Šta je to plućna embolija amnionskom tečnošću (AFE)?
Ako je vaš lekar ili babica nikad nisu spomenuli, nemojte biti iznenađeni, embolija amnionskom tečnošću (AFE) je toliko retka da se većina lekara nikada neće sresti sa tim tokom svoje karijere.
Plućna embolija amnionskom tečnošću je retka akušerska nesreća u kojoj amnionska tečnost, fetalne ćelije, dlake ili druge krhotine ulazi u krv majkepreko placente i izazivaju alergijsku reakciju.Ova alergijska reakcija dovodi do kardiorespiratornog (srce i pluća) kolapsa. Statistike pokazuju da 50 posto bolesnika sa AFE umire unutar prvog sata od početka simptoma, a visok postotak žena koje prežive imaju trajne neurološke smetnje.
Budući da većina lekara nikad nije imala iskustvo sa bolesnicima sa AFE, tačan proces se slabo razume, međutim, veruje se da kad jednom tečnost i fetalne ćelije uđu u plućnu cirkulaciju majke, događaju se dve faze procesa.
U prvoj fazi, pacijent doživljava akutni nedostatak daha i hipertenziju (ekstremno visok krvni pritisak). To brzo napreduje ka kolapsu kardiopulmonalnog sistema kako se komore srca ne šire i time se smanjenje dotok kiseonika u srce i pluća.Nedugo nakon ove faze pacijent pada u komu.
Iako mnoge žene sa AFE ne preživi posle prve faze, oko 40 posto od početno preživelih će preći na drugu fazu. To je poznato kao hemoragična faza i može da bude popraćena teškim drhtanjem, kašljem, povraćanjem i osećajem lošeg ukusa u ustima. Ovo je takođe popraćeno krvarenjem jer krv gubi sposobnost zgrušavanja.Kako hipoksija (smanjivanje dotoka kiseonikom) napreduje, otkucaji fetalnog srca mogu da padnu na manje od 110 otkucaja u minuti, dovodeći fetus u nevolju.
Uglavnom je dogovoreno između zdravstvenih radnika da ovo stanje nastaje zbog ulaska amnionske tečnosti u vene materice, i da za to postoji tri preduslova:
rupture amnionske kese
probijene vene materice ili grlića materice
razlika u nivoima pritisaka vena materice
Iako je izloženost tkiva fetusa česta, a time i pronalaženje fetalnog tkiva unutar majčine cirkulacije nije značajno, u malom postotku žena to dovodi do složenog lanca događaja koji rezultira kolapsom i smrću.
Embolija amnionskom tečnošću (AFE)
Današnja saznanja govore da AFE utiče na sve rase i etničke skupine, i, iako se ranije mislilo da utiče na one starije životne dobi to je opovrgnuto, kao što se izvorno mislilo da se AFE dogodi tek nakon dugog, teškog porođaja.AFE može da se pojaviti pre, tokom ili nakon porođaja, a takođe je poznato da se pojavljuje tokom pobačaja, bolnih trauma i amnioinfuzije (infuzija tečnosti u amnionsku šupljinu kada postoji nedostatak plodne vode).
Statistički, AFE javlja se od oko 1 od 8.000 do 1 od 80.000 trudnoća.
Šokantno, smrtnosti majki je visoka sa oko 80 posto, dok su bebine šanse znatno bolje i preživi oko 70 posto.
Međutim, nema dokaza koji upućuju na to da žene koje su preživele AFE imaju rizik za ponovnu emboliju amnionskom tečnošću u budućim trudnoćama.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Zašto se nekada javlja lažno pozitivan neinvanzivni prenatalni test? Mnogi su se zabrinuli, trudnice i žene koje planiraju trudnoću posebno, obzirom da je ovo test u koji poslednjih godina imaju sve više poverenja, a šta ovaj rezultat pokazuje?
Ešerihija u vaginalnom brisu u trudnoći može izazvati nelagodu i zabrinutost. Ešerihija je bakterija koja se prirodno nalazi u crevima, ali njeno prisustvo u vagini može izazvati infekcije, uključujući urinarne i vaginalne. U trudnoći, hormonske promene i promena u imunološkom sistemu mogu povećati rizik od ovih infekcija, što zahteva posebnu pažnju i tretman.