Drugo porođajno doba ili druga faza porođaja traje od kada je grlić materice potpuno proširen do samog porođaja. U ovoj fazi je guranje veoma važno kako bi porođaj napredovao i da bi došlo do rođenja bebe. Ovo je bolna faza, ali bol varira od osobe do osobe i zavisi od toga da li koristite medikamente.
Druga faza porođaja počinje kada je grlić materice otvoren (dilatiran) do 10 centimetara i završava se kada se vaša beba rodi. Tokom porođaja, lekar ili babica će proveriti koliko je grlić materice otvoren.Ova faza porođaja se sastoji iz dva dela:
pasivne faze – faza u kojoj nećete odmah osećati potrebu da gurate i
aktivne faze – kada osećate potrebu za guranjem, a koja se završava rođenjem bebe.
Druga faza porođaja: Napinjanje
Nakon što je grlić potpuno proširen, drugo porođajno doba počinje: konačni silazak i rođenje vaše bebe. Na početku druge faze, kontrakcije mogu biti malo ređe, dajući vam priliku za preko potreban odmor između njih.
Mnoge žene smatraju da su kontrakcije u drugoj fazi lakše za praćenje nego kontrakcije u aktivnom porođaju, jer imaju neki drugi ritam. Drugima se ne sviđa osećaj guranja.
Ako je vaša beba jako nisko u karlici, možda ćete osetiti potrebu da se prisilno napinjete prerano u drugoj fazi (a ponekad čak i pre). Ali, ako je beba još uvek relativno visoko verovatno nećete imati taj osećaj odmah.
Kako se vaša materica kontrahuje to stvara pritisak na vaše dete, pa se ono kreće prema dole prema vagini. Dakle, ako sve ide dobro, neka vaša materica radi sve dok ne osetite potrebu za napinjanjem.
U mnogim bolnicama, međutim, još uvek je rutinska praksa da babica podstiče ženu na guranje sa svakom kontrakcijom u nastojanju da se ubrza spuštanje bebe.
Zašto je važno guranje tokom porođaja?
Guranje je najbolji mogući način da pomognete sami sebi i bebi tokom porođaja. Najbolji način je da nakon udaha i odmora gurate kada osetite kontrakciju i napon, kako bi porođaj priveli kraju. Vaše telo vam je najbolji vodič kada je vreme da gurate. Ukoliko nemate dobar osećaj zbog epiduralne anestezije, najbolje je da slušate babicu.
Gurnite kada osetite kontrakciju da biste pomogli da porođaj napreduje. Najbolji način je da pritisnete 2
Ako imate epiduralnu anesteziju, gubitak osećaja može da smanji potrebu za napinjanjem, tako da ne možete da osetiti da spuštate bebu. Strpljenje često čini čuda. U nekim slučajevima, ipak, na kraju ćete morati da dobijete eksplicitno uputstva kako bi vam pomogli da gurate sa učinkom.
Vaša beba se spušta
Silazak može da bude brzo ili, pogotovo ako je ovo vaše prvo dete, postupno.
Sa svakom kontrakcijom snaga materice – u kombinaciji sa snagom vaših trbušnih mišića, ako ste aktivni – deluje pritiskajući dete da nastavi da se kreće prema dole kroz porođajni kanal. Često će to izgledati kao „dva koraka napred, jedan korak unazad“ vrsta progresije.
Probajte različite pozicije za guranje dok ne pronađete onu u kojoj se osećate bolje.
Nakon nekog vremena, vaše perineum (tkivo između vagine i rektuma) će početi da otiče sa svakim pritiskom, mnogo pre nego što teme bebe postane vidljivo – vrlo uzbudljiv trenutak i znak da je kraj na vidiku.
Sada potreba za napinjanjem postaje još uverljivija. Sa svakom kontrakcijom sve više i više bebine glave postaje vidljivo.Pritisak glave na perineum se oseća vrlo intenzivno i možete da primetite snažan osećaj pečenja kako tkivo počinje da se rasteže.
U nekom trenutku, babica može od vas da traži da gurate nežnije ili da prestanete skroz tako da bebina glava ima priliku da postupno izađe kroz vaginalni otvor. Spori, kontrolisan porođaj može pomoći da sačuvate svoju međicu od cepanja. Potreba za guranjem može da bude toliko jaka da vam biti potrebna posebna tehnika disanja da bi to prevladali.
Kako glava izlazi?
Bebina glava i dalje ide unapred sa svakim pritiskom i konačno se nazire „kruna“ – vreme kada je najširi deo glave vidljiv. Uzbuđenje u sobi će rasti kako bebino lice počinje da se pojavljuje: čelo, nos, usta i, konačno, brada.
Nakon što je bebina glavu izlašla vaš lekar ili babica će joj očistiti usta i nos i odmotati pupčanu vrpcu. (Ne trebate da brinete. Ako je vrpca oko vrata, lekar ili babica će je skliznuti iznad njene glave, ili ako je potrebno, prihvatiti i izrezati je.)
Bebina glava zatim skreće na stranu kako se njena ramena rotiraju unutar karlice nameštajući se u poziciju za izlazak. Sa sledećom kontrakcijom napregnićete se i gurnuti kako bi se pojavila ramena, jedno po jedno, nakon čega sledi ostatak tela.
Poslednji potez!
Kada beba izađe, treba da joj bude toplo te će je osušiti peškirom. Vaš lekar ili babica mogu brzo da joj očiste usta i nos opet ako ima puno sluzi.Ako nema komplikacija, staviće je na vaše gole grudi i stomak, kako bi mogli da je dotaknete, poljubite i ostvarite prvi podoj. Dodir vaše i bebine kože će čuvati dete.
Vaša babica će kleštima priklještiti pupčanu vrpcu na dva mesta, a zatim preseći između dve stezaljke.
Možda ćete osećati širok raspon emocija: euforija, strahopoštovanje, ponos, neverica, uzbuđenje… i, naravno, intenzivno olakšanje jer je sve gotovo. Iscrpljeni kao što možete da budete, takođe ćete verovatno osetiti prasak energije.
Koliko dugo traje drugo porođajno doba?
Aktivna faza porođaja može trajati do 2 sata, ako je to vaš prvi porođaj i do 1 sat, ako ste se već porađali. Epiduralna anestezija može da produži ovu fazu. Postoji nekoliko opcija koje možete koristiti za ublažavanje bolova tokom ovog perioda, sve zavisi od toga koja vam je dostupna i da li će vam neka biti ponuđena.
Druga faza porođaja je period u kome partner može nastaviti da vas podržava dajući vam emocionalnu podšku i ohrabrenje. On će vam pomagati i bodriti vas, pomagati da promenite položaj i razgovarati sa lekarom i babicom oko detalja koje možda ne uspevate dobro da razumete.
Objavljen: 3. januara 2012. godine, ažuriran: 19. marta 2024. godine
Literatura:
Queensland Government: Stages of labour – https://www.qld.gov.au/health/children/pregnancy/antenatal-information/stages-of-labour/second-stage-of-labour
NHS: The stages of labour and birth – https://www.nhs.uk/pregnancy/labour-and-birth/what-happens/the-stages-of-labour-and-birth/
Mayo Clinic: Stages of labor and birth: Baby, it’s time! – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/stages-of-labor/art-20046545
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.