Velike promene koje se dešavaju u telu trudnice, uključujući i rast telesne težine i promenu položaja leđa usled rasta ploda, po pravilu uzrokuju različite bolove. Neke žene pate od bolova u leđima, neke u kukovima, na stopalima. Išijas u trudnoći izaziva vrlo specifičan bol, pa ga nije teško prepoznati.
Išijas je stanje koje uzrokuje bol duž staze išijatičnog živca, najdužeg živca u telu, koji se proteže od donjeg dela leđa, preko stražnjice pa sve do nogu. Tokom trudnoće, žene su osetljivije na razvoj išijasa zbog promena u telu koje utiču na leđa i karlicu.
Najjednostavnije se išijas može objasniti kao bol i druge nelagodnosti izazvane pritiskom na kičmene korenove išijadičnog živca. Bol se javlja u dnu leđa, krstima, zadnjici i često proteže niz nogu sve do stopala, a može se javiti na levoj ili desnoj strani, ili, znatno ređe, na obe istovremeno. Veoma često otežava kretanje i stajanje.
Simptomi išijasa u trudnoći
Simptomi išijasa u trudnoći mogu variriati od blagih do mučnih. Može se dogoditi da primetite samo blago peckanje u jednom delu tela, ali i da:
Imate pečenje u donjem delu leđa i zadnjici.
Jak bol koji se kreće od karlice niz zadnji deo noge.
Iznenadni bol koji se upoređuje sa udarom struje.
Bol koji se pogoršava tokom dužeg sedenja, kašlja i kijanja.
Utrnutost, slabost mišića i peckanje u jednoj nozi, kuku ili stopalu.
U trudnoći, usled naglog rasta materice i ploda, pritisak na ovaj živac može stvoriti veliku neprijatnost za trudnicu. Bol se može javljati samo u određenim periodima trudnoće, ili pred kraj, kada beba oteža, zatim kada beba zauzme određeni položaj u materici, ili da traje sve vreme i sve do porođaja. Bol po pravilu prestaje odmah ili ubrzo nakon porođaja.
Činjenice o išijasu
Evo nekoliko ključnih činjenica o išijasu tokom trudnoće:
Povećanje težine: Tokom trudnoće, žene dobijaju na težini što može za posledicu imati dodatni pritisak na leđa i karlicu, što može pogoršati simptome išijasa.
Promene u položaju tela: Rastući fetus menja položaj tela trudnice. Ovo može rezultirati povećanim pritiskom na išijatični živac, što može uzrokovati bol.
Hormonske promene: Hormoni koji su prisutni tokom trudnoće mogu oslabiti ligamente i mišiće koji podržavaju leđa i karlicu, povećavajući rizik od razvoja išijasa.
Komplikacije zbog nelečenja: Nelečeni išijas tokom trudnoće može biti posebno neugodan i otežati kretanje trudnice, što može uticati na njen kvalitet života i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Šta možete učiniti da ublažite bol od išijasa?
Ništa ne možete da uradite da u potpunosti izlečite ovaj problem u trudnoći, ali možete olakšati simptome ako isprobate ove metode:
Koristite tople obloge, topao tuš ili termofor oko 10 minuta u kontinuitetu.
Nežno radite vežbe istezanja i prenatalnu jogu.
Radite vežbe snage. One koje su predviđene za trudnoću i koje su vam odobrene. Trening snage ojačava mišiće trupa i leđa i pomaže da se stabilizuje kičma.
Pokušajte da nagibom karlice ojačate trbušne mišiće.
Plivajte. Vežbe u vodi pomažu posebno kod bolova u leđima, a mnogim ženama je odobreno da plivaju tokom cele trudnoće i tako olakšaju probleme koje pravi išijas u trudnoći.
Probajte da nosite pojas za trudnice kako bi pružili potporu leđima i donjem delu stomaka.
Pravite pauze i nemojte predugo biti na nogama. Pokušajte da se oslonite samo na jednu nogu ili nogu u kojoj osećate bol oslonite na stolicu ili neki drugi predmet.
Nemojte sedeti u jednom položaju tokom dužeg vremena.
Spavajte na suprotnoj strani od one u kojoj osećate bol.
Držite jastuk između nogu dok spavate na boku kako bi olakšali bol.
Probajte alternativne metode lečenja kao što su akupunktura, kiropraktika ili masaža, ali budite sigurni da idete kod kvalifikovane i stručne osobe.
Pitajte svog lekara o tome koje lekove protiv bolova smete da koristite.
Veoma je teško, iz kog god ugla da sagledavate, da se napravi lista najboljih knjiga svih vremena. Mnogi su pokušali da sastavljaju ovakve liste, ali je nemoguće biti potpuno objektivan. Probaćemo da napravimo listu najocenjivanijih knjiga na aplikaciji i sajtu Goodreads, možda one nisu najbolje, ali svakako su zavredile pažnju najvećeg broja ljudi u savremenom…
Mnoge buduće mame se pitaju šta znači kada je posteljica na zadnjem zidu materice. Postoje čak i neka verovanja da položaj posteljice može da ukaže i na to kog je pola beba. Šta sve treba da znate o tome kada je posteljica na zadnjem zidu. U ovom tekstu1 Položaji posteljice1.1 Kada počinje da raste posteljica?2…
Već godinama pasoš za dete mora da bude individualan i dete se ne može upisati na pasoš roditelja kada se spermate za putovanje. Njegovo trajanje nakon izdavanja zavisi od uzrasta deteta, ali je iznos takse za izdavanje pasoša maloletnom licu isti kao i za odrasle. U ovom tekstu1 Pasoš za dete: Izdavanje pasoša za decu1.1…
Veoma je teško, iz kog god ugla da sagledavate, da se napravi lista najboljih knjiga svih vremena. Mnogi su pokušali da sastavljaju ovakve liste, ali je nemoguće biti potpuno objektivan.
Mnoge buduće mame se pitaju šta znači kada je posteljica na zadnjem zidu materice. Postoje čak i neka verovanja da položaj posteljice može da ukaže i na to kog je pola beba. Šta sve treba da znate o tome kada je posteljica na zadnjem zidu.
Već godinama pasoš za dete mora da bude individualan i dete se ne može upisati na pasoš roditelja kada se spermate za putovanje. Njegovo trajanje nakon izdavanja zavisi od uzrasta deteta, ali je iznos takse za izdavanje pasoša maloletnom licu isti kao i za odrasle.
Neka istraživanja (*1) pokazuju da sama penetracija u proseku traje kraće nego što je ženama u monogamnim, „stabilnim“, heteroseksualnim vezama potrebno da dožive orgazam.
Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči.
Mnoge buduće mame se pitaju šta znači kada je posteljica na zadnjem zidu materice. Postoje čak i neka verovanja da položaj posteljice može da ukaže i na to kog je pola beba. Šta sve treba da znate o tome kada je posteljica na zadnjem zidu.
Hematom u trudnoći je najčešći između 10. i 20. nedelje trudnoće i čini oko 10% svih vaginalnih krvarenja. Većina hematoma izazivaju blago krvarenje jer su mali i nisu razlog za brigu.
Hirurški pobačaj je medicinska procedura kojom se prekida trudnoća fizičkim uklanjanjem sadržaja materice. Ova metoda je jedna od najsigurnijih kada se izvodi u kontrolisanim kliničkim uslovima i pod nadzorom obučenog medicinskog osoblja.