Leto kao period resetovanja – 7 koraka za emocionalni detoks
Kako da iskoristite leto kao period resetovanja? Dok se priroda kupa u suncu, dani postaju duži, ...
Kako da izbegnete oticanje nogu tokom putovanja, koji je jedan od češćih problema poput sindroma nemirnih nogu ako duže sedite u mestu? Pored dugog sedenja, tesna sedišta i slane grickalice su okidači za ovo stanje. Srećom ima načina da ga sprečite ili bar ublažite.
U ovom tekstu
Kada letite ili dugo putujete automobilom ili autobusom, nećete imati mnogo prostora za kretanje, a to može rezultirati otečenim stopalima. Oticanje stopala i zglobova je uobičajen problem tokom leta avionom i obično je bezopasno. Posledica je neaktivnosti tokom koje gravitacija povlači više tečnosti u vaša stopala.
Naše navike ishrane doprinose ovom problemu, jer tokom putovanja češće jedemo brzu hranu, grickalice i prerađevine koje imaju visok sadržaj soli.
Jedna od najčešćih zabluda je da osobe koje imaju sklonost ka oticanju nogu ne treba da piju previše vode. Naprotiv. Upravo je nedostatak vode taj koji dovodi do oticanja.
Pijenje vode pomaže da se organizam očisti od prekomernog unosa natrijuma koji doprinosi zadržavanju tečnosti i oticanju. Važno je da pijete dovoljno vode kako ne biste dehidrirali. Slobodno ponesite veliku flašu vode sa sobom u avion i dopunjavajte je po potrebi. Ukoliko vam se češće bude išlo u toalet, taman ćete se motivisati da ustajete i „protegnete noge“.
Ukoliko je moguće, ustanite da prošetate prolazom na svakih sat vremena. Stajanje i hodanje do kupatila će pomoći u borbi protiv otoka nogu. Kada se vratite, biće vam lakše. Nema potrebe da stojite tokom dužeg perioda.
Ako ne možete da ustanete i hodate po avionu ili autobusu, možete da vežbate mišiće stopala. Pomerajte prste gore-dole. Te okrećite stopalo levo-desno. Važno je da aktivirate što više mišića, uključujući i mišiće listova.
Ako ste u mogućnosti, za putovanje obujte kompresijske čarape do kolena. One su efikasne i sportisti ih koriste nakon treninga. Možete ih naći u atraktivnim bojama, a ne samo dosadne u boji kože kao nekada.
Izbegavajte hranu koja sadrži so i natrijum što je više moguće. Ona može uzrokovati zadržavanje tečnosti, a to se odnosi i na mineralnu vodu. Kisela voda obično ima visok sadržaj natrijuma.
Predeo kod kolena značajno dovodi do povećanja krvnog pritiska kod ljudi sa hipertenzijom ako prekrstite noge, pokazala su istraživanja. Sedenjem se preseca deo nogu i krv sporije prolazi, a samim tim dolazi do oticanja. Ako prekrstite noge, samo ćete pogoršati stanje.
Držanje podignutih stopala će pomoći da poboljšate cirkulaciju. Ako je moguće, ako nema nikog ispred vas, ispružite noge i podignite ih na sedište ispred.
Položaj nogu tokom sedenja povećava pritisak u venama, zato nemojte predugo ostajati u jednom položaju. Često menjajte položaj sedenja, pomerajte noge, vežbajte stopala, kako bi i krv cirkulisala.
Za putovanje autobusom ili avionom koje traje više od dva sata, birajte udobnu obuću. Najbolje je da budu neke meke espadrile ili slip-in patike. Važno je da ih lako možete izuti i izmasirati stopala po potrebi.
Kako bi imali dovoljno prostora da pomerate stopala i izbegli da vam otiču noge, izbegavajte da držite torbu ispod nogu. Najbolje je da torbe držite iznad glave ili u prtljažniku.
Kada stignete na destinaciju posle dugog sedenja, odmah će vam biti lakše. Važno je da možete malo da prošetate i izujete se. Čim budete u mogućnosti lezite na pod i podignite noge uza zid. To će veoma pomoći.
Otok obično nije ozbiljan i trebao bi da prođe sa aktivnošću. Važno je da ne odlažete odlazak lekaru ako ne prolazi ili se stanje pogoršava.
Postojte situacije u kojima bi trebalo da odmah potražite lekarsku pomoć. To su situacije kada se javi: ozbiljno oticanje nogu tokom putovanja koje se ne poboljšava, kada je jedna noga veća od druge, ako se jave otok, bol, crvenilo i toplina u jednom listu, bol u grudima i kratak dah.
Literatura: