada napune 15 godina i to je vreme kada devojčice prestaju da rastu.
Dok jedna grupa roditelja smatra da su bebe i mališani najveći izazov roditeljstva, drugi smatraju da su to deca u pubertetu. Šta je veći izazov za roditelje – mala ili velika deca? Da li je teže imati malo dete ili tinejdžera?
Pubertet često počinje pre nego što roditelji to očekuju, a ponekad i pre nego primete, posebno kada su u pitanju devojčice u pubertetu. Ovo je period na koji često niko od članova porodice nije u potpunosti spreman, a ni siguran kako da se snađe i ponaša.
Bilo da ste roditelj ili dete, sigurno ste se zapitali kako se nositi s promenama raspoloženja u pubertetu. Tokom puberteta, tinejdžeri često prolaze kroz emocionalne “rolerkostere” – u jednom trenutku osećaju se odlično, a već u sledećem tužno, besno ili zbunjeno. Ovo nije znak da nešto nije u redu – već prirodan deo razvoja. Ključ je razumevanje i usvajanje strategija za nošenje sa tim promenama.