Veoma je važno bezbedno okruženje za bebu. Prvih meseci nećete morati da pazite na štekere i druge opasnosti, ali itekako je važno da na par stvari obratite pažnju. Za sada novorođenče ne može samostalno da se kreće, a nema ni brige o sitnim predmetima koje može da dohvati. U ovom trenutku je veoma važno da obratite pažnju na par skrivenih stvari.
Skrivene opasnosti u kući za bebu
Bezbedno spavanje novorođenčeta
Kako biste smanjili rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS), novorođenčad treba da spavaju na leđima na tvrdom dušeku. Ne dopustite da vaša beba spava na mekom predmetu poput jastuka, jorgana ili plišane igračke.
Toplo jednodelno odelo ili džak za spavanje je sigurniji izbor od ćebeta kojim bi mogla da pokrije glavu i ograniči mogućnost da diše. Korištenje ogradice za krevetac se ne odobrava iz istog razloga.
Dušek bi trebalo da stoji čvrsto, tako beba ne može da ostane zarobljena između njega i stranica krevetića. Proverite da krevetiću ne nedostaju ili ima slomljene delove ili praznine veće od širina flaše.
Bezbedno okruženje za bebu
Sigurno menjanje pelena
Najčešći broj padova novorođenčeta je prilikom presvlačenja, kada se beba skotrlja sa pulta ili kreveta, ako ostane bez nadzora. Najbolje je da odredite mesto za presvlačenje – pult na komodi ili krevecu, pored postavite policu na kojoj će stajati sve što vam je potrebno (maramice, kreme, pelene…) kako bi jednom rukom uvek mogli da pridržavate bebu, a drugom dohvatite sve što vam je potrebno.
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu.