Mekonijum je prva stolica novorođenčeta. Ona je lepljiva, gusta i tamnozelena, gotovo crne boje. Sastoji se od ćelija, proteina, masti i crevnih sekreta, poput žuči. Beba ga obično izlučuje tokom prvih nekoliko sati ili dana nakon rođenja, a neke bebe ga ispuštaju dok su još u materici, prilikom porođaja ili kasne trudnoće. Izvor: KidsHealth
Mekonijum se formira kada vaša beba proguta amnionsku tečnost. Kada amnionska tečnost prolazi kroz creva, vodeni deo se apsorbuje, a zaostaje lepljiva supstanca nalik katranu. Ova supstanca blaže debelo crevo bebe i dok dođe 40. nedelja trudnoće, bebina creva su ispunjena ovim sadržajem. Ispuštanje nakon rođenja pokazuje da sistema organa za varenje radi.
Da li je mekonijum loš u plodovoj vodi?
U redu je da beba proguta mekonijum, ali je problem ako ga udahne u pluća. Aspiracija može da napravi problem sa distanjem i može dovesti do respiratornog distersa, infekcije i drugih ozbiljnih stanja.
Ukoliko se javi zelena plodova voda, to samo po sebi nije alarmantno stanje. Statistika kaže da se ovo događa u čak 12-20% slučajeva. Češće kada prođe verovatni termin porođaja, odnosno u 41. nedelji trudnoće i kasnije. Ukoliko lekari uoče da je amnionska tečnost zelene boje, oni će posebno obratiti na novorođenče.
Ispuštanje mekonijuma pre rođenja
Ispuštanje prve stolice u matericu pre rođenja može da bude znak fetalnog distresa, to jest da je došlo do patnje ploda.
On je vrlo iritantnan za pluća. Ako postoji mogućnost da dete možda ima dosta ove stolice u plućima, lekar uvodi cev u dušnik i isisa ga. Ta cev, koje se zove endotrahijalna cev, se takođe može koristiti kako bi dete disalo nakon što je uklonjen.
Rezime
Mekonijum je prvi bebin izmet. Normalno je da bude skoro crne boje, nalik na kartan i pojednako lepljiv. Nekada, ako mama nije sa bebom tokom prvih 48 sati, ona neće ni imati prilike da vidi kako on izgleda. Obično već nakon dva dana, a kod dojenih beba često i ranije, stolica bebe već počinje da poprima uobičajenu zlatno-žutu boju i biva nelepljive konzistencije.
Ukoliko se dogodi da beba udahne ovaj sadržaj, lekar će obaviti pregled da utvdi da li je došlo do znakova respiratornih problema. Većina beba se brzo opravlja bez većih posledica. Samo ispuštanje ovog sadržaja u plodovu vodu nije neuobičajena pojava.
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu.