Postoje žene koje se odlučuju da doje starije dete i tokom nove trudnoće, zatim one koje doje i ne znaju neko vreme da su ponovo u drugom stanju. Nasuprot njima dešava se da beba počne odbijati majčino mleko kada ona ostane u drugom stanju ili se pak dojenje mora prekinuti iz zdravstvenih razloga.
Dilema trudnice
Novopečene trudnice su uglavnom u velikoj dilemi kada ostanu u drugom stanju i doje dete. Majčino mleko je dragocena hrana za svako dete, a istovremeno se mora obezbediti i dovoljno hranljivih materija za bebu koja raste u majčinom stomaku. Uz sve to, trudnica mora da obezbedi i dovoljne količine kalcijuma za sebe.
Priroda je sama postavila stvari tako da fetus uzima potrebne količine kalcijuma iz majčinih kostiju, čak i ako ga ona ne unosi dovoljno. Ovim se narušava koštani matriks trudnice, a posledice su vidljive uglavnom tek u menopauzi kroz pojavu osteoporoze.
Dojenje je specijalna veza koju majka ima sa detetom i logičan nastavak veze nakon porođaja. Majka ovu vezu želi nastaviti i dok nosi drugu bebu u stomaku. Uz edukaciju i dobro osmišljenu ishranu to je moguće, ako nema drugih prepreka za prekid dojenja i ako je na zadovoljstvo i majke i deteta.
Veliki broj dece sam prestane da traži da majčino mleko kada majka zatrudni. Razlog za to je promena ukusa i količine mleka, koje najčešće nastupa početkom drugog tromesečja. Većina žena uglavnom tada i odustaje polako od dojenja, jer se zna dogoditi da bol u bradavicama usled hormonskih promena bude veoma jak, imala je već vremena da postepeno odvikne dete, a nova beba sada uzima dosta više za sebe.
Takođe, postoje situacije kada je dete svakako spremno da prestane da sisa i ovaj razlog nema baš nikakve veze sa novom trudnoćom. Hormoni trudnoće se nalaze u maloj količini u majčinom mleku i oni nisu opasni za dete koje sisa.
Obezbedite dovoljno hranljivih materija tokom dojenja u trudnoći
Ishrana trudnice koja doji mora biti veoma raznovrsna. Obavezna je i dopunska suplementacija vitaminima, mimo unosa voća i povrća kroz hranu.
Važno je da majka ne gubi težinu tokom trudnoće, ali i da dobijena težina nije posledica nekvalitetne hrane (testa, brze hrane, praznih kalorija) koje prividno stvaraju sliku da je sa organizmom sve u redu.
Većina lekara preporučuje prestanak dojenja, kako bi se rizik od prevremenog porođaja sveo na niži nivo. Međutim, odluka o prestanku dojenja u tom slučaju treba da bude isključivo na strani majke.
Ukoliko je dete koje dojite mlađe od godinu dana, povedite računa o tome da li dovoljno dobija na težini. Dajte mu i dodatak adaptiranog mleka počev od sredine drugog tromesečja, ako bude sporije napredovalo ili stagniralo.
Kada je potrebno prestati sa dojenjem
Sa dojenjem bi trebalo prestati ukoliko se jave:
–problemi sa dobijanjem na težini trudnice, veoma loš imunitet, znaci iscrpljenosti
Tokom trudnoće, usled porasta progesterona, mogu se javiti jako bolne i osetljive bradavice. Dojenje u ovakvim situacijama predstavlja problem za majku. Međutim, postoje žene koje ovakav problem nisu nikada iskusile. Da bi trudnica uspela da izrži bol tokom dojenja, preporučujemo da koristi tehnike disanja sa porođaja.
Količina mleka u dojkama se pod uticajem hormona može, ali i ne mora, drastično smanjiti.
Nemojte prestati da dojite samo zato što okolina to od vas očekuje. Odluka o prestanku dojenje treba da bude isključivo vaša, ako ne postoje zdravstvene prepreke i trudnoća je uredna. Međutim, ukoliko postoji bilo kakav zdravstveni rizik, nema potrebe da mu se izlažete. Za dete postoji i alternativno rešenje, a važno je da vi rodite zdravu bebu i budete zdravi za svoju decu još mnogo godina.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.