Da li beba diše dok spava – glavni strah novopečenih roditelja
Da li ste i vi jedni od onih koji su sa radošću dočekali bebu u svom domu, nekada vam je naporan dan i jedva čekate da beba zaspi, a onda obilazite krevetac i primenjujete razne tehnike kako bi proverili da li beba diše? Neretko se dogodi da je čak i probudite. Ne brinite, kroz ovo su prošli svi roditelji.
Osluškivanje da li novorođenče diše: Koliko često je u redu da proveravate da li beba diše?
Proveravajte onoliko puta koliko će vas to učiniti mirnim. Nemojte se suzdržavati, ako ne možete mirno da sedite i brinete. Ipak, nedostatak sna vam može biti veliki problem, pa je najbolje da razmislite o tome da bebu prvih meseci držite uz sebe u korpi, kolevci ili da vam krevetac bude na dohvat ruke. Ako budete mogli da vidite i dodirnete bebu u bilo koje doba dana, više ćete odmoriti.
Strah od SIDS-a
Verovatno ste već čuli za Sindrom iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS). O tome se jako puno piše i priča, ali ono što je važno da znate je da to nije česta pojava. Ako isključite faktore rizika (jastuk, plišane igračke, pušenje u prostoru u kom beba spava, stavite bebu u njen krevetić ili kolevku i ako nema respiratorne probleme), možete da se mnogo više opustite.
Postoje podloge koje se stavljaju ispod bebe i očitavaju disanje, pa vas obaveštavaju putem bebi alarma. Međutim, one se vrlo često greškom aktiviraju što doprinosi mnogo većoj panici i prekidima u spavanju.
Nekada će beba tokom noći hrkati, coktati ali i tako tiho disati, da je apsolutno ne čujete. San novorođenčeta se sastoji iz različitih ciklusa, od brzog progresivnog disanja, koje je duboko, do sporijeg i plićeg. U prvih par meseci, disanje bebe će vremenom postati zrelije, sa povremenim uzdasima. Povremeno hrkanje je potpuno normalno i ne treba da vas brine.
Kako proveriti da li beba diše?
Slušajte – nagnite se i približite uvo bebinim usnama i nosu, tako ćete čuti disanje.
Osetite – blago prislonite obraz do bebinog lica i osetićete njen dah na koži.
Gledajte – sagnite se tako da vam oči budu u ravni sa bebinim stomakom, gledajte u grudi i kako se polako pomeraju gore-dole.
Kada odete na prvi pregled u savetovalište, pedijatar će proveriti bebino disanje. Ako i dalje budete zabrinuti, razgovarajte sa bebinim lekarom i recite kakav problem imate. On će vas detaljnim pregledom novorođenčeta najbolje opustiti da ne brinete jer je sve u redu. Ukoliko se pak pokaže da je pedijatru nešto nejasno, uputiće vas kod specijaliste.
Kada treba da odvedete dete kod lekara?
Ako ima više od 60 udisaja u minutu,
ukoliko primetite da diše tako što širi nozdrve jer joj nedostaje kiseonik,
ako se beba svakodnevno zadiše na kraju dana,
promuklost koja duže traje i kašalj nalik na lavež,
ako primetite da se mišići ispod bebinih rebara i na vratu vidno uvlače dublje nego što je uobičajeno dok diše,
ako disanje prestane na duže od 10 sekundi,
pojava plavih trouglasnih mrlja na čelu, oko nosa i usana (znak da beba ne dobija dovoljno kiseonika).
Problemi sa disanjem novorođenčeta nisu tako česti, kao što se roditeljima čini. Uglavnom se radi o jednom nepotrebnom strahu u moru briga koje se javljaju sa rođenjem deteta. Jednoga dana ćete, kao i ostali roditelji, uz smeh rado prepričavati kako ste bebu budili namerno jer niste bili sigurni da li diše.
Objavljen: 31. januara 2017. godine, ažuriran: 15. decembra 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Možda vas izluđuje to što dete žvaće majicu, ali ako se prisetite faze kada je bilo beba i stavljalo u usta sve što uspe da dohvati, možda će vam stvari postati jasnije. Bebe to rade da bi naučile kako izgleda svet oko njih, kada ih muči izbijanje zubića, ali ako pričamo o godinama kasnije, zašto dete stavlja majicu u usta? Koji je razlog što deca to rade?
Razvoj samopouzdanja kod dece samohranih roditelja je kompleksan proces koji može biti pod uticajem različitih faktora. Ova tema postavlja zanimljiva pitanja o tome kako jednoroditeljska porodica utiče na formiranje samopouzdanja kod dece u poređenju sa decom koja žive sa oba roditelja.