19.10.2024 07:50

Pripremne kontrakcije

Pripremne kontrakcije, lažne ili Brakston-Hiksove,kontrakcije kako ih još nazivaju su sporadične kontrakcije koje počinju još od šeste nedelje trudnoće, međutim vi ćete početi da ih osećate tek pred kraj drugog tromesečja. Neke žene ih ne primete uopšte do kraja trudnoće.

Lažne kontrakcije – Brakston-Hiksove kontrakcije

Ove kontrakcije su uglavnom bezbolne ili podsećaju na blage menstrualne bolove u poslednjim nedeljama trudnoće. Tada će vam možda biti problem da ih razlikujete od pravih kontrakcija, posebno ukoliko vam je ovo prva trudnoća. Bitno je da znate kako izgledaju, kako ne biste paničili i mislili da je u pitanju prevremeni porođaj.

Ukoliko ste manje od 37 nedelja trudni, a imate više od četiri kontrakcije u roku od sat vremena, obavezno se javite lekaru.

Kako razlikovati pripremne kontrakcije i prave?

U devetom mesecu i pripremne kontrakcije izazivaju nelagodu i mogu se povremeno javljati ritmično i relativno blizu jedna drugoj, zbog čega neke žene pogrešno pomisle da im počinje porođaj. Pripremne kontrakcije su često i bolne, a pojavljuju se da pomognu grliću da sazri, omekša i postepeno počne da se skraćuje i otvara.

Za razliku od njih, prave kontrakcije vremenom postaju sve učestalije, jače i bolnije.

Šta preduzeti kada se jave pripremne kontrakcije?

  • Promena položaja i aktivnosti može da pomogne. Ponekad odmor olakšava kontrakcije i bol popušta, dok drugima pomaže šetnja. (Prava kontrakcija će trajati bez obzira na ono što radite.)
  • Napunite kadu i lezite u toplu kupku par minuta, ona će vam pomoći da se opustite.
  • Pokušajte da popijete nekoliko čaša vode, jer kontrakciju nekada može da izazove i dehidratacija.
  • Vežbajte relaksaciju, sporo i duboko disanje. Ono neće zaustaviti kontrakcije, ali može da vam pomogne da smanjite nelagodnost.

Imam kontrakcije – da li da zovem lekara?

Pozovite lekara odmah – ako niste još uvek u 37. nedelji trudnoće i vaše kontrakcije postaju sve učestalije, ritmične i bolne ili ako imate bilo koji od mogućih znakova prevremenog porođaja:

  • bol u stomaku nalik menstrualnom i grčeve
  • više od četiri kontrakcije u sat vremena, čak i ako nisu bolne,
  • promena vaginalnog sekreta – ukoliko postane previše voden, roze ili krvav,
  • povećan pritisak na karlicu ( osećate da beba gura napolje),
  • bolovi u krstima, posebno ako do sada niste imali ovaj problem.

Ukoliko ste ušli u 37. Nedelju, onda nema potrebe da zovete lekara, osim ukoliko kontrakcije traju oko 60 sekundi i počinju da se javljaju na svakih pet minuta. Tada je vreme da krenete u bolnicu.

pripremne kontrakcije
Photo by Xavier Mouton Photographie on Unsplash

Literatura:

  1. PregnancyBirthBaby.au: Braxton Hicks Contractions – https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions
  2. MedicineNet: https://www.medicinenet.com/braxton_hicks_contractions/article.htm

Objavljen: 14. februara 2013. godine, ažuriran: 19. oktobar 2024. godine

poremecaji posteljice

Poremećaji posteljice: Komplikacije placente – placenta previa i drugo

  • Školski raspusti 2025/2026 – 5 prilika za porodični predah

    Školski raspusti 2025/2026 – 5 prilika za porodični predah

    Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…

  • Kako stres utiče na plodnost? – Veza između mentalnog zdravlja i steriliteta

    Kako stres utiče na plodnost? – Veza između mentalnog zdravlja i steriliteta

    Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…

  • Šta je celijakija?

    Šta je celijakija?

    Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran. Problem je u tome što se gluten u tragovima može naći u mnogim prerađenim namirnicama, pa čak i u…