2.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće: druga nedelja trudnoće
Trudnoća se obično računa od prvog dana poslednje menstruacije, tako da 2.nedelja trudnoće nije period kada ste zapravo u drugom stanju, već mu prethodi.
Potpomognut ili asistiran porođaj nekada podrazumeva da se upotrebljava vakuum na porođaju ili forceps. Kada prirodni porođaj ne ide glatko, potrebno je da se upotrebi neki od ovih instrumenata, ali se oni koriste samo kada je to izrazito neophodno i u veoma retkim situacijama. Ređi je kod žena koje su u prošlosti imale vaginalni porođaj bez pomagala.
U ovom tekstu
Vaš lekar ili babica bi trebalo da vam objasne zašto postoji potreba da se koristi vakuum na porođaju ili pak forceps. Potrebno je da date saglasnost za ovaj postupak i onda ćete verovatno dobiti lokalni anestetik koji umrtvljuje kožu između vagine i anusa, ukoliko već niste primili epiduralnu anesteziju. Ukoliko pak, akušer bude imao neke dileme i zabrinutost, bićete prebačeni u operacionu salu kako bi se obavio carski rez.
Prilikom vakuuma ili forcepsa na porođaju često je potrebno i uraditi epiziotomiju kako bi se vaginalni otvor povećao. Ukoliko dođe do posekotine ili poderotine, ona će biti sanirana šavovima. Ako sve bude išlo po planu, bebu će vam staviti na grudi, a moguće je i da partner preseče pupčanu vrpcu.
Porođaj vakumom se odvija tako što se on pričvršćuje za bebinu glavu usisavanjem. Čaša vakuuma može biti plastična ili metalna, meka ili tvrda i pričvršćena na usisni uređaj. Tokom kontrakcije i pomoću guranja, akušer i babica nežno povlače i pomažu da se beba izvuče napolje.
Ukoliko se porođaj odvija u trudnoći manjoj od 36 nedelja, onda se obično preporučuje forceps jer je manja šansa da on ošteti još uvek meku bebinu glavu.
Forceps ili hvataljke su instrument koji liči na klešta. One se ponekad koriste ako se beba ne pomera u vaginalnom kanalu. Ova situacija može se dogoditi iz više razloga, ali obično se javlja kada kontrakcije materice nisu dovoljno jake da izbace bebu. Hvataljke se koriste i kada beba nije dobro i potrebno je hitno izbavaditi je da bi joj se pomoglo.
Ako lekar koristi hvataljke, moguće je da će vam odmah dati lokalni anestetik, kako bi mogao da izvrši epiziotomiju i izvuče bebu. Hvataljke se postavljaju sa bočnih strana bebine glave. Rizici upotrebe ovog metoda su relativno niski kada se koristi pravilno, ali mogu uključivati modrice ili oticanje na glavi bebe.
Forceps na porođaju se koristi samo u izuzetnim situacijama koje su veoma retke i uglavnom da bi se spasile beba ili/i majka. Postoje izvesni rizici od upotrebe hvataljki tokom porođaja koji uključuju dugotrajne bolove i problem sa zarastanjem rane kod majke. Briga o novorođenoj bebi je dovoljno naporna sama po sebi, pa bi bilo dobro da to dočekate u što boljem zdravstvenom stanju. Iako se neke stvari ne mogu predvideti.
Studija objavljena u časopisu “Obstetrics & Gynecology” avgusta 2021. godine je razmatrala upotrebu u Austriji, Kanadi, Norveškoj i Švedskoj. Pokazala je da dolazi do dužeg opravka porodilje koji za posledicu mogu imati loše zarastanje i hronični bol, seksualnu disfunkciju, inkontinenciju, prolaps karličnog dna i infekcije. Studija je podstakla lekare i roditelje da preispitaju da li je forceps bezbedan na porođaju.
Primarni razlog za upotrebu uključuje i iscrpljenost majke od guranja bebe, a može da se koristi i kod fetalnog distresa, ako glava fetusa nije postavljena pravilno ili ako majka ima neki medicinski problem (poput srčanog oboljenja) koji joj onemogućava guranje.
Ranije su se ove metode češće koristile, ali sada se to u Sjedinjenim Američkim Državama radi u samo 1% vaginalnih porođaja, dok su skandinavske zemlje uvele program “zaštite perineuma” i nastoje da edukuju lekare da se što ređe koristi. Ukoliko majka nije u stanju da gura plod iz medicinskog razloga, savetuje se carski rez.
Potencijalni rizici za bebu su da bude povređena i uključuju i frakture lobanje u izuzetno retkim slučajevima. Može se dogoditi i da se bebi slomi ključna kost ili povrede njeni facijalni nervi.
Objavljeno: 18. mart 2012. godine, ažuriran: 17. novembar 2024. godine
Trudnoća se obično računa od prvog dana poslednje menstruacije, tako da 2.nedelja trudnoće nije period kada ste zapravo u drugom stanju, već mu prethodi. Ovulacija, koja predstavlja oslobađanje jajne ćelije iz jajnika, obično se javlja oko 14 dana nakon prvog dana poslednje menstruacije, ali to može da varira u zavisnosti od dužine menstrualnog ciklusa osobe.…
Prvi dan trudnoće, odnosno 1. nedelja trudnoće, se računa od prvog dan menstrualnog ciklusa, odnosno prvog dana kada dobijete menstruaciju. To je dan kada se sluznica maternice odbaci i počne krvariti, što označava početak novog ciklusa. Ako se računa od ovog dana, trudnoća traje 40 nedelja (9 meseci) do porođaja. Dakle, ako je poslednja menstruacija…
Mnogi smatraju da su rižoto i pilav jedno te isto, ali to je sve samo ne istina. Pa čak i kada kažu da je slično, verovatno nisu jeli pravi rižoto već neku improvizovanu verziju pirinča, koji pre podseća na kineski nego na italijanski način pripreme. Osim što je za sva ova jela pirinač glavni sastojak,…