Manjak mleka smatra se uobičajenim i relativno čestim problemom novopečenih majki, međutim, u nekim situacijama i previše mleka itekako može postati problem. Najočiglednije posledice toga su otežano sisanje zbog prejakog mlaza mleka, kao i sporije napredovanje bebe, pa čak i – prestanak sisanja.
Prejak mlaz koji je posledica prevelike količine mleka stiže do bebinog grla brže nego što ona može da proguta. Beba se zato davi i postaje nemirna. Obično postaje opuštenija kako podoj odmiče jer masnije mleko usporava protok, tj. jačinu mlaza.
Problem najčešće počinje između 3. i 6. nedelje posle porođaja i traje obično do bebinog 3. meseca kada se količina mleka prilagodi potrebama bebe.
Bebe čije mame imaju ovaj problem često dobijaju suviše onog prvog vodenastog mleka, a jako malo ili nikako zadnjeg, masnog mleka.
Prvo mleko je slatko i niskokalorično, ono gasi žeđ, dok od zadnjeg mleka beba pretežno dobija na težini i zasićuje. Između podoja uglavnom se proizvodi to vodenasto mleko koje izlazi prvo, pa ako ima više mleka nego što bebi treba, ona nikad ne sisa dovoljno tako da dođe do masnijeg mleka. Zato ove bebe naizgled dobro jedu, a slabo napreduju.
Problem je još veći ako bebu stavljamo na obe dojke jer je utoliko manja šansa da se kvalitetno hrani.
Takođe, masnije mleko je teže, sporije se vari , pa bebin stomak bude mirniji. Vodenasto mleko brzo prođe kroz creva, ne svari se u potpunosti pa stvara gasove, nelagodnost i zelenu stolicu. Takođe, lakše se povrati pa ove bebe češće bljuckaju.
Šta je rešenje za previše mleka i prejak mlaz majčinog mleka:
Nudite bebi da sisa kad god pokaže želju, čak i ako je prošlo jako malo od poslednjeg podoja. Što je kraće vreme između podoja, to je bebi dostupnije ono zadnje, masnije mleko.
Ako beba zadovoljno sisa na jednoj dojci, nemojte je prebacivati na drugu.
Ako dojka posle podoja još nije mekana i prazna, ponudite je bebi i tokom sledećeg podoja. Ukoliko mleka ima zaista previše, ponekad može da bude potrebno 4-6 sati da se dojka isprazni. U međuvremenu se i druga dojka prepuni, ali telo dobija signal da mleka ima više nego što je potrebno pa se proizvodnja smanjuje. To je i cilj. Kada dođe vreme da se beba prebaci na drugu, puniju dojku, treba iscediti nešto mleka tako da oslabi mlaz.
Stvar se dakle rešava tako što se izbegava nuđenje obe dojke i tako što se doji što češće.
Kako se količine mleka budu smanjivale, majke mogu da pomisle da gube mleko jer dojke više nisu toliko tvrde. Međutim, ako su pelene i dalje redovno mokre (najmanje 6 dnevno) i beba redovno jede, a telo joj je tada opušteno, toliko da ponekad zadrema na dojci, problem je očigledno rešen.
U nekim slučajevima, međutim, problem se ne može jednostavno rešiti pa bebe tada počnu da odbijaju da sisaju. Ukoliko imate ovaj problem i ne uspevate da ga rešite, konsultujte pedijatra.
Objavljen: 23. april 2013. godine, ažuriran: 6. februara 2025. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
29.nedelja bebinog razvoja: Vaše dete je u ovom uzrastu veoma osetljivo na sukobe. Ono može da oseti frustracije čak i kada nisu usmerene na njega. Sada beba veoma jasno ume da raspoznaje razliku između tužnog i srećnog lica, a po tonu glasa će prepoznavati da li joj neko prija ili ne.