05.02.2025 08:43

Kada staviti bebu da sedi?

Kada staviti bebu da sedi

 

Večita dilema je kada staviti bebu da sedi. Stara mišljenja su bila do 6 na ravno, od 6 da sedi. A u praksi beba ne želi da bude u potpuno ravnom položaju do punih 6 meseci, jer joj je dosadno. Sa druge strane, retko koja je sa punih 6 meseci prvog dana spremna da stabilno sedi, bez opterećenja na kičmu. Pravilno je da pratite svoju bebu. 

Kada staviti bebu da sedi? 

Roditelji s nestrpljenjem prate svaki korak u razvoju svoje bebe, a sedenje je jedna od važnih prekretnica. Iako se može činiti da je beba spremna da sedi čim počne da pokazuje interesovanje za uspravan položaj, važno je znati kada je to bezbedno i prirodno za njen razvoj. Prerano forsiranje sedenja može negativno uticati na kičmu i mišićni tonus, dok strpljenje i postepeno jačanje mišića doprinose zdravom motornom razvoju.

Biranje kolica za bebu

Neke modele kolica je moguće tek posle 6 punih meseci koristiti, upravo iz razloga što nemaju ležeći položaj. Ali najčešća roditeljska dilema je što mnogi modeli koji su deklarisani za bebe od rođenja nemaju ugao ležanja od 180, već samo 170 stepeni. U ova kolica sasvim bezbrižno možete smestiti svoje novorođenče. Tih 10% apsolutno nemaju uticaj na razvoj bebine kičme. Na kraju, ne bi renomirani proizvođači dobili dozvolu da ih tako označe i prodaju širom sveta, da je to nešto što je zabranjeno i štetno. 

Više o izboru i modelima kolica pročitajte na našem blogu

Nasuprot uvreženom mišljenju o ravnoj podlozi, novorođenčetu je nakon rođenja najudobnije u fetus položaju koje je zauzimalo u maminom stomaku. To je upravo položaj koji ima auto sedište za decu od 0-13kg, takozvano jaje.

Ne znači da beba treba da provodi dan u auto sedištu ili da u njemu spava tokom noći, već da je bezbedno da neko vreme provodi u njemu, kao, na primer, kada se javi problem sa grčevima ili je nervozna. Od trenutka rođenja, ona se razvija, jača mišiće i, ”plastično” rečeno, raspakuje, da bi sa navršenih šest meseci mogla potpuno da se ispravi na ravnoj podlozi, bez opterećenja kičme. 

Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash

Treba naglasiti i da je veoma važno da mame svoju novorođenčad nikada ne drže tako da im nožice vise u uspravno položaju. Kada uzimate bebu, drugom rukom joj savijte nožice prema stomaku, kako ne bi opterećivala svoju kičmu. 

Podizanje naslona u kolicima

Već od trećeg meseca, bebu možete staviti da leži pod uglom od 30stepeni. Kada beba bude između 5. i 6. meseca, položaj naslona može se podići već na 45 odnosno 60 stepeni.

Beba će se vući prema napred i sama podići u sedeći položaj kada bude spremna. Onog trenutka kada određeno vreme sedi bez pomoći, smatramo da su leđni mišići ojačali i da je spremna. 

Pustite bebu da se samostalno razvija i prati svoj tempo. Ona će sama odrediti koliko ima snage da sedi, a kada se umori, vratiće se u zavaljen položaj u kolicima ili na podlozi, prevrnuti na stomak da leži i tako nastavi da se igra na podu. Nemojte je tada ponovo podizati da sedi. Dozvolite joj da se odmori.

kada staviti bebu da sedi
Photo by Yuri Shirota on Unsplash

Kada slobodno staviti bebu da sedi? 

Kada dete stabilno počne da sedi, možete da mu na krevetu namestite potporu ili sigurnost u vidu nekoliko jastuka oko njega. Odlično može da posluži i jastuk za dojenje, ako ga imate. 

Često se događa da beba prvo ojača da počne da puzi, pa tek nakon nekog vremena dovoljno ojača leđne mišiće da bi se uspravila da sedi samostalno.

Objavljen: 19. oktobar 2015. godine

  • Da li je zdravo jesti dvopek?

    Da li je zdravo jesti dvopek?

    Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…

  • Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja. U ovom tekstu1 Zašto se javlja mučnina tokom vožnje?1.1 Simptomi „morske bolesti“…

  • Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada često idu zajedno, a posebno je kod nekih prisutna dosada na letnjem raspustu. Ako imate dete u pubertetu, sigurno ćete primetiti da vrlo često ne znaju šta će sa sobom. Ponekad će vam se činiti da im je ruka „srasla sa telefonom“, a ako im se telefon privremeno oduzme, neće znati kako…