Da li je zdravo jesti džigericu? Prednosti i nedostaci konzumiranja
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne.
Lekari ne mogu da se slože koliko je tačno alkohol u trudnoći bezbedan, odnosno koja je količina bezbedna za fetus i trudnicu.
U ovom tekstu
Veliko i dugotrajno istraživanje u Velikoj Britaniji u koje je bilo uključeno skoro 12.000 dece i majki pokazalo je da trudnice koje su pile do dva alkoholna pića nedeljno nisu naškodile bebama.
Na pitanje o upotrebi alkohola majke su odgovarale kada su bebe imale 9 meseci, a bihejvioralne i kognitivne testove njihova deca su radila kada su imala 5 godina.
Istraživanje je pokazalo da deca čije su majke tokom trudnoće bile laki korisnici alkohola (pile su najviše jedno ili dva pića nedeljno), nisu pod većim rizikom od socijalnih i emocionalnih problema, u odnosu na decu čije majke uopšte nisu pile. Piće je definisano kao veoma mala čaša vina ili pola krigle piva ili mala merica žestokog pića.
Ipak, naučnici koji su istraživali posledice konzumacije alkohola u trudnoći naglašavaju da ne mogu da preporuče trudnicama da slobodno piju. U Velikoj Britaniji trudnicama je preporučeno da ne piju uopšte tokom prvog trimestra, a da nakon toga mogu da popiju najviše jedno ili dva pića nedeljno.
S druge strane, u Americi se ženama preporučuje da ne piju uopšte. Zvaničan stav lekara je da se ne zna kolika je količina alkohola bezbedna po dete i zbog toga se ženama savetuje da ga izbegavaju u potpunosti.
Prema jednom istraživačkom radu napravljenom na Univerzitetu u Sarajevu o konzumaciji lekova u trudnoći, alkohol je danas najčešći krivac za nastanak urođenih anomalija.
Usled redovnog i nekontrolisanog konzumiranja alkohola u trudnoći javlja se fetalni alkoholni sindrom koji uključuje teške telesne i duševne poremećaje. Deca ostaju mala rastom, težina i obim glave su ispod donje granice određene za njihov uzrast, a javljaju se i problemi u razvoju motoričkih funkcija, uski očni otvori, različite anomalije na usnama i licu uopšte, kao i u mozgu. Javljaju se takođe i anomalije u razvoju srca, skeleta i bubrega.
Kada trudnica redovno konzumira umerenu količinu alkohola ili ređe pije ekscesivne količine (jedno ili dva pića na dan ili povremeno konzumiranje više pića dnevno), javljaju se takozvani alkoholni efekti koji su mnogo češći od fetalnog alkoholnog sindroma ali se teže dijagnostifikuju.
Prema pomenutoj studiji o lekovima u trudnoći, sledeći problemi javljaju se kod dece čije su majke konzumirale alkohol u trudnoći u ovim količinama:
Izbegavajte alkohol u trudnoći. Ukoliko ga i pijete, konzumirajte male količine – jedno ili dva pića nedeljno.
Ukoliko imate problem sa prekomernim i prečestim konzumacijama, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom, on vam može pomoći da sačuvate zdravlje vašeg nerođenog deteta.
Objavljen: 10. mart 2013. godine
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…
Mnoge žene mogu da primete oticanje posle porođaja ili nadutost na koži. Ovo je posebno izraženo na nogama i licu i zove se postpartalni edem. Otoci će nestati u roku od nekoliko dana, kada telo bude polako eliminisalo višak tečnosti koju ste zadržavali poslednjih meseci trudnoće. U ovom tekstu1 Zašto se nekada dešava oticanje posle…
Jedno od najjednostavnijih jela koje možete da napravite, a svi ga vole jesu svinjske šnicle sa krompirom u rerni. Važno je da ih napravite tako da šnicle ne budu suve, što je čest slučaj kada je svinjski but u pitanju. Sastojci za svinjske šnicle u rerni: Za dodatnu aromu i ukus, nakon vađenja iz rerne,…