Pasulj sa kobasicama: Kako se kuva čorbast pasulj?
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli.
Prošle godine je „Njujork Tajms“ objavio analizu neinvanzivnih prenatalnih testova i objavio da oni daju netačne rezulatate u čak 85% slučajeva. Izvor Zašto se nekada javlja lažno pozitivan neinvanzivni prenatalni test? Mnogi su se zabrinuli, trudnice i žene koje planiraju trudnoću posebno, obzirom da je ovo test u koji poslednjih godina imaju sve više poverenja, a šta ovaj rezultat pokazuje?
Nakon ove informacije, mnoge žene su se zapitale da li uopšte treba da idu na testiranje. Ako pak uradite testiranje i rezultati budu zbunjujući, opet se pitate šta treba da radite. Pitanje oko toga šta znači lažno pozitivan prenatalni test je svakako dodatna briga. Prvo je važno da shvatite šta je NIPT test zapravo i za šta se koristi, kako biste razumeli i ostale podatke.
U ovom tekstu
Neinvanzivni prenatalni test je skrining test koji se koristi da bi se otkrilo da li fetus možda ima neku genetsku abnormalnost. Ovaj test je neinvanzivan, a analizira se mali fragment dnk placente bebe koji završava u krvi majke. Oni sadrže informacije o genetskom sastavu fetusa.
Važno je imati na umu da skrining testovi nisu konačan rezultat, te se sa 100% sigurnošću ne može utvrditi ni rodni indentitet i nije najvažnije otkriti pol bebe, svakako. Oni služe da pokažu rizik od genetskih abnormalnosti, ali ne i da li one zaista postoje.
Da bi se utvrdilo da li postoji neka genetska anomalija, potreban je invanzivan test, a to mogu biti biospija horinskih čupica, amniocenteza ili kordocenteza. Ovo su dijagnostički testovi, ali i minimalno povećavaju rizik od pobačaja.
NIPT testovi pokazuju različite genetske abnormalnosti. „Njujork tajms“ smatra da je previđanje rizika fetusa za Daunov sindrom veoma tačno, što je jedna od osnovnih analiza ovog testa. Međutim, kada su u pitanju druge genetske abnormalnosti postoji više mogućnosti da se javi lažno pozitivan neinvanzivni prenatalni test. Oni su analizirali pet najpopularnijih testova u SAD-u i rezultate u odnosu na različite ređe sindrome i zdravstvena stanja. Rezultati su se razlikovali od testa do testa, ali su davali netačne rezultate u proseku u 85% slučajeva.
Morate imati u vidu da ovi testovi mogu biti netačni, oni su samo predviđanje i skrining, a ne postavka dijagnoze. Stres koji trudnica preživljava kada dobije pozitivan rezultat i saznanje da možda postoji neki genetski problem je ogroman. Ovo opravdava zabrinutost koju je „Njujork tajms“ prikazao, a sa druge strane, odluka da se testovi rade je isključivo individualna. Takođe je individualna i odluka o daljoj dijagnostici, kao i tome da li želite da ostanete u drugom stanju i rodite dete.
Mnogi budući roditelji se pitaju da li je genetsko testiranje potrebno i da li je vredno stresa. Posebno treba imati u vidu i cenu testova u Srbiji. U drugim zemljama su često ovi testovi jeftiniji, a u nekim, poput Holandije, ovaj test se radi o trošku zdravstvenog osiguranja. Genetski testovi se vade iz krvi između 10. i 14. nedelje trudnoće, a naknadni dijagnostički testovi se rade između 15. i 20. nedelje trudnoće.
Dakle, ako se javi lažno pozitivan prenatalni test, predstoji vam čekanje na dijagnostički test odnosno amniocentezu, te onda čekanje na rezultate iste. Čekanje i anksioznost u tom periodu mnogo više „koštaju“ nego što će vas koštati finansijski sve ovo. Međutim, ako žena ima neki od faktora rizika (godine starosti, genetska stanja u porodici i slično) savetuje se da ipak uradi neki od testova.
Lažno pozitivan neinvanzivni prenatalni test može da vrši pritisak i izazove stres, ali znanje je moć. Informisanost o tome da ovo nije dijagnostički test mnogo znači. Jasno je da vam smeta i da se nekada osećate preplavljeno uz previše informacija, ali isto tako će vam značiti da znate šta dalje treba preduzeti i da radite sve i uvek u interesu vaše sadašnje i buduće porodice.
Objavljen: 29. juna 2023. godine, ažuriran: 19. septembar 2024. godine
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli. Bio bez mesa, sa suvim mesom ili kobasicama, pasulj je i veoma zdravo povrće. Dobra strana ovog variva je u tome što uvek možete da ga skuvate za više dana i čini se da…
U tradicionalnom društvu, monogamija se često doživljava kao jedini ispravan oblik partnerskog odnosa. Međutim, poslednjih godina sve više se govori o alternativnim modelima veza, među kojima je i poliamorija. Iako i dalje izaziva kontroverze i nerazumevanje, poliamorija postaje deo šire rasprave o ljubavi, intimnosti i slobodi izbora u savremenom svetu. U ovom tekstu1 Šta je…
Čitalac se obratio lekaru jer ima kalcifikat u prostati i zanima ga da li postoji neko rešenje mimo operacije. Pitanje: Kalcifikat u prostati Poštovanje doktore…. Imam pitanje u vezi prostate. Naime, već duže godina kontrolišem redovno stanje prostate i koliko toliko je držim pod kontrolom. Imam 55 godina, a dimenzije prostate su 51 x 33…