Veliko i dugotrajno istraživanje u Velikoj Britaniji u koje je bilo uključeno skoro 12.000 dece i majki pokazalo je da trudnice koje su pile do dva alkoholna pića nedeljno nisu naškodile bebama.
Na pitanje o upotrebi alkohola majke su odgovarale kada su bebe imale 9 meseci, a bihejvioralne i kognitivne testove njihova deca su radila kada su imala 5 godina.
Istraživanje je pokazalo da deca čije su majke tokom trudnoće bile laki korisnici alkohola (pile su najviše jedno ili dva pića nedeljno), nisu pod većim rizikom od socijalnih i emocionalnih problema, u odnosu na decu čije majke uopšte nisu pile. Piće je definisano kao veoma mala čaša vina ili pola krigle piva ili mala merica žestokog pića.
Ipak, naučnici koji su istraživali posledice konzumacije alkohola u trudnoći naglašavaju da ne mogu da preporuče trudnicama da slobodno piju. U Velikoj Britaniji trudnicama je preporučeno da ne piju uopšte tokom prvog trimestra, a da nakon toga mogu da popiju najviše jedno ili dva pića nedeljno.
S druge strane, u Americi se ženama preporučuje da ne piju uopšte. Zvaničan stav lekara je da se ne zna kolika je količina alkohola bezbedna po dete i zbog toga se ženama savetuje da ga izbegavaju u potpunosti.
Prema jednom istraživačkom radu napravljenom na Univerzitetu u Sarajevu o konzumaciji lekova u trudnoći, alkohol je danas najčešći krivac za nastanak urođenih anomalija.
Usled redovnog i nekontrolisanog konzumiranja alkohola u trudnoći javlja se fetalni alkoholni sindrom koji uključuje teške telesne i duševne poremećaje. Deca ostaju mala rastom, težina i obim glave su ispod donje granice određene za njihov uzrast, a javljaju se i problemi u razvoju motoričkih funkcija, uski očni otvori, različite anomalije na usnama i licu uopšte, kao i u mozgu. Javljaju se takođe i anomalije u razvoju srca, skeleta i bubrega.
Kada trudnica redovno konzumira umerenu količinu alkohola ili ređe pije ekscesivne količine (jedno ili dva pića na dan ili povremeno konzumiranje više pića dnevno), javljaju se takozvani alkoholni efekti koji su mnogo češći od fetalnog alkoholnog sindroma ali se teže dijagnostifikuju.
Alkohol u trudnoći: Koji problemi se mogu javiti zbog konzumiranja alkohola u trudnoći?
Izbegavajte alkohol u trudnoći. Ukoliko ga i pijete, konzumirajte male količine – jedno ili dva pića nedeljno.
Ukoliko imate problem sa prekomernim i prečestim konzumacijama, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom, on vam može pomoći da sačuvate zdravlje vašeg nerođenog deteta.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.