Prva kontrola bebe u domu zdravlja obavlja se nakon što beba napuni mesec dana. Nije važno ni ako prođe par dana nakon toga, odnosno treba odvesti bebu onda kada se dogovorite sa medicinskim osobljem u domu zdravlja.
Na prvu kontrolu u dom zdravlja, ukoliko ranije nije bilo potrebno, vodićete dete kada napuni mesec dana. Pregled se obavlja u savetovalištu za bebe, odvojenom delu doma zdravlja, kako se zdrava deca ne bi mešala sa bolesnom.
Ponesite torbu sa bebinim stvarima u kojoj će između ostalog biti:
2 tetra pelene (jedna da stavite ispod bebe kada je presvlačite i druga da je stavite na vagu za merenje i doktorov sto, pre nego spustite bebu),
2 jednokratne pelene (tražiće vam da bebu pre ulaska kod lekara presvučete u čistu pelenu, ali može se desiti da se beba ukaki baš u vreme pregleda, pa će biti potrebno da opet menjate pelenu).
Zdravstvena knjižica za bebu
Zdravstvena knjižica možda neće biti gotova kada dođe vreme da se obavi prva kontrola bebe. Ovo nije uvek ni tehnički izvodljivo, zbog potrebnih dokumenata koje prethodno trebate izvaditi da bi došli do zdravstvene knjižice, mada je poslednjih godina procedura dosta brža.
Na kontrolu sa mesec dana, pa čak i onu narednog puta (raspitajte se u svom domu zdravlja da li je dozvoljeno), možete doći sa zdravstvenom knjižicom majke. Bitno je da zdravstvena knjižica bude uredno overena.
Pored toga, kada se obavlja prva kontrola bebe u savetovalištu, neophodna je i bebina otpusna lista iz iz porodilišta.
Prva kontrola bebe u savetovalištu
Otvaranje kartona bebe u ambulanti
Otvaranje bebinog kartona ćete obaviti na šalteru kod medicinske sestre. Ona će podatke koje bude imala preneti iz bebine otpusne liste (datum rođenja, težinu, dužinu, ocenu na rođenju), zatim će uz vašu pomoć popuniti ostatak podataka (Vaše, partnerovo ime, zanimanje, podatke druge dece).
Prva kontrola bebe i izbor pedijatra u domu zdravlja
Prilikom otvaranja kartona, potrebno je da se odlučite i za pedijatra koji će voditi Vaše dete do polaska u školu. Dobro bi bilo da se raspitate kod prijatelja, rodbine, u komšiluku, kog pedijatra bi bilo dobro da odaberete. Ako imate starije dete, verovatno ćete se odlučiti za istog pedijatra.
Merenje novorođenčeta
Kada uđete u ordinaciju, sestra će vam pokazati gde da raspremite bebu. Obično je potrebno da za merenje bebu potpuno skinete, a negde će Vas savetovati da je ostavite u čisto jednokratnoj peleni. Suva pelena je teška oko 20g pa neće bitno uticati na težinu bebe.
Pedijatrijska sestra će izvršiti merenje bebine telesne težine, zatim meri dužinu i obim glave.
Pedijatar će prvo pročitati podatke iz otpusne liste i uporediti ih sa sadašnjim bebinim merama. Zatim će prvo proveriti fontanelu, opipati bebinu glavu, proveriti pupak i opipati vrat, stomak i mošnice kod dečaka. Sledi provera bebinih refleksa i kako se beba pomera, kako reaguje na stomaku, kako na leđima.
Kazaćete pedijatru da li i koliko često dojite bebu, ako ne dojite, koji je razlog tome. Koje, u tom slučaju, adaptirano mleko koristite i koliko mililitara beba pije po obroku. Lekara će zanimati i koliko beba spava, kako se ponaša, da li ima problema sa grčevima.
U toku prvog meseca bi bilo dobro da zapisujete sva pitanja koja vas zanimaju, zatim taj spisak pitanja revidirate pre odlaska i budete spremni za razgovor sa pedijatrom. Tako nećete zaboraviti neka pitanja koja vas muče.
Isti blokčić možete koristiti i da zapišete savete lekara.
Nemojte se ustručavati da pitate pedijatra i otklonite sve nedoumice oko brige o novorođenčetu.
Dobićete i karton vakcinacije u koji će se upisivati svaka naredna vakcina koju dete bude primalo.
Roditelji su obično preplašeni pre prve kontrole. Strepe da li je beba dovoljno napredovala, da li će lekar nešto loše reći, kako će podneti vakcinu. Pritom ne znaju tačno šta ih sve čeka. Nemojte brinuti bez razloga.
Prva bebina kontrola je događaj koji bi bilo lepo da podelite sa partnerom i ovekovečite fotografijom ispred doma zdravlja.
Objavljen: 8. maja 2012. godine, ažuriran: 22. februar 2024. godineSave
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu.