Da li je bezbedno ostaviti bebu samu dok se mama istušira?
Novopečeni roditelji imaju brojne strahove, posebno nakon što dobiju svoje prvo dete. Najveći strah svih roditelja je da li beba diše, a osim toga imaju brojne strahove uključujući i taj da li je bezbedno da beba ostane sama dok se mama istušira za par minuta.
Mama se tušira, a šta sa bebom?
Definitivno je najbezbednije mesto za bebu njen krevetac. Tamo se ni novorođenče, kao ni starija beba ne mogu povrediti dok ste vi u kupatilu. Ovo je i najbolja opcija ako beba spava.
Međutim, neke bebe nisu mirne i ne žele da ostanu same, a vi sigurno nećete biti opušteni ako ostavite bebu koja plače, pa još i bez nadzora. U tom slučaju, stavite bebu u sedište, ljuljašku ili kolica i smestite je u kupatilo ili ispred, tako da je vidite. Povedite računa da je ne prska topla voda, kao i da ne može da dohvati potencijalno opasne predmete, kablove, hemikalije i ostalo. Pozivicionirajte je tako da u svakom trenutku možete da je vidite kada provirite iz tuš kabine ili iza zavese.
Da li je bezbedno ostaviti bebu samu dok se mama istušira?
Dok se tuširajte, razgovarajte sa bebom i pričajte joj šta radite ili joj pevajte nešto. To će je umiriti i držati joj pažnju. Nema razloga da ovako rutinske kratkotrajne poslove obavljate samo kada je još neko kod kuće.
Ako je beba počela da puzi ili hoda, nemoguće je uglavnom da je zadržite u kupatilu i bezbednu, osim u kolicima. Osim toga, možete planirati tuširanje u vreme spavanja ili joj objasniti da se poigra u krevecu ili ogradici (ako je imate) dok se vi brzo sredite.
Svakako nemojte planirati da je dugo kupanje moguće kada ste sami sa bebom. Čak i ako znate da će beba duže spavati verovatno, nemojte zatvarati vrata od kupatila i predugo se zadržavati.
Objavljen: 14. septembar 2017. godine, ažuriran: 31. januar 2024. godine
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.