Stolica za hranjenje bebe: Kako izabrati hranilicu za bebu?
Nakon što je vaša beba spremna za čvrstu hranu, stolica za hranjenje bebe postaje vrlo zgodna stvar. Ona daje vašem detetu sigurno mesto za eksperimentisanje sa novim ukusima i olakšava vam nadzor za vreme obroka – i spremanje posle.
Stolica za bebe dolaze u širokom rasponu stilova i cena. Odaberite jednu koja je čvrsta i lako se čisti – ona mora biti dovoljno izdržljiva da podnese nekoliko godina svakodnevne upotrebe i zloupotrebe.
Osnovni model stolice sa jednostavnom građom će obavljati posao, ali skuplji modeli se možda više isplate sa vremenom.
Hranilica za bebu: Kako izabrati hranilicu za bebu?
Drvena stolica za hranjenje bebe
Drvene stolice može da budu vrlo privlačne, ali one takođe imaju i neke važne nedostatke. Često je sedište previše duboko i ima premalo mesta za dečije noge. I drvene hranilice su teže i teže se čiste od onih plastičnih plastike, jer mogu da imaju manje sitnih pukotina u koje da se mogu zavuku mrvice i proliven sok. Takođe, imajte na umu da se drvene stolice najčesto ne sklapaju, što može da oteža premeštanje.
Starinske drvene stolice je najbolje koristiti samo radi ukrasna. Sigurnosni standardi su se promenili tokom godina i, iako lepa, vaša nasleđena stolica ne može biti sigurna za vaše dete.
Osnovna metalna ili plastična hranilica za bebe
Ovi modeli su prilično jednostavni. Neke su samo otisak plastike sa prikačenim pojasevima na sebi. Druge imaju osnovnu podlogu na sedištu. Neke imaju poslužavnik, druge ne. „Za“ ove stolice: one su obično jeftine i lagane. Većina je sklopiva, tako da ih je lako premestiti i odložiti. „Protiv“: nude manje udobnosti vašoj bebi i manju zaštitu od nereda koja će neminovno nastati dok jede.
Potpuno opremljene stolice
Ove stolice imaju sve značajne osobine osnovnih modela, ali i dodatke kao što su dobro tapacirano sedište, točkovi, odvojive poslužavnike i podesiva visina i naslon sedišta. Neki modeli se mogu pretvoriti u booster sedište ili u veličinu stolice za korištenje kada je vaše dete starije.
Prenosive stolice i stolice koje se kače
Umesto samostojeće hranilice neke porodice će odabrati sedište koje se dodaje na trpezarijski ili kuhinjski sto. Ove stolice koje se kače mogu da oslobode prostor u skučenim stanovima, prenosive su, a mogu da koštaju manje od standardnih stolica. Ili, postoje i prenosnive stolice koji se stavljaju i kače na sedište i naslon redovne stolice.
Šta gledati kada kupujete hranilicu?
Da li je čvrsta drvena ili plastična hranilica za bebe? Gledajte stabilnost. Široko postavljene stolice je teže prevrnuti.
Da li je ugodna? Tapacirana sedišta su lakša za sedenje.
Da li se lako čisti? Hrana će naći svoj put u sve pukotine i procepe. Takođe, podstava bi trebala da bude jednostavna za brisanje ili stavljanje u mašinu za pranje veša.
Da li je lako ukloniti poslužavnik? Potražite one kod kojih je lako da se skine.
Da li je siguran proizvod? Potražite pečat odobrenja da je prošlo sigurnosne standarde. Da bi se sprečilo bebino kliženje iz hranilice sedišta moraju da imaju pregradu ili sigurnosni pojas koji ide između detetovih nogu. Sigurnosni pojasevi treba drže bebu čvrsto preko kukova i između nogu tako da se ona ne može uspraviti da stoji ili da se izmigi. Takođe, trake treba da budu podesive zbog rasta deteta. Ako je stolica ima točkove, obavezno proverite da li su zakočeni.
Stolica za hranjenje bebe
Da li je podesiva hranilica za bebe? Prilagodljivost čini da je vreme hranjenja ugodnije za svakoga. Stolica sa zavaljenim naslonom može da bude ugodnija kad dete pije nego sa potpuno uspravnim sedištem. Stolica sa podešavanjem visine pomaže da se smeste roditelji – i stolovi – različitih visina. Kako beba raste, podesivi poslužavnik čini da joj trbuh neće biti ograničen. Svako prilagođavanje treba da sedne na mesto sa zaključavanjem. Prečaga za noge je zgodna stavka za starije bebe, posebno ako se podešava kako beba raste.
Da li je stvarno prilagođena deci? Proverite da šavovi duž prednje strane sedišta nemaju oštre rubove i da neće oštetiti zadnju stranu nogu vašeg deteta. Proverite dno poslužavnika zbog rupa ili oštrih rubova koji mogu da ozlede detetove prste.
Rođeni 6.jula su nežne duše s jakom unutrašnjom strukturom. Pripadnici znaka Raka, dodatno oblikovani brojem 6, kojim vlada Venera, odišu toplinom, šarmom i potrebom za ljubavlju, lepotom i harmonijom. To su ljudi koji ne traže samo bliskost već i estetsku, emotivnu i duhovnu ravnotežu – kako u sebi, tako i u odnosima sa drugima.
Važnost vremena 1 na 1 sa detetom: Neprocenjiva veza za razgovor i nepodeljenu pažnju
Koliko često treba imati 1 na 1 vreme sa detetom? Šta ako imate više od jednog deteta? Kako onda odvojiti vreme 1 na 1?
Ukratko, spavanje sa cuclom je bezbedno, ako koristite odgovarajuću cuclu u skladu sa uzrastom bebe. I ne samo to. Korišćenje dude može da unapredi kvalitet sna, kako bebe, tako i roditelja. Dokazano je i da spavanje sa cuclom smanjuje rizik od SIDS-a.
Tek poslednjih godina, istraživači su otkrili da placenta oslobađa velike količine DNK fetusa u krv majke, a ovo saznanje je omogućilo prenatalno genetsko testiranje samo uzorkom krvi majke. Ovi testovi zamenjuju horiocentezu, a u perspektivi bi mogli da zamene i amniocentezu.
Prvo porođajno doba je sam početak porođaja. Kada kontrakcije dolaze u relativno pravilnim razmacima i vaš grlić materice počinje postupno da se širi i briše, i zvanično ste na početku porođaja.
Ukratko, spavanje sa cuclom je bezbedno, ako koristite odgovarajuću cuclu u skladu sa uzrastom bebe. I ne samo to. Korišćenje dude može da unapredi kvalitet sna, kako bebe, tako i roditelja. Dokazano je i da spavanje sa cuclom smanjuje rizik od SIDS-a.
33.nedelja bebinog razvoja – Verovali ili ne, bebe u ovom uzrastu mogu da računaju. Već u uzrastu od 24 nedelje, one mogu da predvide na osnovu iskustva koliko događaja će slediti. Ne umeju, razume se, da broje “jedan, dva, tri” kao starija deca, ali u globalu znaju da će se neka pojava sastojati od 3 radnje, na primer.
32.nedelja bebinog razvoja – Već sada shvatate neke karakteristike bebine ličnosti. Iako je svaka beba priča za sebe i nema potrebe da je upoređujete, vi i članovi vaše porodice ste verovatno shvatili neke osnovne odlike ličnosti vašeg deteta.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?