15.10.2024 11:01

Placenta previa – nisko postavljena posteljica

Placenta previa je stanje ukoliko posteljica delimično ili potpuno prekriva grlić materice. Ako se ovo stanje javi na samom početku trudnoće, to obično nije problem jer posteljica raste nagore sa matericom tokom trudnoće. Ukoliko se javi kasnije i potpuno prekriva porođajni kanal, može sprečiti vaginalni porođaj i praviti komplikacije.

Šta je placenta previa?

Posteljica je jedini organ u ženinom organizmu koji postoji samo tokom trudnoće. Ona je jednom stranom pričvršćena za matericu, dok je drugom stranom, pupčanom vrpcom povezana sa fetusom. U većini slučajeva se nalazi negde na zidu materice, daleko od grlića, obično na prednjem ili zadnjem zidu i tada nema nikakvih problema.

Kada je ona nisko postavljena posteljica i delimično ili potpuno prekriva grlić materice onda to predstavlja problem, kako za trudnicu, jer mora strogo da miruje, tako i za sam tok porođaja – obično se trudnoća završava carskim rezom.

Vreme postavljanja dijagnoze o posteljici

Ukoliko je posteljica na samom početku nisko usađena, to ne mora biti problem jer se materica tokom trudnoće poveća i do dvadeset puta, pa posteljica može da se s rastom pomera više i bude na bezbednoj udaljenosti od grlića materice. Iz tog razloga, dijagnoza je ključna tek sa ulaskom u poslednje tromesečje trudnoće.

Ne treba paničiti ukoliko je postavljena dijagnoza placenta previja. Tokom trudnoće su mnogo opasnija ona stanja koja se događaju iznenada, od onih koja je dijagnoza postavljena blagovremeno i redovno se kontrolišu.

Photo: Wikimedia Commons

Pregled posteljice u trudnoći

Pri svakom ultrazvučnom pregledu, lekar posvećuje pažnju i pregledu posteljice, određuje njen položaj, stepen zrelosti i veličinu.

Postoji par problema koji se mogu javiti kada je posteljica u pitanju:

  • Placenta previa;
  • Placenta akreta (urasla posteljica);
  • Abrupcija posteljice (odlubljivanje posteljice od materice).

Sva tri slučaja mogu izazvati obilno krvarenje, koje može da ugrozi i majku i bebu.

Ukoliko se radi o placenti previja, lekar će preporučiti strogo mirovanje, bez ikakvog fizičkog napora. U pojedinim slučajevima se savetuje i hospitalizacija.

PROČITAJTE i o drugim poremećajima posteljice

Objavljen: 8. februar 2016. godine, ažuriran: 15. oktobar 2024. godine

Literatura:

  1. MedScape: https://emedicine.medscape.com/article/262063-overview
  2. MarchOfDimes: https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/pregnancy/placenta-previa
  3. MSD Manual: https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/complications-of-pregnancy/placenta-previa
  • Lenja pita na starinski način

    Lenja pita na starinski način

    Da li ste se nekada pitali kako se pravi originalna lenja pita na starinski način? Moram priznati da sam veliki obožavalac kolača sa jabukama, a nekako su jabuke svima i jedno od voća koje se uvek nalazi u kući, ali ovo je prvi put da se lenja pita pravila kod nas. Iz tog razloga, probala…

  • Hematom u trudnoći (subhorionski hematom)

    Hematom u trudnoći (subhorionski hematom)

    18Hematom u trudnoći (subhorionski hematom) je krv koje se formira između zida materice i horionske membrane u trudnoći. U ovom tekstu1 Koliko se često javlja hematom u trudnoći?1.1 Kako nastaje hematom u trudnoći?1.1.1 Simptomi hematoma u trudnoći1.1.1.1 Komplikacije zbog hematoma u trudnoći2 Kako se leči hematom u trudnoći?2.1 Ostala pitanja vezana za hematom u trudnoći…

  • Žena BLIZANAC – 5 stvari koje treba da znate o blizancima

    Žena BLIZANAC – 5 stvari koje treba da znate o blizancima

    Žena BLIZANAC je neko koga je teško prikovati i zadržati. Ona je u pokretu i iznova želi nešto zabavno. Ali ako želite ideju kako da je impresionirate, to je to. Napravite zgusnut raspored koji će se sastojati i od piknika, provoda, ali i gledanja filmova. U ovom tekstu1 Žena BLIZANAC: 21.05. – 20.06.1.1 1. Žena…