Poremećaji posteljice: Komplikacije placente – placenta previa i drugo
Šta su poremećaji posteljice i kakvi mogu biti? Patološke posteljice, kako sam naziv kaže, prestavljaju oblike posteljica koje po nečemu odstupaju od uobičajeno očekivane posteljice. Najčešći poremećaj je placenta previa.
Poremećaji posteljice se dele na:
patološke posteljice po obliku
patološke posteljice po strukturi, i
tumore posteljice.
Najčešće se javljaju odstupanja u obliku posteljice.
Poremećaji posteljice – Patološke posteljice po obliku
Posteljica je obično ovalnog oblika ili oblika pogače. Odstupanja mogu da se jave, više ili manje izražena.
Placenta anularis je posteljica izgleda potkovice.
Placenta bilobata (trilobata; multilobata) su posteljice koje su režnjevite, tj. postoje kao useci tako da izgleda kao da je iz delova.
Placenta bipartiva (tripartiva). Po pravilu ide: jedna trudnoća – jedna posteljica, ali nekad mogu da se nađu i 2 ili 3 odvojene.
Placenta succenturiata je sporedna (pomoćna) posteljica. Tu postoji 1 normalna posteljica i jedna dodatna mala.
Placenta membranacea jeste atrofična posteljica. Veoma je velika i tanka. Obično zahteva dodatnu pomoć u trećem porođajnom dobu (manuelnu reviziju) jer se teško sama cela oljušti posle porođaja.
Placenta fenestrata predstavlja posteljicu kojoj u celoj debljini nedostaje jedan ili više kotiledona (čupica).
Takođe, mogu da postoje problemi oko načina kako je posteljica pričvršćena za matericu. Posteljica se za mataricu drži obično putem čupica (horionskih resica) koje su urasle u bazalnu decuduu. Posle porođaja, kako materica počinje da se kontrahuje, tako se te veze kidaju i posteljica se ljušti. Međutim, nekad to ne ide tako lako, zbog čega je potrebna manuelna revizija, kiretaža ili čak histerektomija.
Placenta accreta – urasla posteljica (nije pravi patološki oblik).
Placenta accreta vera postoji u situacijama kada su horionske resice u kontaktu sa površnim mišićnim delom materice.
Placenta increta je kada su čupice još više urasle u mišićni sloj materice. Obično prati placentu previu.
Placenta pecreta – čupice prolaze ceo mišićni sloj materice, sve do peritoneuma.
Komplikacije posteljice: Nisko postavljena posteljica – Placenta previa
Razvoj trudnoće utiče na položaj posteljice samim tim što se materica širi, a posteljica raste. Područje na kom je postavljena posteljica je obično dalje od grlića materice. Ako ostane nisko postavljena posteljica, ona može da bude blizu ili delom prekriva grlić materice što blokira bebin izlaz. Događa se kod 1 od 200 trudnica, ali dobra vest je da u većini slučajeva grlić nije potpuno prekriven.
Položaj posteljice se obično beleži na ultrazvuku između 18 i 21 nedelje. Kod čak 9 od 10 žena posteljica će se pomeriti nagore u narednom periodu i izbeći će se komplikacije placente koje dovode do carskog reza.
Placenta previa je posteljica koja je smeštena u donjem delu materice i time je na putu prednjačećeg dela ploda kada krene porođaj. Može da doseže unutrašnje ušće materice, da ga delimično ili u celosti pokriva. Ova situacija zahteva porođaj putem carskog reza. Više o placenta previa!
Kako možete da znate da sa posteljicom nešto nije u redu?
Postoje znaci koji ukazuju da postoje poremećaji posteljice tokom trudnoće. U nekim slučajevima možda nećete znati da nešto nije u redu, ali će lekar prilikom rutinskih pregleda utvrditi postojanje komplikacije placente i dati vam savet šta dalje da radite. Glavni znaci da postoje komplikacije posteljice su:
Kod nekih žena se javlja samo jedan od ovih simptoma, ali bi trebalo da se svako obratite lekaru, ukoliko primetite nešto neuobičajeno. Posebno ukoliko se pojavi vaginalno krvarenje u drugom ili trećem trimestru, a ako je praćeno i bolom, hitno se obratite lekaru.
Objavljen: 25. jul 2013. godine, ažuriran: 18. oktobar 2024. godine
Cervikalna displazija ili displazija grlića materice je prekancerogeni rast ćelija koje se razvijaju na površini grlića materice. HPV infekcija može da uzrokuje displaziju grlića materice i iako nije kancerogena, stručnjaci ovo stanje opisuju kao preteču raka grlića materice. Redovni ginekološki pregled koji obuhvata Papa test mogu pomoći u otkrivanju displazija grlića materice. Posle postavljanja dijagnoze,…
Čitalac ima problem jer je pukao frenulum i treba mu savet urologa kako bi znao šta da radi. Pitanje: Pukao frenulum Dobar dan, doktore! Želeo bih da Vas zamolim za jedan savet. Pukao mi je frenulum. Sada ne znam šta da radim. Zbunjen sam. Sada me ne boli. Da li će to da zaraste ili…
Pšenične klice predstavljaju deo pšeničnog zrna i služe i kao seme za novu biljku. Klica je glavna nutritivna komponenta pšenice celog zrna. Klice, zajedno sa ljuskom, se uklanjaju iz rafinisanih proizvoda i ne možete ih naći u belom brašnu. U ovom tekstu1 Kako se koriste pšenične klice?1.1 Da li je zdravo jesti pšenične klice?1.1.1 Ko…
Cervikalna displazija ili displazija grlića materice je prekancerogeni rast ćelija koje se razvijaju na površini grlića materice. HPV infekcija može da uzrokuje displaziju grlića materice i iako nije kancerogena, stručnjaci ovo stanje opisuju kao preteču raka grlića materice.
Zdravo! Moja beba nije prošla skrining sluha u porodilištu, pa smo je posle mesec dana vodili na još jedan na Institutu za majku i dete. Međutim, ni tamo nije prošao.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.