14 meseci 2. nedelja – Već smo spominjali da je ovo period u kom se javlja problem što dete razume mnogo više reči nego što ume da izgovori. Ovo je zapravo sjajno i ne bi bio problem da njegova nemogućnost da verbalizuje ono što želi nekada ne prerasta u tantrume. Važno je da budete strpljivi i pomognete detetu da uči da govori iako ćete često zvučati kao „pokvarena ploča“ koja iznova ponavlja stvari.
Razvoj govora – 14 meseci 2. nedelja
Dete će već sa 14 meseci razumeti mnogo više reči nego što ume da izgovori. U tom momentu će se govorni rečnik sastojati od samo 3 do 5 jednostavnih reči, a svakog dana će učiti nove i da razume i da kaže. Nemojte se sekirati oko toga koliko dete ume reči da verbalizuje, već se fokusirajte na to koliko ih razume. Kada nauči neku novu reč, tražiće taj predmet svuda. Na primer kada nauči da kaže „lopta“, pokazivaće sve moguće lopte iz okruženja ili u knjigama samo da bi što češće moglo da izgovori tu reč.
Pogrešno je uverenje da deca ne žele da pričaju, naprotiv. Oni se veoma raduju svakoj novoj savladanoj reči, ali ako imaju interakciju i sa vama. Ukoliko roditelj ne pokazuje interesovanje da zajedno sa detetom radi na razvoju govoru i ne raduje se tome, ne možete ni očekivati da progovori samo od sebe. Deca se ne rađaju sa prirodnim talentom da rano progovore, već je on rezultat napornog učenja, daleko kompleksnije nego, na primer, vožnja za odrasle.
Kada razgovarate sa detetom, potrudite se da menjate izraze lica, ton glasa, pokazujte mu značenje reči, ako se radi o predmetima. Održavajte kontakt očima dok razgovarate i nemojte žuriti. Puštajte i dečije pesmice, dete će prvo umeti da prati ritam, pa ponovi jednu reč iz refrena, ali malo po malo, naučiće sve reči. Dete će vam gestovima pokazivati šta želi i da vas sve više razume, a vremenom će to umeti i da izgovori.
Dete počinje da pokazuje strah – 14 meseci 2. nedelja
Dete u ovom uzrastu počinje da se plaši stvari kojih se ranije nije plašilo. Na primer, moguće je da će zazirati od životinja ili kućnih aparata. Odjednom će vam se kačiti za noge i želeti da ga uzmete kada vidi usisivač, na primer. Većina ovih strahova će proći, kako su se i pojavili, kada dete bude sigurnije u sebe i svet koji ga okružuje.
Dete još uvek obožava da se igra žmurke i ova igra će možda još godinama kod njega biti aktuelna, ako bude imalo prilike da je igra. Možete se igrati i tako što ćete sakriti igračku, a onda mu je pokazati. Ukoliko želite da se podsetite na još neke igre našeg detinjstva, pročitajte: Igre našeg detinjstva – Dečije igre koje smo mi igrali
Suočavanje sa prehladama – 14 meseci 2. nedelja
Prehlade su nešto sa čime ćete neminovno morati da se suočite, ma koliko štitili dete i čak i ako ne ide u vrtić. Kada krene u jasle, to će se dešavati još češće. Prosto je važno da se naviknete i adaptirate na situacije kada se dešava prehlada i kako da reagujete.
Nemojte davati detetu lekove samo zbog toga što mu je na primer, začepljen nos, posebno ne lekove za ublažavanje temperature. Pored toga, antibiotike posebno nemojte davati na svoju ruku, već se konsultujte sa lekarom i sačekajte da pogleda rezultate krvne slike. Više: Krvna slika deteta: Analiza krvne slike kod dece
Koristite po potrebi ovlaživač vazduha, inhalator sa fiziološkim rastvorom ili kupatilo puno pare. Dajte detetu da pije što više vode, može poslužiti i blagi čaj od kamilice sa malo šećera ili meda i domaća supa. Popustite i kada su sokovi u pitanju, ako je to jedini način da dete unese dovoljno tečnosti. Izvor: UpToDate
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.