Boja dečije sobe: Koja boja za dečiju sobu je pravi izbor?
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali.
Koristimo kolačiće kako bismo vam omogućili efikasnu navigaciju i obavljanje određenih funkcija. Detaljne informacije o svim kolačićima možete pronaći u svakoj kategoriji pristanka u nastavku.
Kolačići koji su kategorizovani kao „Neophodni“ čuvaju se u vašem pregledaču jer su ključni za osnovne funkcionalnosti sajta....
Neophodni kolačići su potrebni za omogućavanje osnovnih funkcija ovog sajta, kao što su bezbedna prijava ili podešavanje vaših preferencija za pristanak. Ovi kolačići ne čuvaju nikakve lične podatke koji bi vas mogli identifikovati.
Funkcionalni kolačići pomažu u izvršavanju određenih funkcija, kao što su deljenje sadržaja sajta na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i druge funkcionalnosti trećih strana.
Analitički kolačići se koriste za razumevanje načina na koji posetioci interaguju sa veb-sajtom. Ovi kolačići pomažu u prikupljanju informacija o metriki kao što su broj posetilaca, stopa napuštanja stranice, izvor saobraćaja itd.
Kolačići za performanse koriste se za razumevanje i analizu ključnih pokazatelja učinka veb-sajta, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posetiocima.
Reklamni kolačići se koriste za prikazivanje prilagođenih oglasa posetiocima na osnovu stranica koje ste prethodno posetili, kao i za analizu efikasnosti reklamnih kampanja.
Dečaci se stalno koškaju, zašto? Oduvek su se dečaci jurili, gurkali, čak je bilo normalno da se ozbiljnije potuku. Setite se samo Tom Sojera, Nikoletine Bursaća i drugih likova našeg detinjstva. Danas se ljudi toliko trude da vaspitavaju svoju decu po nekim novim standardima, da zaboravljaju neke stvari koje su u prirodi dečaka.
Od dečaka se sve češće očekuje da budu mirni, ne da im se da skaču, penju se, takmiče i obave neophodno trošenje energije koje im je potrebno svakoga dana. Neretko se deci daju mobilni telefoni, samo da bi bila mirna i time se pravi još veća šteta nego što je dečačko koškanje.
Igranje služi da se deca razvijaju i rastu. Igra uključuje razvijanje motoričkih veština, socijalnih interakcija, mašte, ali i za trošenje energije. Dečacima se sviđa većina fizički interaktivnih igara. Poneke od tih igara mogu da uključuju i devojčice, ali je prirodno i da dečaci žele da se nekada igraju i sami, grublje nego da su devojčice uključene.
Čak i ako posmatrate mladunce životinja, na primer, lava, psa ili male vukove, videćete kako se oni grubo igraju. Male životinje kroz igru razvijaju svoje lovačke veštine. Prirodno je da igra služi da na sebi svojstven prirodan način deca razvijaju svoje veštine neophodne za svet odraslih.
Dečake u ovom uzrastu ipak treba nadgledati, da igra ne postane pregruba i opasna. Ne treba dozvoljavati detetu da se grubo igra sa dečakom koje je mlađe ili sitnije od njega. Ako se primeti da se radi o fizičkom maltretiranju, odmah se mora intervenisati.
Gruba igra i tuča su dva različita pojma. Ovde pričamo o grupici 2 ili više dečaka koji se jure, guraju, nekada i uz malo fizičkog kontakta odmere snage. Tuča je nanošenje boli uz pretnje i sa jasnim ciljem da se onaj drugi povredi. To je apsolutno nedopustivo.
Važno je deci postaviti neka pravila kojih se moraju pridržavati. Reći im da nema hvatanja za vrat i glavu, nema šutiranja. Ako jedno dete kaže da se stane ili da ga ostave na miru, ostali to moraju odmah da poslušaju.
Ljudima sa strane, pa čak i roditeljima, igra dečaka je uglavnom naporna i stvara im nervozu. Samo učitelji i vaspitači sa puno iskustva, kao i oni koji su odrasli u kući punoj braće mogu da razumeju njihovu potrebu da se ovako ponašaju.
Image by photosforyou from Pixabay
Pročitajte još: Preterano igranje video – igrica u predškolskom i ranijem školskom uzrastu
Objavljen: 18. mart 2019. godine, ažuriran: 12. januar 2024. godine