Šta je dijastaza trbušnih mišića? Kada se pojavljuje dijastaza stomaka? Koji su rizici i kako se leči? Zašto žene često ni ne znaju da imaju dijastazu i koje su posledice?
Da li su vam se vratili mišići na stomaku posle porođaja?
Često žene nakon porođaja misle da je sve prošlo i ne vode dovoljno računa o sebi. Ovo je veoma pogrešno jer tek sada treba da date sve od sebe da budete što zdravije jer bebi trebate još dugo. Jedna od stvari na koju ne obrate pažnju da li su se stomačni mišići vratili na mesto. Posebno one žene koje počnu sa vežbanjem, a nisu spremne.
Razmicanje trbušnog mišića – dijastaza
Dijastaza se javlja kada trbušni mišići više ne mogu da se rastežu pod pritiskom uvećane materice. Ukoliko niste fizički aktivni, pa su u mišići u lošem stanju, ovo stanje takođe može da se dogodi. Trudnice retko primete da imaju dijastazu. To se dešava kada se vaših 6 mišića na trbuhu koji se nalaze ravno sa svake strane trbuha. Ovi mišići su veoma važni jer drže vaše unutrašnje organe unutar stomaka.
Hormoni igraju važnu ulogu jer oni opuštaju vezivno tkivo kako bi se telo prilagodilo da beba ima mesta da raste. Često se mišići sami vrate na mesto nakon porođaja, kada se i nivo hormona stabilizuje.
Ako se trbušni mišići ne vrate na mesto između 3 i 6 meseci nakon porođaja, postoji mogućnost da se neće srediti bez fizikalne terapije ili nekog invanzivnijeg tretmana. Čak 40% žena ima dijastazu 6 meseci posle porođaja.
Nošenje pojasa kod dijastaze
Lekar će proceniti da li je potrebno da nosite pojas, ukoliko su razmaknuti trbušni mišići. Ako je u pitanju veliko razmicanje trbušnih mišića, verovatno da će pojas biti potreban. Ali kod malog razmicanja, bolje je da ga ne nosite. U tim slučajevima je kontraindikovan. Pojas će onemogućiti da vežbate prirodno i da se taj mali razmak vrati na staro.
Dok god imate ovaj problem, preporučeno je ustajanje preko boka i uz oslanjanje na ruke kako biste štedeli prave stomačne mišiće, a aktivirali kose mišiće.
Ojačavanje kosih trbušnih mišića će ubrzati spajanje pravih trbušnih mišića.
Da biste proverili da li imate dijastazu, lezite na leđa, sa savijenim kolenima i nogama na podu. Stavite dlanove na stomak, sa prstima okrenutim ka prstima. Lagano pritiskajte prste na području pupka, a zatim polako podignite glavu, povlačeći bradu do grudi. Ovo uzrokuje kontrakcije trbušnog zida. Ako između mišića (na sredini) imate razmak od najmanje 2 prsta, znači da imate dijastazu. Prazan prostor od 4 i 5 prstiju smatra se ozbiljnim. Ponovite ovaj postupak i tik iznad pupka, kao i ispod pupka jer su razdvajanja najčešća na ova tri mesta.
Žene koje su redovno vežbale u trudnoći imaju mnogo manje šanse da imaju dijastazu nakon porođaja.
Kako rešiti problem dijastaze stomačnih mišića nakon porođaja?
Nemojte sami počinjati sa vežbama, ako utvrdite da imate dijastazu. Biće vam potrebna uputstva za vežbanje koja ćete dobiti od fizioterapeuta. U suprotnom možete pogoršati stanje vašeg stomaka. Imajte na umu da ni kod nas, a ni u svetu, lekari često ne obraćaju pažnju na to. Posebno ne ginekolozi, obzirom da to na neki način nije njihova specijalnost. Zato je najbolje da se obratite fizijatru koji će se pozabaviti vašim mišićima i efikasnom oporavku.
Veoma je važno da kada odlučite da ponovo počnete sa vežbama, bilo da je to 6 nedelja, nakon vaginalnog porođaja, ili 6 meseci, nakon carskog reza, obavezno proverite da li su se mišići vratili, pa tek onda smete početi vežbe za stomak.
Ukoliko se radi o ozbiljnoj dijastazi, koja se ne može regulisati putem fizikalne terapije, slušajte upute lekara i ako je potrebno operativnim putem rešite problem. Ovo se radi kada više ne planirate trudnoću.
Koji su drugi problemi koji se mogu javiti zbog razmicanja mišića stomaka?
Dijastaza trbušnih mišića može da dovede do hroničnih bolova u donjem delu leđa, nevoljnog mokrenja, otežanog pražnjenja creva, bola tokom seksulanih odnosa, bola u karlici i kuku.
https://demetra.rs/nova-trudnoca-nakon-porodaja/
https://demetra.rs/sest-nedelja-posle-porodaja/
Objavljen: 4. aprila 2019. godine, ažuriran: 2. januar 2024. godine
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.