Prema Pravilniku o izmenama i dopunama Pravilnika o imunizaciji i načinu zaštite lekovima („Sl. glasnik RS“, br. 25/2013, 63/2013 i 99/2013), došlo je do izmena u kalendaru imunizacije.
Ove izmene se odnose da će deca umesto pojedinačnih vakcina za difteriju, tetanus, magareći kašalj, dečiju paralizu i oboljenja izazvana Haemophilus influenzae tip B dobijati jednu, kombinovanu vakcinu.
Sam program davanja ove vakcine ostaje kao za prethodne pojedinačne, tj. od drugog meseca života.
Kombinovana vakcina (Pentaxim; Infanrix) se do sada mogla kupiti u apotekama na lični trošak.
Ova izmena je trebalo da stupi na snagu od 1.januara 2014.godine, ali je njena primena odložena do 1.januara 2015. godine, i to za decu rođenu od 1.novembra 2014.godine. Do tada će se u domovima zdravlja davati dosadašnje pojedinačne vakcine ili će roditelji o svom trošku kupovati kombinovanu.
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu.